گروه معادن فلزات گرانبها
 
کرباسیان در بازدید از مجتمع معدنی موته خبر داد:
آغاز برنامه دستیابی به ظرفیت ۲۰ تن طلا از امسال
گروه معادن >فلزات گرانبها - رییس هیات عامل ایمیدرو از آغاز اجرای برنامه های این سازمان برای دستیابی به ظرفیت تولید 20 تن طلا در کشور خبر داد.
 
به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان که در مراسم بازدید از مجتمع معدنی طلای موته سخن می گفت، تصریح کرد: برنامه های افزایش ظرفیت تولید طلا در ایران با آغاز فاز توسعه طلای زرشوران (فاز دو) کلید می خورد به طوری که این طرح از نیمه دوم سال جاری وارد مرحله اجرایی می شود.

شورای اقتصاد در چند روز گذشته با صدور مجوز فروش ٧٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت توسعه طلای زرشوران، شرایط تامین اعتبار موردنیاز فاز توسعه زرشوران را فراهم کرد.
کرباسیان در این مراسم که حسینعلی حاجی نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار، اسرافیل احمدیه رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان، وجیه اله جعفری مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، علی رضا طالاری مدیر مجتمع طلای موته و جمعی از اعضای شورای روستای موته و مردم این منطقه حضور داشتند، تاکید کرد: اکتشافات انجام شده در ناحیه معدنی زرشوران در استان آذربایجان غربی، سیاه جنگل سیستان و بلوچستان و دیگر مناطق کشور، سبب افزایش ذخایر قعطی طلا در کشور شده که شرایط افزایش ظرفیت تولید طلا را فراهم آورده است.

در حال حاضر ظرفیت تولید طلا در کشور 5.5 تن در سال است که 3 تن این میزان مربوط به فاز نخست طلای زرشوران است اما در فاز توسعه ظرفیت این معدن به 6 تن در سال افزایش خواهد یافت.

معدن و ذخایر جدید «موته»

کرباسیان کشف معادن و ذخایر جدید در ناحیه معدنی موته را خبری خوش برای منطقه خواند که زمینه افزایش فعالیت های معدنی تا 10-15 سال آتی در این ناحیه را فراهم می کند. رییس هیات عامل ایمیدور خاطر نشان کرد: وجود ذخایر جدید که با پیگیری ها و برنامه های اکتشافی ایمیدرو به نتیجه رسیده، سبب افزایش درآمد و ایجاد شغل در این بخش می شود.

وی ادامه داد: بخشی از مواد اولیه تولید شمش طلا در مجتمع معدنی موته با استفاده از سد باطله صورت خواهد گرفت.

حمایت از معادن کوچک و متوسط منطقه

رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین خبر از همکاری با معادن بخش خصوصی در محدوده موته داد و گفت: با هدف حمایت از معادن کوچک و متوسط منطقه، برنامه خرید ماده معدنی که در مقیاس اقتصادی باشد را به اجرا در می آوریم تا از آن ها برای تولید شمش طلا در مجتمع معدنی موته استفاده شود.

برنامه آموزشی در منطقه موته
رییس هیات عامل ایمیدرو به خواست مردم منطقه برای ایجاد شغل اشاره کرد و گفت: این سازمان حمایت خود را برای برگزاری دوره های آموزشی فنی و حرفه ای اعلام می کند تا شرایط برای ایجاد و توسعه صنایع پایین دستی طلا فراهم شود.

کرباسیان افزود: این مهم می تواند با همکاری سازمان صنعت معدن و تجارت و سازمان فنی و حرفه ای استان اصفهان و پشتیبانی ایمیدرو برگزار شود و در این مسیر ضرورت دارد دستگاه های مردمی و دولتی استان همچون اتاق بازرگانی، اتاق اصناف، شورای شهر و ... نیز همکاری کنند.

وی تصریح کرد: به طور معمول یک معدن ظرفیت محدودی برای استخدام دارد از همین رو برای ایجاد شغل های جدید و ایجاد رفاه مردم منطقه، باید صنایع پایین دستی طلا را در ناحیه موته فعال کرد.

رییس هیات عامل ایمیدور یادآور شد: با توجه به اینکه در سال گذشته ارزش صادرات مصنوعات طلا در استان اصفهان به یک میلیارد دلار رسید می توان با استفاده از شمش تولیدی معدن موته زمینه بیشتری را برای تولید مصنوعات طلا فراهم کرد.

افتتاح مرکز تحقیقات و تکثیر گونه های گیاهی

کرباسیان پیش از بازدید از مجتمع معدنی طلای موته، "واحد تحقیقات، شناسایی و تکثیر گونه های گیاهی"منطقه را افتتاح کرد. این واحد گلخانه ای با همکاری دانشگاه و ایمیدرو و با هدف حفظ و تکثیر گونه های گیاهی ناحیه موته راه اندازی شده است. رییس هیات عامل ایمیدرو در این مراسم با اشاره به سیاست های ایمیدرو در صیانت از محیط زیست تاکید کرد: فعالیت های معدنی را با شرایط محیط زیست سازگار می کنیم و بودجه مورد نیاز این بخش را نیز پیش بینی کرده ایم.

در این مرکز با مطالعه روی گونه های گیاهی قابل رشد در منطقه، گیاهان شاخص شناسایی و اقدام به تولید نهال می شود تا با کاشت در آن ناحیه، فعالیت های معدنی همراستا با حفظ محیط زیست شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۷
کد مطلب: 32917