گروه معادن ساير حوزه ها
 
تحقق ارزش افزوده با تکمیل روند استخراج و فرآوری فسفات
گروه معادن >ساير حوزه ها - شناسایی ۵ محدوده معدنی فسفات در کهگیلویه و بویراحمد با ذخیره ۱۵۰ میلیون تنی از جمله دستاوردهای سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان است که در صورت بهره‌برداری برای بیش از ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، البته در صورتی که روند احداث و بهره‌برداری از واحدهای فرآوری فسفات پیش‌بینی شده در کنار معادن به سرانجام برسد علاوه بر افزایش فرصت‌های شغلی، افزایش استخراج، افزایش ارزش‌افزوده و رونق اقتصادی در سطح استان را به دنبال خواهد داشت.

کانی معدنی فسفات علاوه بر مصارف صنعتی در بخش‌های کشاورزی و تولید انواع کودهای شیمیایی دارای جایگاه ویژه‌ای است و می‌تواند ارزش‌افزوده مناسبی را ایجاد کند. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در این استان ۵ محدود معدنی دارای بیش از ۱۵۰ میلیون تن ذخیره فسفات شناسایی شده، اظهار کرد: مهم‌ترین محدوده فسفات شناسایی شده استان با ۸۰ میلیون تن ذخیره قطعی و عیار ۹ درصد در شهرستان «چرام» واقع شده تا کنار معدن فسفات روستای«قیام» شهرستان «لنده» با عیار ۱۰ درصد و ۲۰ میلیون تن ذخیره قطعی از جایگاه ویژه‌ای در استان برخوردار باشند.

شناسایی ظرفیت‌های معدنی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که می‌تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، قابلیت‌های نهفته را احیا کند.

داریوش دیودیده با اشاره به این موضوع ابراز کرد: هم‌اکنون عملیات‌های اکتشافی فراوانی در زمینه شناسایی محدوده‌های معدنی استان به ویژه فسفات در حال انجام است و با شناسایی ۳ محدوده دیگر پیش‌بینی می‌شود این معادن در مجموع دارای ۵۰میلیون تن ذخیره معدنی باشند.

تکمیل عملیات اکتشافی محدوده فسفات شهرستان چرام از مهم‌ترین دستاوردهای سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد است که دیودیده با اشاره به آن افزود: اجرای عملیات اکتشافی مقدماتی و تفسیری در محدوده روستای قیام به پایان رسیده و در حال انجام فرآیند نهایی اکتشافی است و ۳ محدوده دیگر در مراحل اکتشاف مقدماتی قرار دارند. این در حالی است که با اجرایی شدن عملیات استخراج کانی از معادن فسفات استان برای بیش از ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد خواهد شد. البته در صورت احداث و راه‌اندازی واحدهای فرآوری فسفات در استان به طور حتم این میزان با افزایش همراه می‌شود.

نبود ماشین‌آلات و تجهیزات روز دنیا در معادن از مهم‌ترین معضلات کشور است که بهره‌برداری از محدوده‌های مختلف معدنی را با چالش‌های اساسی مانند افزایش هزینه‌های استخراج، افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل، افزایش هزینه‌های فرآوری و... روبه‌رو می‌کند. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد با پرداختن به این موضوع تصریح کرد: با توجه به اینکه معادن فسفات جزو معادن زیرزمینی به شمار می‌روند، می‌طلبد این معادن به منظور افزایش ایمنی، افزایش سرعت استخراج، کاهش پرتی مواد معدنی و... از آخرین فناوری و ماشین‌آلات روز دنیا بهره‌مند باشند.

اجرای عملیات استخراج کانی از تمام معادن به ۲ شکل سطحی و غیرسطحی انجام می‌شود که هر کدام از آنها دارای ویژگی‌های برداشتی هستند. به گفته دیودیده برداشت از معادن فسفات استان به صورت زیرزمینی انجام خواهد شد که بعد از معادن بوکسیت، دومین معدنی خواهد بود که به این روش بهره‌برداری می‌شود.

