گروه صنایع معدنی فولاد
 
یخ پروژه فولادی لرستان آب می‌شود
گروه صنایع معدنی >فولاد - ۱۴ سال از آغاز عملیات اجرایی پروژه فولادی لرستان می‌گذرد، پروژه‌ای که تاکنون دوبار متوقف شده و حالا استاندار لرستان خبر داده که محصولات چینی برای افتتاح پروژه از راه رسیده است.
به گزارش ماین نیوز، مجوز اولیه کارخانه فولاد ازنا سال ۸۱ صادر و فعالیت رسمی برای احداث این کارخانه از سال ۸۵ آغاز شده اما تاکنون این صنعت باوجود اعطای تسهیلات و پیگیری‌های مختلف هنوز به ایستگاه افتتاح نرسیده است.

این واحد صنعتی که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های استان لرستان در این حوزه محسوب می‌شود قرار است با ظرفیت تولید سالانه یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن ورق در فاز اول و سالانه ۷۰۰ هزار تن فولاد در فاز دوم وارد چرخه فعالیت شود.

ایجاد اشتغال ۱۷ هزارنفری با افتتاح مجتمع فولاد ازنا

قصه دنباله‌دار این پروژه که این روزها در آستانه ۱۴ سالگی قرار دارد ازاین‌قرار است که فولاد ازنا تاکنون دو بار دچار توقف طولانی‌مدت شده و دوباره با تزریق تسهیلات احیاشده است.

فولاد ازنا در سال ۹۰ به‌رغم دارا بودن پیشرفت فیزیکی حدود ۶۰ درصدی متوقف شد تا پس از سه سال رکود در سال ۹۳ مجدد فعال شود.

این پروژه صنعتی ازآن‌جهت برای لرستان و لرستانی‌ها ارزشمند است که بهره‌برداری از آن می‌تواند به‌طور مستقیم هزار و ۲۰۰ شغل دریکی از بیکارترین استان‌های کشور ایجاد کرده و به‌طور غیرمستقیم برای نزدیک به ۱۷ هزار نفر نان‌آور باشد.

از سوی دیگر مجتمع فولاد و ذوب‌آهن ازنا در صورت بهره‌برداری کامل می‌تواند از خروج سالانه ۸۰۰ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کرده و به این لحاظ نیز از مهم‌ترین واحدهای صنعتی کشور محسوب می‌شود.

تجهیزات چینی از راه رسید

هوشنگ بازوند استاندار لرستان در این رابطه با بیان اینکه تجهیزات مکانیکی مجتمع فولاد ازنا وارد استان شده است اظهار داد: حدود دو هزار تن از تجهیزات مکانیکی این مجتمع وارد لرستان شده است.

وی با اشاره به اینکه تجهیزات الکترونیکی و برقی این مجتمع نیز بیش از دو هزار و ۵۰۰ تن بوده که وارد استان شده است عنوان کرد: ما بقی تجهیزات مورد نیاز مجتمع فولاد ازنا که بعد از سالها در چین مانده بودند نیز وارد بندر عباس شده و به زودی به لرستان ارسال می شوند.

استاندار لرستان با بیان اینکه با توجه به صحبت هایی که اعضای هیئت مدیره مجتمع ازنا داشته ایم تا قبل از اوایل آبان ماه به طور رسمی کار اجرایی این مجتمع شروع می شود گفت: البته هیئت مدیره این مجتمع تاریخ زودتری را برای نصب تجهیزات و راه اندازی این مجتمع قول داده اند.

بازوند تصریح کرد: با این وجود ممکن بوده که در کار مشکلاتی پیش آید ولی برنامه ما این بوده که در تاریخ اوایل آبان ماه این مجتمع راه اندازی شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۷
کد مطلب: 33827
 
مرجع : خبرگزاری مهر