گروه معادن ساير حوزه ها
 
اختلاف «عشق آباد» و «مینسک» بر سر مجتمع تولید پتاسیم بالا گرفت
گروه معادن >ساير حوزه ها - «عشق آباد» و «مینسک» یکدیگر را به عدم انجام تعهدات در رابطه با ساخت بزرگترین مجتع تولید پتاسیم در شرق ترکمنستان که توسط یک شرکت بلاروسی در دست اجرا است، متهم کردند.
به گزارش ماین نیوز، دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه ترکمنستان با صدور بیانیه مطبوعاتی در خصوص ادامه روند عدم اجرای تعهدات قراردادی کشور بلاروس در زمینه پروژه احداث مجتمع پتاسیم در این کشور اظهار نگرانی کرد.

در این بیانیه که یک روز پس از سفر «آناتولی کالینین» معاون نخست وزیر بلاروس به «عشق آباد» و مذاکرات با طرف ترکمنی در خصوص اجرای طرح ساخت و ساز بزرگترین مجتع تولید پتاسیم (Potassium) در شرق ترکمنستان که توسط یک شرکت دولتی بلاروسی در دست اجرا است، منتشر شده، آمده است: مجری طرح مذکور از جدول اجرای عملیات ساخت و ساز برخی بخش های زیربنایی این مجتمع عقب مانده است.

ترکمنستان همچنین طرف بلاروس را در زمینه تأخیر در پرداخت حقوق کارکنان محلی در شرکت بلاروسی و نیز عدم ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز در زمینه واردات تجهیزات و قطعات مهم کارخانه مذکور به ارزش چندین میلیون دلار، متهم کرده است.

طرف ترکمنی همچنین انتشار خبرهایی در رسانه های بلاروس در خصوص عدم اجرای تعهدات مالی عشق آباد در زمینه طرح مذکور در مقابل شرکت مجری این پروژه را بی اساس خواند و اعلام کرد: طرف بلاروسی اسناد و صورت وضیعت عملیات اجراشده، که به موجب آن پرداخت انجام خواهد شد را نیز با تأخیر ارائه می دهد.

در پایان بیانیه مطبوعاتی وزارت خارجه ترکمنستان آمده است: عشق آباد به طرف بلاروس اعلام کرده است که هرگونه پرداختی مستلزم آن است که تمامی اقدامات در زمینه پایان عملیات اجرایی مجتمع معدنی «پتاسیم» در این کشور به موقع و به صورت کامل اجرا شود.

صدور بیانیه مطبوعاتی مذکور در حالی است که نخست وزیر بلاروس 2 روز پیش در ملاقات با سفیر ترکمنستان در «مینسک»، مراتب نگرانی خود از عدم اجرای تعهدات طرف ترکمنی به خصوص در امور مالی و اداری در خصوص اجرای طرح مذکور را اعلام کرده بود.

بلاروس هم اکنون در استان «لباب» ترکمنستان یک مجتمع معدنی پتاسیم به ارزش بیش از یک میلیارد و 400 میلیون دلار را در دست اجرا دارد که بزرگترین واحد تولیدی پتاسیم در منطقه می باشد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۶
کد مطلب: 34377