بازاریابی و بازارسازی مواد معدنی به شکل «کوپ» یا فرآوری شده از مهم‌ترین مقوله‌هایی است که می‌تواند علاوه بر دستیابی به بازارهای هدف، تداوم استخراج و فرآوری، ارزش‌افزوده مناسبی را ایجاد کند. دیودیده با اشاره به این موضوع افزود: مزیت استفاده فسفات در بخش‌های صنعتی و معدنی به عنوان مواد اولیه موجب شده بازار فروش این کانی در داخل و خارج کشور دارای رونق مناسبی باشد. البته در برخی موارد به دلیل ارزان تمام شدن قیمت واردات محصولات مشابه از سایر کشور، بسیاری از صاحبان صنایع نیازهای خود را از راه واردات تامین می‌کنند که این امر برداشت از معادن را با کاهش همراه می‌کند که برای کاهش هزینه‌ای تولید و رقابت‌پذیر کردن تولیدات داخلی با محصولات مشابه باید چاره‌اندیشی کرد.

احداث واحدهای فرآوری در کنار معادن از مهم‌ترین برنامه‌های در دست اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت است که از سوی مقام عالی این وزارتخانه مورد تاکید قرار گرفته و از سوی سازمان‌های تابع در حال پیگیری است. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد در این باره گفت: زمانی که روند احداث واحدهای فرآوری در کنار معادن به سرانجام برسد به طور حتم علاوه بر کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل، هزینه‌های جانبی فرآوری مواد معدنی با کاهش همراه خواهد شد که معادن فسفات نیز از این مقوله جدا نخواهند بود.

اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب و جلوگیری از خام‌فروشی به ویژه مواد معدنی از سیاست‌های در دست اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان‌های تابع است. دیودیده با تاکید بر این امر ابراز کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده عملیات اجرایی احداث واحدهای فرآوری به منظور جلوگیری از خام فروشی در معادن فسفات استان قبل از استخراج در دستور کار قرار گرفته است.

واگذاری محدوده‌ها یا معادن به منظور اکتشاف یا استخراج از سیاست‌ها و قوانین ویژه‌ای پیروی می‌کند که دیودیده با پرداختن به آن اظهار کرد: به دلیل مطلوب نبودن روند پیشرفت برنامه‌های اکتشافی و استخراجی معادن فسفات استان از سوی بخش خصوصی هم‌اکنون روند واگذاری آن به صورت آزاد در حال انجام است که با رایزنی‌های انجام شده با بخش‌های عمومی و سازمان‌های دولتی به دنبال جذب سرمایه‌گذار جدید برای تکمیل پروژه‌های اکتشافی و استخراجی هستیم که با دستیابی به نتایج مطلوب، در صورت تفاهم نهایی، قرارداد همکاری به امضا خواهد رسید.

کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش از مهم‌ترین مشکلات معادن فسفات استان است که رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد با پرداختن به آن اظهار کرد: بر اساس طرح رونق اقتصادی در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط در کشور، به معادن استان نیز توصیه شده در سامانه بهین یاب ثبت نام کنند تا با رسیدگی به درخواست‌های آنها و در صورت موافقت، برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شوند.

این در حالی است که در سفر اخیر هیات به استان درخواست‌هایی به منظور تخصیص اعتبار به واحدهای معدنی و صنایع وابسته آن انجام شده که در حال پیگیری است. البته وجود مشکلات دریافت مجوز اجرای عملیات اکتشافی و بهره‌برداری از معادن با سازمان حفاظت محیط‌زیست، وجود معارضان محلی، نبود فناوری و ماشین‌آلات روز دنیا برای استخراج کانی از معادن زیرزمینی، نبود متخصصان معدن کار در سطح استان، پایین بودن سابقه معدنکاری و... از دیگر مشکلاتی است که بهره‌برداری و توسعه معادن استان را با چالش‌های زیادی روبه‌رو کرده که برای برطرف شدن آنها باید چاره‌اندیشی کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۰
کد مطلب: 34291
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت