گروه معادن زغال‌سنگ
 
توضیحات حسینی درباره مافیای واردات زغال سنگ
گروه معادن >زغال‌سنگ - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت صنعت و معدن باید پاسخگوی این موضوع باشد که چرا با مافیای واردات زغال سنگ برخورد نمی کند.
به گزارش ماین نیوز، سیدحسن حسینی نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی درباره مافیا واردات "زغال سنگ" از خارج به داخل کشور و پیگیری این موضوع اظهار کرد: اینکه بنده به شخصه در راستای معرفی اعضای این مافیا و شناسایی و برخورد با آنها وارد عمل شوم بدون شک امکان پذیر نیست از این رو دستگاه های مسئول در این حیطه به جدیت درباره این موضوع اقدامات لازم را انجام دهند.

وی افزود: چرا در شرایطی که قیمت زغال سنگ داخلی ارزانتر از خارجی است چرا اجازه واردات داده می شود؟ دستگاه های مربوط به این موضوع باید پاسخگو باشند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متاسفانه دادن مجوز به منظور واردات زغال سنگ سبب شده تا اغلب معادن ما به حالت تعطیل، نیمه تعطیل و یا ورشکستگی در بیایند.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس با بیان اینکه معادن البرز شرقی، غربی و مرکزی ما در حال ورشکستگی هستند خاطر نشان کرد: چرا باید این معادن با ظرفیت زیر 50 و 30 درصد کار کنند وکارگران آنها و پیمانکارانشان بیکار باشند، وزارت صنعت باید نسبت به این موضوع وارد عمل شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه حجم واردات زغال سنگ برای شرکتهای فولادی ما افزایش چشمگیری داشته است گفت: بنده هنوز مدارک خود را درباره واردات بی رویه زغال سنگ به ارگانی ارائه نداده ام و احساس نمی کنم که به طور طبیعی نیازی به ارائه مدرک و سند باشد زیرا اگر جستجویی در اینترنت انجام دهیم متوجه خواهیم شد که میزان زغال سنگ وارداتی در سال 93 و 94 چقدر بوده است.

حسینی تصریح کرد: هیچ دستگاه متولی جز وزارت صنعت و معدن نمی تواند مجوز واردات زغال سنگ را صادر کند از این رو متاسفانه با مافیای وارداتی که در کشور در بخشهای مختلف صورت گرفته و یک بخش از آن نیز حوزه زغال سنگ است باید چاره جدی را برای بخش صنعت کشور اتخاذ کنیم.

وی با اشاره به جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با متولیان مربوط به حوزه زغال سنگ در وزارت صنعت خاطر نشان کرد: در این جلسه مسئولان حوزه مربوطه نظرات خود را پیرامون واردات زغال سنگ ارائه دادند و ما نیز دغدغه های خود را مطرح کردیم اما نکته مهم این است که مسئولین وزارت صنعت باید ما را توجیح کنند که چرا با وجود معادن زغال سنگ در کشورمان واردات بی رویه این کالا صورت می گیرد که متاسفانه در این امر به امروز عملکرد خوبی را از خود نشان ندادند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: متولیان امر واردات و به خصوص مبحث زغال سنگ در وزارت صنعت باید توضیح دهند که چرا عدد و قیمتی را که برای زغال سنگ داخلی در نظر گرفته اند در مقایسه با زغال سنگ خارجی کمتر است از این رو باید توضیح جامعی را در این مورد ارائه دهند.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: قرار شده است که مسئولین در وزارت صنعت در کمیسیونهای مربوطه خود این موضوع را مورد بررسی قرار دهند و نتایج آن را به ما اعلام کنند اما تا به امروز اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

حسینی با بیان اینکه مصوب شده است که نماینده ای از مجلس شورای اسلامی در کمیته نرخ زغال حضور پیدا کند تاکید کرد: بدون شک با حضور ما در این کمیته رویه لازم برای حمایت از تولید داخلی اتخاذ خواهد شد اما این امر نیازمند این است که وزارت صنعت نیز در این مسیر مجلس را همراهمی کند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۸
کد مطلب: 33724
 
مرجع : خبرگزاری میزان