گروه معادن سرب و روی
 
شیرمحمدی مطرح کرد:
پیشنهاد اجماع کنسرسیوم‌ها برای بزرگترین معدن روی
گروه معادن >سرب و روی - مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین گفت: با توجه به حضور 3 کنسرسیوم برای مناقصه بزرگترین معدن سرب و روی پیشنهاد می شود برای عدم تکرار تجربه معدن انگوران، شرکت کنندگان در یک کنسرسیوم اجماع کنند.
به گزارش ماین نیوز، عبدالله شیرمحمدپور گفت: سه کنسرسیوم برای شرکت در مناقصه معدن سرب و روی مهدی آباد پاکت پیشنهادی داده‌اند که آخرین بررسی‌ها نشان می‌دهد، پاکت گروه سوم هنوز بازگشایی نشده است.

وی با بیان اینکه هنوز برنامه سازمان معادن و توسعه صنایع معدنی (ایمیدرو) برای عملیاتی کردن معدن سرب و روی مهدی آباد مشخص نیست، افزود: امروز سه شنبه با سردار نوشادی در سرمایه گذاری مهر اقتصاد (به عنوان سهامدار عمده هلدینگ توسعه معادن روی ایران) جلسه مشترکی خواهیم داشت که طی آن پیشنهاد می‌کنیم با تشکیل یک کنسرسیوم از میان سه گروه شرکت کننده در این مناقصه ضمن افزایش پشتوانه فنی و مالی برای بهره‌برداری از معدن سرب و روی مهدی آباد، از تکرار تجربه نحوه واگذاری معدن انگوران جلوگیری شود.

به گفته این مقام مسئول، معدن انگوران در دولت گذشته در حالی با شانتاژهای عده‌ای در فرآیند واگذاری آن مواجه و در نهایت همچنان دولتی ماند که اگر گروه‌های متقاضی بهره برداری از معدن مهدی آباد با توجه به دانش فنی و پشتوانه مالی با یکدیگر اجماع و همکاری مشترکی شکل دهند، می‌توانند از این معدن بزرگ بهره برداری بهینه و تخصصی داشته باشند.

وی با بیان اینکه متخصصانی از کشورهای استرالیا، انگلستان و چین نیز در کنسرسیوم‌های شرکت کننده در مناقصه معدن مهدی آباد حضور دارند، عنوان کرد: عدم واگذاری پروانه‌های بهره‌برداری از معادن در شرایط کنونی استراتژی اصلی ایمیدرو است و پس از دو قلوهای سنگ آهنی، هم اکنون به دنبال بازگرداندن پروانه بهره‌بردای معادن ملی صنایع مس ایران است. بر این اساس باید پرسید آیا ایمیدرو بر سر واگذاری معدن سرب و روی مهدی آباد به راحتی رضایت می دهد؟

شیرمحمدپور با اشاره به بد عهدی ایمیدرو در واگذاری معدن باریت به مجموعه صبا تامین گفت: با اینکه صورت‌جلسه مناقصه این معدن با تهیه و تولید مواد معدنی امضا شد، اما در نهایت ایمیدرو به بهانه واگذاری کل این مجموعه با معدن مهدی آباد از واگذاری معدن باریت سر باز زد.

وی با اشاره به مناقصه معدن سرب و روی مهدی آباد گفت: در فراخوان این مناقصه ابتدا 12 مجموعه اعلام آمادگی کردند که پس از بررسی ها در نهایت 8 گروه انتخاب و دست آخر پاکت های پیشنهادی سه گروه ارایه شده و پاکت گروه سوم هنوز بازگشایی نشده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صبا تامین با بیان اینکه قیمت پیشنهادی هر سه گروه بنابر آنچه که عنوان شده به یکدیگر نزدیک است، گفت: گزارش های دریافتی حاکی از علاقه ایمیدرو به هلدینگ توسعه روی ایران است، منتهی مدل این همکاری مشخص نیست. در این مناقصه سرمایه گذاری صدر تامین به نمایندگی از گروه مالی تامین وابسته به شستا نیز حضور دارد و پیشنهاد می شود برای اینکه ثمرات مفیدی برای کشور از این بابت حاصل شود، باید به نسبت 20 درصد به هر یک از گروه های شرکت کننده در این مناقصه امکان بهره گیری از دانش تخصصی و تامین مالی این طرح عظیم معدنی را فراهم کرد.

شیرمحمدپور عنوان کرد: برای این طرح بزرگ دولت نیازمند سرمایه گذاری حدود یک میلیارد و 200 میلیون دلاری است، در حالی که در مناقصه 25 ساله معدن روی مهدی آباد تنها برای سه سال نیازمند باطله برداری از این معدن است.

به باور وی چنانچه متولیان نظام می خواهند بر مدار اقتصاد مقاومتی حرکت کنند، باید با خرد جمعی امکان حضور همه بازیگران معدنی را از طریق تقسیم سهم بهره برداری از معدن مهدی آباد فراهم کنند. در این زمینه معدن سنگ آهن سنگان نیز پیش از این با تسهیم بهره برداری 2.5 میلیون تنی کنسانتره و گندله میان نهاد های مختلف از جمله بانک پارسیان، سرمایه گذاری تدبیر ،بانک ملی و فولاد مبارکه به راحتی عملیاتی و تامین مالی شد که در نوع خود موفق آمیز بود.

این مقام مسئول ادامه داد: معدن مهدی آباد بهترین معدن سرب و روی جهان است که به لحاظ وسعت طرح و نیاز به سرمایه در گردش 5 هزار میلیارد تومانی نمی‌تواند تنها از سوی یک گروه عملیاتی شود.

وی افزود: این در حالی است که هلدینگ توسعه معادن روی ایران به تنهایی قادر به راهبری و مدیریت این معدن نیست و در حال حاضر با مشکل تسویه تسهیلات و معوقات بانکی مواجه است. از سوی دیگر با توجه به حجم سرمایه در گردش مورد نیاز در این طرح بانک ها قادر به تامین این میزان سرمایه در شرایط کنونی نخواهند بود. بنابراین با تقسیم بهره برداری از معدن مهدی آباد میان گروه های فنی شرکت کننده در این مناقصه می توان طی سه سال به راحتی منابع مالی لازم را تامین کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۹
کد مطلب: 33537
 
مرجع : خبرگزاری فارس