گروه معادن سنگ آهن
 
پس از تجربیات موفق در حوزه صادرات؛
بورس کالا آماده عرضه داخلی سنگ آهن است
گروه معادن >سنگ آهن - طی نشستی که به تازگی میان فعالان بازار فولاد و سنگ آهن برگزار شد، یکی از مطالبات اصلی فعالان این حوزه عرضه سنگ آهن در رینگ داخلی بورس کالای ایران بود که مدیرعامل بورس کالا از آمادگی این بورس برای عرضه های داخلی سنگ آهن در کنار صادرات این محصول خبر داد.
به گزارش ماین نیوز، در نشستی با مدیرعامل بورس کالای ایران، حامد سلطانی نژاد، به بررسی وضعیت معاملات محصولات کشاورزی و البته سنگ آهن پرداخته شد.

از سوی دیگر، پس از برگزاری نشستی موفق بین فعالان بازار فولاد و سنگ آهن، یکی از مطالبات اصلی فعالان این حوزه عرضه سنگ آهن در رینگ داخلی بورس کالای ایران بود که این در خواست با مدیرعامل بورس کالا مطرح شد. حامد سلطانی نژاد از این مطالبه حمایت کرد و گفت: وضعیت بازار محصولات کشاورزی و پیگیری عرضه سنگ آهن در بورس کالای ایران را باز هم پیگیری خواهیم کرد.
سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران در ابتدای این گفت وگوی خود در مورد چگونگی عرضه سنگ آهن در رینگ داخلی بورس کالای ایران گفت: هم اکنون تجربه مطلوبی درخصوص عرضه سنگ آهن صادراتی در بورس کالا وجود دارد و معاملات این کالا در کنار پذیرش تولیدکنندگان و خریداران این کالا از توانمندی مطلوبی برخوردار است. در گذشته نیز در مورد عرضه سنگ آهن در رینگ داخلی بورس کالا پیگیری های بسیاری انجام شده بود ولی هم اکنون با برطرف شدن برخی موانع قانونی، شرایط جدیدی برای معامله این کالا در تالار داخلی بورس کالا فراهم شده است.

وی درخصوص برخی محدودیت های قانونی درخصوص عرضه سنگ آهن داخلی در این بازار افزود: با اصلاح قوانین هم اکنون عرضه سنگ آهن داخلی در بورس کالا توجیه قانونی قدرتمندی دارد و تعاریف قانونی موجود درخصوص مواد خام نیز به این رویکرد دامن خواهد زد.

مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه افزود: هم اکنون غالب عرضه کنندگان مواد خام در بورس کالا به حکم قانون در این بورس حضور دارند و ساز و کار قیمت گذاری نیز مشخص است. در مورد سنگ آهن با توجه به ویژگی های فنی و اقتصادی آن در ابتدا باید ساز و کار قیمت گذاری ها تعیین شود هرچند که مبنای عرضه برای ما قیمت پیشنهادی از سوی عرضه کننده است ولی باز هم مورد بازبینی و مدیریت قرار خواهد گرفت. این در حالی است که باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا عرضه کنندگان مختلف شرایط نسبتا مساوی با یکدیگر داشته باشند هرچند برخی موارد از جمله ویژگی های فنی، عیار آهن، عناصر مضر، فاصله جغرافیایی و بسیاری موارد دیگر بر تعیین قیمت ها تاثیر خواهند داشت. از سوی دیگر با توجه به وجود قیمت های معتبر جهانی برای سنگ آهن، شاخص قیمت صادراتی سنگ آهن ایران، وجود بازار مصرف قدرتمند، پراکندگی و وجود معادن مختلف در اقصی نقاط ایران و بسیاری موارد دیگر، امکان رقابت برای عرضه کننده وجود داشته و در نهایت بازار قیمت پایانی را تعیین خواهد کرد. در نهایت با توجه به وجود تالار صادراتی سنگ آهن، سنگ آهن موجود پس از چند مرحله عرضه، می تواند وارد رینگ صادراتی شود که دقیقا همین ساز و کار برای صادرات مواد خام تعیین شده است یعنی پس از دو مرحله عرضه و عدم فروش، امکان صادرات برای محموله ها فراهم خواهد شد.

سلطانی نژاد در ادامه گفت: در هر حال با توجه به وجود رقمی نزدیک به ۲۰۰ معدن سنگ آهن فعال در کشور و همچنین برنامه ریزی ها برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال ۱۴۰۴، اهمیت سنگ آهن چند برابر خواهد شد یعنی در نهایت ما به مدیریت عرضه سنگ آهن در بازارهای داخلی نیاز خواهیم داشت که بورس کالا قطعا بهترین بستر برای انجام معاملاتی شفاف و بدون حاشیه خواهد بود. از سوی دیگر با توجه به تولید رقمی نزدیک به ۵۰ میلیون تن یا بیشتر سنگ آهن در سال ۹۴ در کنار وجود امکان برای معاملات نقدی یا بلندمدت در بورس کالا می توان بخش بزرگی از این معاملات را در بورس کالا انجام داد.

مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه از آمادگی این نهاد مالی برای معامله سنگ آهن داخلی و صادراتی خبر داد، هرچند که برای آغاز چنین اقدامی، باید عرضه کنندگان خود پیش قدم شوند. بررسی های میدانی نشان می دهد که با توجه به رقابتی جدی برای فروش سنگ آهن در بازار داخلی در کنار وجود عرضه کنندگان قدرتمند، در صورت ورود معادن کوچک به بورس کالا شاید چهره معامله این کالا نیز دگرگون شده و از همه بیشتر شرکت های بزرگ فولادی یعنی مصرف کنندگان سنگ آهن از این اوضاع منتفع خواهند شد. این درحالی است که در صورت ورود معادن کوچک تر سنگ آهن به بورس کالا و عرضه مستقیم در این بازار، امکان تامین مالی آنها نیز فراهم بوده یعنی به سادگی می توانند منابع مالی مورد نیاز برای طرح های توسعه خود را در کنار وجود بازار مصرف به سهولت تامین کنند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۹
کد مطلب: 34200
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد