گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
واردان کیورومیان در گفت‌وگو با ماین نیوز مطرح کرد:
برنامه‌ریزی سازنده ماشین آلات جداسازی مواد معدنی برای حضور در بازار ایران
گروه تجهيزات و ماشين آلات - مدیر فروش شرکت اتریشی رد ویو (REDWAVE) از برنامه‌ریزی برای حضور در بازار ایران خبر داد.
 
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، واردان کیورومیان (Vardan Kyurumyan) افزود: با توجه به برداشته شدن تحریم‌ها دیگر مانعی را بر سر راه فروش محصول به ایران و حضور در بازار این کشور نمی‌بینیم.

وی عنوان کرد: ما به آمریکا چندین دستگاه فروخته‌ایم که در حال حاضر دو کارخانه با ماشین آلات ما در حال فعالیت هستند. همچنین دو کارخانه در آلمان، یک کارخانه در ایتالیا و یک کارخانه نیز در اتریش در حال کار هستند و به زودی یک محموله به سوئد ارسال خواهد شد.

خبرنگار ماین نیوز با واردان کیورومیان، مدیر فروش شرکت اتریشی رد ویو (REDWAVE) گفت‌وگویی انجام داده که متن آن به شرح زیر است:

در ابتدا درباره خودتان و حوزه فعالیتی که دارید توضیح بفرمایید.

من مدیر فروش شرکت اتریشی REDWAVE یکی از شرکت‌های تابعه شرکت BTW Binder هستم. ما تولیدکننده تکنولوژی و ماشین آلات جداسازی و طبقه‌بندی مواد بازیافتی هستیم. دستگاه‌های ما به نام REDWAVE در واقع ماشین‌هایی برای جداسازی کاغذ، شیشه و پلاستیک هستند. گرچه ما در کنفرانس روسیه بطور اخص در زمینه جداسازی و طبقه‌بندی قراضه‌های فلزی شرکت کردیم.

در واقع شما می‌گویید تجهیزات و ماشین آلات مختلف در زمینه مواد متفاوتی را تولید می‌کنید؟

بله ما در زمینه‌های مختلف به خصوص جداسازی شیشه، ماشین‌های بسیار خاصی داریم. توانایی تولید دستگاه‌ها در سطح بسیار بالا به عنوان مثال تا 50 تن در ساعت است که می‌تواند شیشه‌ها را حتی بر اساس رنگ آنها جدا ساخته و طبقه‌بندی کند. برای جداسازی فلزات ما از اشعه ایکس بهره می‌بریم که دستگاه می‌تواند گریدهای مختلف فلزات را جدا کرده و به عنوان مثال آلیاژهای آلومینیوم و یا فلزات سنگین را از هم تفکیک کند.

من فکر می‌کنم این تجهیزات می‎تواند در واقع به محیط زیست نیز کمک بسیار زیادی کند. آیا در حال حاضر در ایران مشتری دارید؟

ما سابق بر این از ایران بازدید داشته‌ایم، به خصوص در زمینه جداسازی پلاستیک‌های بازیافتی و همچنان در حال برنامه‌ریزی و مذاکره برای همکاری در زمینه تجهیزات و ماشین آلات بازیافت پلاستیک هستیم. علاوه بر آن زمینه‌های دیگری نیز برای همکاری با ایران را مورد تحقیق و بررسی قرار می‌دهیم.

بنابراین در زمینه فلزات تاکنون هیچ مذاکره‌ای با ایران نداشته‌اید؟

هنوز خیر. در کنفرانس روسیه از شرکت‎های ایرانی بسیاری نام برده شد که در واقع مورد توجه ما قرار گرفتند و به هدف آینده ما برای همکاری تبدیل شدند.

مهمترین امر به نظر من این است که آیا قیمت محصولات شما با دیگر رقبا در این زمینه همانند چین و دیگر کشورها قابل رقابت هست یا خیر؟

خوشبختانه در حال حاضر ما هیچ رقیبی در چین و یا خاور میانه در زمینه تولید این ماشین آلات دارای تکنولوژی اشعه ایکس نداریم. در این زمینه فقط سه تولیدکننده آلمانی و شرکت ما در اتریش فعال هستیم. تکنولوژی مشابهی به نام ارسال اشعه ایکس (X-Ray Transmission) نیز وجود دارد که با تکنولوژی ما (X-Ray Florescence) متفاوت است.

