گروه معادن ساير حوزه ها
 
برای اولین‌‌بار در کشور
استحصال عناصر نادر خاکی و تولید میش‌متال از باطله­‌های کارخانه­‌های فرآوری آهن انجام شد
گروه معادن >ساير حوزه ها - برای اولین بار در ایران، استحصال عناصر نادر خاکی و تولید میش‌متال از باطله­‌های کارخانه­‌های فرآوری آهن در گروه پژوهشی معدن و محیط زیست جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر انجام شد.
 
به گزارش ماین نیوز، برای اولین بار در ایران، استحصال عناصر نادر خاکی و تولید میش‌متال از باطله­‌های کارخانه­‌های فرآوری آهن در گروه پژوهشی معدن و محیط زیست جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر انجام شد.

ایده اولیه استحصال عناصر نادر خاکی و تولید میش‌متال آنها از سال 1393 با انجام فعالیت­‌های تحقیقاتی گسترده، توسط متخصصان این واحد کلید خورد و برای اولین بار در کشور، در سال جاری موفق به تولید میش متال این عناصر، از باطله‌­های کارخانه فرآوری آهن، شدند.

عبداله سمیعی مدیر گروه پژوهشی معدن و محیط زیست و مجری این پروژه، در این خصوص اظهار داشت؛ عناصر نادر خاکی و آلیاژ میش متال، کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف شیمیایی، متالوژیکی، نظامی، هوا و فضا، هسته‌ای و ... دارد.

وی گفت: کاربرد این عناصر در ساخت سوپر آلیاژها، سنسورهای اکسیژن، لامپ­‌های فلورسنت، فیبرهای نوری، سنتز لیزر، ساخت حافظه‌­های رایانه و گوشی­‌های موبایل، پالایش نفت خام، آهنرباهای دائمی، موتورهای صنعتی دوربین­‌های مدرن عکاسی و فیلم­برداری، پزشکی و دندانپزشکی و ... بیشتر به چشم می­‌خورد.

سمیعی افزود: در گروه پژوهشی معدن و محیط زیست جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، متخصصان مجرب رشته­‌های فرآوری مواد معدنی، متالوژی استخراجی، شیمی و محیط زیست فعال هستند و پس از انجام تحقیقات برنامه­ریزی شده، توانستند برای اولین بار در کشور، میش متال عناصر نادر خاکی را از باطله های کارخانه­های فرآوری آهن تولید کنند. تولید این محصول، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده برای معادن و صنایع معدنی، منجر به مدیریت، سامان­دهی و استفاده مجدد از باطله‌های معدنی شده و به بهبود شرایط زیست محیطی، کمک می­کند.

وی ادامه داد: امید است با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت­‌های­ معدنی و صنعتی همکار، جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، به عنوان قطب علمی و صنعتی تولید عناصر نادر خاکی کشور، گام­های اساسی را برای بهبود روش­ها و تجاری کردن تولید آنها بردارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۹
کد مطلب: 34630
 
مرجع : خبرگزاری فارس