علیمحمدی در گفت‌وگوی تفصیلی با ماین نیوز:

قاطعانه به کارم در آلومینیوم المهدی هرمزال ادامه می‌دهم

جلو رانت واردات آند از یک شرکت خاص را گرفتیم/اصلا مشکل کارگری نداریم

23 ارديبهشت 1395 ساعت 8:10

خریدار و سهامدار عمده شرکت آلومینیوم المهدی هرمزال و همچنین رئیس هیات مدیره این شرکت در نخستین گفت‌وگوی رسانه‌ای خود به صورت شفاف و صریح به سوالات خبرنگار ماین نیوز پاسخ داد.


به گزارش خبرنگار ماین نیوز، نام مهندس محمد علیمحمدی بعد از خرید شرکت آلومینیوم المهدی هرمزال در سال گذشته به صدر اخبار آمد. او پس از چندین بار تلاش دولت برای فروش شرکت آلومینیوم المهدی هرمزال و ناکامی در این زمینه سرانجام به قائله خاتمه داده و با خرید این شرکت به مالک و سهامدار یکی از دو غول آلومینیومی ایران تبدیل شد.

البته این پایان کار نبود و بعد از خرید آلومینیوم المهدی هرمزال توسط علیمحمدی سوالات زیادی از سوی برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس درباره خصوصی‌سازی آلومینیوم المهدی هرمزال مطرح شد و سازمان خصوصی‌سازی نیز به صورت تمام قد از نحوه فروش این شرکت به خریدار بخش خصوصی دفاع کرد.

بعد از کش‌وقوس‌های مختلف نیز نهاتیا هیات داوری حدود دو هفته پیش رای نهایی خود را درباره خصوصی‌سازی شرکت آلومینیوم المهدی هرمزال صادر کرده و حق را به خریدار این شرکت یعنی محمد علیمحمدی داد.

در همین حال محمد علیمحمدی با حضور در مراسم افتتاحیه چهارمین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران نشان داد که به دنبال حضوری قدرتمند در این صنعت بوده و در مدت حضور طولانی خود در کنفرانس و به ویژه نمایشگاه جانبی آن نیز با بسیاری از مدیران و کارشناسان صنعت آلومینیوم به بحث و تبادل نظر پرداخت.

خبرنگار ماین نیوز با محمد علیمحمدی، خریدار و سهامدار عمده شرکت آلومینیوم المهدی هرمزال و همچنین رئیس هیات مدیره این شرکت گفت‌وگویی انجام داده که متن آن به شرح زیر است:

به عنوان سوال نخست ارزیابی شما درخصوص چهارمین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران چیست؟

در روز چهارشنبه شاهد برگزاری نخستین روز کنفرانس بودیم و طبیعتا نتایج آن نیز بعدا مشخص خواهد شد اما بطورکلی من خوشبین هستم و این کنفرانس‌ها و رفت‌وآمدها تاثیر مثبتی بر روند اقتصاد و تولید کشور خواهد داشت و در این مجامع شناخت کاملی از صنعت کشور پیدا می‌شود و در نتیجه نیازهای صنعت نیز مشخص می‌شوند و می‌توانیم پس از آن به توسعه فکر کنیم.

به عنوان نخستین سرمایه‌گذار بخش خصوصی صنعت آلومینیوم کشور در بخش بالادستی و تولید شمش، از زمان خریداری آلومینیوم المهدی هرمزال تاکنون با چه مشکلاتی در این کارخانه مواجه بوده‌اید و راهکار شما برای بازگشت این شرکت به جایگاه اصلی‌اش چیست؟

