گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
قدیری در گفت‌وگو با ماین نیوز:
رشته انتقال مواد در کشور مغفول مانده است
تولیدکننده شاخصی در این زمینه نداریم
گروه تجهيزات و ماشين آلات - مشاور شرکت سپهر پلیمر معتقد است: رشته انتقال مواد در کشور مغفول مانده است و به همین دلیل است که تولیدکننده شاخصی در کشور وجود ندارد و این موضوع میزان واردات را در این حوزه افزایش داده است.
 
مهرداد قدیری در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز در پاسخ به این سوال که چه شرکت‌هایی در کشور نوار نقاله و سیستم‌های انتقال مواد تولید می‌کنند؟ توضیح داد: شرکت‌های سهند و دنا از جمله شرکت‌های فعال در این حوزه هستند. البته این شرکت‌ها محصول عمومی تولید می‌کنند. در واقع دستگاه‌ها و ماشین‌ آلاتی که در اختیار دارند روی یک نوع محصول قابلیت مانور دارد و به محض آنکه بخواهیم تغییراتی اعمال کنیم، دستگاه‌ها آمادگی این موضوع را ندارند، در نتیجه قبول کردن چنین ریسکی بسیار کم اتفاق می‌افتد.

او تاکید کرد: هیچ شرکتی به صورت اختصاصی در این زمینه فعالیت نمی‌کند و شرکت‌های یادشده نیز بخش کوچکی از نیازهای کشور را تامین می‌کنند. آنها تولیدات عمومی دارند اما وقتی یک محصول به صورت ویژه موردنظر یک شرکت قرار می‌گیرد، معمولا طراح دستگاه، تسمه نقاله را از شرکت موردنظر وارد می‌کند زیرا ماشین تسمه نقاله نسبت به تسمه نقاله عمر بیشتری دارد. یعنی در طول مصرف دستگاه تسمه نقاله بین 2 تا 3 سال یکبار تسمه نقاله تعویض می‌شود و ممکن است در طول عمر ماشین بین 5 یا 6 دوره تسمه آن تعویض شود. در نتیجه شرکت‌هایی که با چنین دستگاه‌هایی کار می‌کنند برای تامین تسمه نقاله با مشکل مواجه هستند.

مشاور شرکت سپهر پلیمر ادامه داد: تعداد افرادی که در زمینه نوار نقاله و سیستم‌های انتقال مواد کار می‌کنند بسیار محدود هستند و ما رشته‌ای را به این نام در کشور نداریم. امروز رشته انتقال مواد در کشور مغفول مانده است و به همین دلیل است که تولیدکننده شاخصی در کشور وجود ندارد و این موضوع میزان واردات را افزایش می‌دهد.

قدیری اظهار کرد: این صنعت مطالب بسیاری را به همراه دارد اما سهم آن نسبت به دیگر صنایع بسیار کمتر است اما تاثیرگذار است زیرا در تمامی صنایع از جمله سیمان، فولاد، فرودگاهی و ... تاثیرگذار بوده و به نوعی صنعت استراتژیک به شمار می‌رود. هر کجا بخواهیم صرفه‌جویی کرده و نیروی انسانی را کاهش دهیم، بحث مواد است که نیازمند انتقال مواد است و می‌توان آن‌را گلوگاه صنعت بدانیم. این صنعت سرمایه اولیه بالایی می‌خواهد اما از راندمان بالایی برخوردار است و می‌تواند در کاهش بخشی از هزینه‌ها موثر باشد.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : جمعه ۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۲
کد مطلب: 33356