گروه معادن زغال‌سنگ
 
مدیرعامل شرکت زغال سنگ شمال شرق:
بلاتکلیفی در نحوه قیمت‌گذاری مشکل عمده صنعت زغال‌سنگ در ایران است
گروه معادن >زغال‌سنگ - مدیرعامل شرکت صنعتی معدنی شمال شرق ایران بابیان اینکه بالغ‌بر ۲۰۰ سال است که از ذخایر زغال‌سنگ بهره‌برداری می‌کنیم، گفت: بلاتکلیفی در نحوه قیمت‌گذاری مشکل عمده در این صنعت است.
به گزارش ماین نیوز، علی نصیری در خلال برگزاری سومین کنگره ملی زغال سنگ به میزبانی دانشگاه صنعتی شاهرود ضمن بیان اینکه در تعیین و تکلیف قیمت گذاری در صنعت زغال سنگ به دنبال راه کار بلند مدت هستیم، اظهار داشت: هیچ فردی در کشور تحت هر عنوانی نباید در قیمت ها دستکاری کند چرا که این بخش با قشر کارگری سروکار دارد که کوچکترین تغییری در زندگی اجتماعی آنها نیز بی شک اثر گذار است.

وی افزود: زمانی که قیمت دلار از ۷۰۰تومان به سه هزار تومان افزایش یافت هیچ تغییری در قیمت زغال سنگ اتفاق نیفتاد و این صنعت از این افزایش بی بهره ماند اما به محض آنکه دستمزدها از ۶۰۰تومان به ۸۰۰تومان تغییر پیدا می کند که حداقل دستمزد محسوب می شود معدن جوابگو نیست و تعدیل نیرو و در نهایت تعطیلی معادن اتفاق می افتد.

هزینه ۵۰درصد بهای تمام شده زغالسنگ در بخش حقوق و دستمزد

مدیرعامل شرکت صنعتی معدنی شمال شرق ایران با بیان اینکه به نمایندگی از تولید کنندگان زغال سنگ خواستار پرداخت مطالبات در فواصل منظم و اصولی هستیم، ابراز داشت: در صنعت زغال سنگ برخلاف همه معادن ایران بالای ۵۰درصد بهای تمام شده هزینه حقوق و دستمزد است یا از طرفی مستقیم با کار و زندگی اجتماعی بخشی از مردم مواجه هستیم و از سوی دیگر اگر ندانیم در آینده ورودی زغال سنگ چطور خواهد بود معدن با مشکلات عدیده ای رو در رو خواهد بود که جبران ضرر و زیان تعطیلی معادن نا ممکن است.

نصیری با بیان اینکه صنعت زغال سنگ طبق ماده ۱۳۲بر اساس متن قانون معاف از مالیات است، اظهار داشت: اما دارایی این بند را تکذیب می کند و مبلغ گزافی از بخش کارگری زغال سنگ گرفته می شود و اگر قانونی نوشته می شود اجرای آن باید برای همه یکسان باشد.

وی بخش زغال سنگ را دارای بیشترین اشتغالزایی دانست و تصریح کرد: با عدم همکاری ارگان ها و نهادهای دولتی این صنعت رو به تعطیل شدن در حال پیشروی است.

صنعت فولاد و زغال سنگ کشور شرایط مطلوبی ندارد

مدیرعامل شرکت صنعتی معدنی شمال شرق ایران شرایط فعلی صنعت فولاد و زغال سنگ کشور را نا مطلوب توصیف کرد و افزود: اما دورنمای جهانی این صنعت بسیار مطلوب است و ما هم نمی توانیم بگوییم دهکده ای خارج از جهان هستیم لذا انتظار داریم با اتخاد تصمیم های درست و هدایت در مسیر ترقی و پیشرفت به اوج شکوفایی زغال سنگ سال های پیشین باز گردیم در این صورت می توان گفت آینده زغال سنگ ما مطلوب خواهد بود.

نصیری در پاسخ به این سئوال که بیشترین مشکل زغال سنگ شمال شرق کشور در چیست، پاسخ داد: در بخش صنعت معدن در شاهرود با مشکلات زیادی مواجه هستیم که مهم ترین آن صنعت فراوری محسوب می شود که اگر برای این بخش اتفاقی بیفتد کل صنعت زغال سنگ دچار رکود خواهد شد و لازمه آن احداث کارخانه های فراوری جدید در این راستا است تا بتوان در مسیر رونق اقتصادی گام ارزشمند برداشت.

وی همچنین بیان داشت: در حال حاضر معادن و ذخائر بسیار بزرگ را به روش سنتی استخراج می کنیم که اگر ذخیره را تقسیم بر استخراج فعلی کنیم نوید ۲۰۰ ساله را به ما می دهد که این خبر خوبی نیست چراکه حاکی از آن است از منابع به بدترین شکل ممکن استفاده می کنیم و خوشبختانه از لحاظ ذخیره در شاهرود جای نگرانی وجود ندارد.

تاسیس کارخانه فراوری در کلاته خیج

مدیرعامل شرکت صنعتی معدنی شمال شرق ایران در ادامه تصریح کرد: در مجموعه معدنی با برنامه ریزی های یکساله، دوساله و پنج ساله در حال تدوین تغییر و تحولات اساسی در منطقه هستیم که عمدتا به برنامه ها و قسمت های مختلف تقسیم بندی می شود که در حال حاضر برنامه جامعی برای شهرستان شاهرود اتخاذ نشده است.

نصیری با اشاره به راه اندازی زغالشویی کلاته خیج، افزود: خوشبختانه می توانیم نوید تاسیس کارخانه فراوری در کلاته خیج را بدهیم که اقدامات کاغذی و مقدماتی آن انجام شده است و امیدواریم به زودی شاهد عملیات اجرایی آن باشیم و انتظار داریم با راه اندازی این واحد قسمت عمده ای از معضلات بخش معدن شاهرود حل شود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۲۶
کد مطلب: 34007