گروه معادن
 
پناهی مطرح کرد:
امکان صادرات سنگ آهن در صورت نبود تقاضا در بورس کالا
گروه معادن - معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران با اشاره به آغاز به کار بورس کالا با عنوان بورس فلزات در سال 1382 اظهار کرد: بورس کالا وظایف مختلف از جمله کشف منصفانه قیمت، ایجاد امکان تامین مالی و پوشش ریسک برای فعالان را بر عهده دارد. این در حالی است که عمده وظیفه بورس کالا در ایران از زمان تشکیل کشف قیمت منصفانه بود.
 
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، علی پناهی صبح امروز در جلسه کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران افزود: تصور ما بر این است بورس کالا در حوزه کشف قیمت مناسب و حذف رانت‌ها احتمالی عملکردی موفق داشته است. حال یکی از کالاهای کلیدی که می‌تواند از طریق بورس کالا عرضه شود، سنگ‌آهن است زیرا فولادسازان نیز محصول خود را در بورس عرضه می‌کنند. از سوی دیگر در حال حاضر فولادسازان خریداران اصلی سنگ‌آهن در بازار داخل کشور هستند.

وی با بیان این مطلب که یکی از پیامدهای استفاده از الزامات بورس کالا کشف قیمت مناسب است، بیان کرد: تمام ابزارها برای کشف منصفانه قیمت در اختیار است، در نتیجه باید از این فرصت استفاده کرد.

پناهی با اشاره به آیین نامه اجرایی ماده (37) قانون رفع موانع تولید نیز تصریح کرد: تبصره ماده 2 این آیین نامه بیان می‌کند، برای کالاهای پذیرش شده در بورس کالا، مازاد عرضه تنها براساس فرآیند عرضه و تقاضا کالا در عرضه (رینگ) داخلی بورس مزبور تعیین می‌شود، به گونه‌ای که اگر پس از عرضه در سه نوبت متوالی به قیمت متناسب، تقاضا وجود نداشته باشد، مازاد عرضه احراز می‌شود. برای سایر کالاهای مازاد عرضه مبتنی بر تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت، حسب مورد با کسب نظر وزارت جهاد کشاورزی و اتاق‌های بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی ایران و تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

وی گفت: در واقع کالا باید قبل از صادرات در بورس کالا عرضه شود. همانطور که در تبصره یاد شده آمده است، کالا باید در سه نوبت متوالی عرضه شود، حال این سه نوبت می تواند از 3 روز تا 3 ماه را شامل شود.

به گفته پناهی، در صورتی که سنگ‌آهن در 3 بار عرضه متوالی تقاضا نداشته باشد، می‌تواند صادر شود.

کشف قیمت منصفانه، تضمین طرفین معاملاتی از طریق سازوکارهای اتاق پایاپای، ارائه ابزارهای مناسب جهت مدیریت ریسک ناشی از نوسان قیمت‌ها، ارائه اطلاعات شفاف و آنی به فعالان و ذینفعان بازار کالاها و امکان انجام بازاریابی از طریق شبکه‌ کارگزاری‌های عضو بورس از مزایای ورود به بورس کالا به حساب می‌آیند که پناهی در صحبت‌های خود به آن اشاره کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب: 33822