گروه معادن
 
با بورس فلزات لندن آشنا شوید
گروه معادن - بورس فلزات لندن (LME) با 139 سال سابقه و حجم معاملات سالانه 14900 میلیارد دلار (4 میلیارد تن مبادله کالا به صورت فیزیکی – مجازی)، بزرگترین و قدیمی‌ترین بورس محصولات معدنی دنیا است (سهم 76.3 درصدی تجارت آتی کامودیتی دنیا در بخش غیرآهنی).
به گزارش ماین نیوز، ابتدا بورس فلزات لندن (اخیرا به بورس هنگ کنگ فروخته شده) با فلز مس شروع و سپس روی، سرب، آلومینیوم، نیکل، قلع، کبالت، مولیبدن و پلاستیک به آن اضافه شد. بیشترین حجم معاملات LME مربوط به آلومینیوم (39 درصد)، مس (23 درصد) و روی (18 درصد) است.

افزایش سهم چین در تجارت کامودیتی دنیا این کشور را به دنبال مکانیزم تعیین قیمت درون مرزهای خود انداخت و لذا با راه‌اندازی بورس‌های دالیان، شانگهای (SHFE) و ... اقدام به تضعیف LME کرد. در مقابل LME با ارائه سرویس‌های جدید از جمله کاهش تعهد موجودی انبار، ترخیص محموله‌های گمرکی در محل مصرف و تعهد باز بودن بورس در ساعات غیر اداری، سعی در حفظ جایگاه جهانی کرد.

به نظر می‌رسد چین در تعیین قیمت محصولات کامودیتی در بورس‌های خود، در حال موفقیت بوده و تقویت نقش ارز یوان به عنوان یک پول بین‌المللی نیز بر این مورد اثر مثبت گذاشته است. پیش‌بینی می‌شود دیر یا زود مبنای تعیین قیمت کامودیتی‌ها از لندن به سمت شانگهای چرخش دایمی کند.

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۳۶
کد مطلب: 32507