من فکر می‌کنم شما دیگر با مشکلی در زمینه فروش تجهیزات تولیدی خود به ایران مواجه نیستید درست است؟

خیر با توجه به برداشته شدن تحریم‌ها ما دیگر مانع بر سر راه فروش به ایران نمی‌بینیم.

قیمت حدودی دستگاه‌های تولیدی شما چقدر است؟

ببینید در نگاه اول قیمت‌ها بسیار بالا هستند. ما انواع مختلف دستگاه‌ها را داریم و براساس ظرفیت تولید و تکنولوژی بکار رفته در آنها قیمت‌ها متفاوت خواهند بود. همچنین براساس نیاز مشتری و میزان عملکرد موردنظر او نیز قیمت تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال اگر شما انتظار تولید و جداسازی 14 تن قراضه را در یک ساعت از دستگاه داشته باشید، قیمت آن دستگاه چیزی حدود 900 هزا ریورو خواهد بود. شاید شما وقتی قیمت را اعلام کردم احساس کنید که قیمت بسیار بالایی است اما با توجه به اینکه شما توسط این دستگاه در سال توانایی جداسازی چیزی حدود 10 تا 11 هزار تن قراضه را خواهید داشت و با مقایسه بین قیمت قراضه به صورت جدا نشده و قیمت قراضه جدا شده که به فروش می‌رسانید، مبلغ هزینه شده برای خرید یک دستگاه در عرض یک تا یک و نیم سال به شما باز خواهد گشت.

دستگاه‌های شما چند نوع از مواد را جداسازی می‌کند؟

معمولا این بستگی به نوع دستوری دارد که به دستگاه می‌دهید. اگر یک نوع محصول در دستورکار دستگاه باشد به عنوان مثال قراضه‌های مسی، دستگاه در میان قراضه‌های فلزی فقط مس را جداسازی می‌کند اما ما دیاگرام‌هایی داریم که طی آن اپراتور می‌تواند دستور جداسازی چند نوع ماده را به دستگاه بدهد.

بنابراین دستگاه‌های شما این توانایی را دارد که مواد مختلف را طی برنامه‎ای که به دستگاه می‌دهید، جداسازی کند.

بله اپراتور توسط رایانه می‌تواند با فشار یک دکمه و در عرض 10 ثانیه برنامه را تغییر دهد و نوع قراضه و مواد موردنظر نیز تغییر کند.

فکر می‌کنم این از نظر زمان، کمک به محیط زیست و سیستم‎های بازیافت اصولی فلزات به خصوص بسیار مفید و مهم خواهد بود.

بله فلزات بطور کامل در دستگاه‌های ما جداسازی می‌شوند.

تا به حال به چه کشورهایی صادرات داشته‌اید؟

ما به آمریکا چندین دستگاه فروخته‌ایم که در حال حاضر دو کارخانه با ماشین آلات ما در حال فعالیت هستند. همچنین دو کارخانه در آلمان، یک کارخانه در ایتالیا و یک کارخانه نیز در اتریش در حال کار هستند و به زودی یک محموله به سوئد ارسال خواهد شد.

بنابراین شرکت‌های آمریکایی و اروپایی مشتریان عمده شما را تشکیل می‌دهند؟

تا به امروز بله اینطور بوده است. اما من مذاکرات بسیار مثبتی با آقای ناکامورا از ژاپن داشتم. ایشان طی مذاکره اشاره داشتند که بطور خاص به دنبال چنین تجهیزات و تکنولوژی برای جداسازی مواد خرد شده و غیرمغناطیسی بوده‌اند. البته مواد مدنظر ایشان در ابتدا باید خرد شده سپس برای جداسازی وارد دستگاه های RED Wave شوند.

در انتها آیا نظری در مورد بازار محصولاتتان در ایران و مشتریان بالقوه خود دارید؟

بله البته ما برنامه‌هایی برای سفر به ایران داریم. در ابتدا تمرکز ما روی جداسازی مواد بازیافتی خانگی خواهد بود و سپس روی فلزات و مشتریان خود در این زمینه بررسی و مذاکراتی انجام خواهیم داد. من مطمئنم که با اطلاع‌رسانی هرچه بیشتر ما در زمینه عملکرد دستگاه‌ها در ایران قدم‌های بسیار مثبتی در آینده نزدیک برخواهیم داشت.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۳
کد مطلب: 32508