زمانی که بانیان شرکت آلومینیوم المهدی فعالیت این کارخانه را آغاز کردند، این کارخانه شریک خارجی داشته است و به هر دلیل شریک خارجی صلاح ندانسته مشارکت خود را ادامه دهد و مدیریت ایمیدرو تصمیم گرفت که طرحی را به عنوان هرمزال در کنار المهدی قرار دهد. اما در زمانی که این تصمیم گرفته شد، متاسفانه زیرساخت‌های موازی با این هدف والا که بتوانند به تولید کارخانه کمک کنند، در کشور وجود نداشته است. از ابتدا اگر قرار بود آلومینیوم المهدی و هرمزال با حداکثر ظرفیت کامل کار کند، 600 مگاوات برق نیاز بود در حالی که برق موجود المهدی که از وزارت نیرو خریداری شده، هم‌اکنون تنها 133 مگاوات است. باقیمانده نیاز برق شرکت تا هر سقفی که استفاده کرده، به عنوان مشترک آزاد محسوب شده است. این نخستین مشکل ما در المهدی هرمزال است.

دومین مشکل این است که با توجه به سیاست‌های رانتی که در کشور بوده است، با وجود اینکه شرکت مدرن‌ترین خط تولید آند را در اختیار داشته اما از یک شرکت در طول چندین سال گذشته آند خریداری می‌کرد و رانتی که در این راستا ایجاد شده بود که فقط باید از این شرکت آند خریداری می‌شد، در حال حاضر تعطیل شده است و طبیعتا سیاست ما این است که حتی اگر کارخانه تعطیل شود، براساس فرمایشات مقام معظم رهبری و براساس اقتصاد مقاومتی باید آند استاندارد در داخل شرکت تولید شود و تا مادامی که بنده مسئولیت داشته باشم، نظر به اینکه امکان تولید آند استاندارد در شرکت وجود دارد، یک کیلو آند وارداتی وارد نخواهم کرد. تکنولوژی که هم‌اکنون آلومینیوم المهدی از آن استفاده می‌کند، 175 کیلوآمپر است و از عمر آن 30 تا 40 سال می‌گذرد و تکنولوژی هم که هرمزال از آن بهره می‌برد، 235 است که هم اکنون این تکنولوژی نیز قدیمی شده است. در مراسم افتتاحیه چهارمین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران اعلام شد که در حال حاضر چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده جهان به سمت تکنولوژی 600 کیلوآمپر رفته است و طبیعتا تکنولوژی ما در بهترین حالت هنوز 235 کیلوآمپر است که البته در زمان ورود بخش خصوصی به آلومینیوم المهدی هرمزال از همین تکنولوژی نیز به دلیل ضعف در زیرساخت‌ها با بهره‌وری 55 درصد در حال استفاده بودیم هدف ما این است که در آینده نزدیک بهره‌وری موردنظر را به 94 تا 95 درصد استاندارد تعریف شده برسانیم.

مذاکراتی هم برای بهبود تکنولوژی المهدی و هرمزال داشته‌اید؟

بله مذاکراتی داشته‌ایم. به‌هرحال شما نمی‌توانید جهانی فکر کنید مگر اینکه با جهانیان ارتباط داشته باشید. ما این ارتباط را داشتیم و مذاکراتی هم شده است. در برخی بخش‌ها مذاکرات نهایی شده و در بخش‌های دیگر نیز در شرف به نتیجه رسیدن است.

درباره آخرین وضعیت احداث نیروگاه اختصاصی المهدی توضیح بفرمایید. گویا روند اجرایی آن کند شده است.

نیروگاه طراحی شده دارای تکنولوژی نسل E زیمنس است که از عمر تکنولوژی آن 40 سال می‌گذرد و راندمان آن در بهترین حالت 48 درصد است. ما اگر امروز بخواهیم نیروگاه بسازیم، دسترسی به راندمان 64 درصد وجود دارد و به همین دلیل باید به نیروگاه با راندمان 64 درصد فکر کنیم نه 48 درصد. از طرفی وزارت نیرو و دولت در بخش پرمصرف بودن نیروگاه‌ها یارانه می‌دهند و ما نمی‌خواهیم بار مضاعفی را برای دولت ایجاد کنیم. ما می‌خواهیم با سوخت کمتر، بهره‌وری بالاتر و اگر قرار است امروز نیروگاه وارد کنیم، آن