گروه صنایع معدنی فولاد
 
بازدید یحیی آل اسحاق از فولاد کاوه جنوب کیش+جزئیات
گروه صنایع معدنی >فولاد - عضو هیات امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: توسعه فولاد در کشور موجب توسعه و رشد صنایع پایین دستی نیز می­شود، بر این اساس فولاد می­تواند محرک اقتصادی خوبی در کشور باشد.
 
به گزارش ماین نیوز، یحیی آل اسحاق از کارخانه های احیاء، فولادسازی، پروژه فاز دو فولادسازی و طرح های آب شیرین کن شرکت فولاد کاوه جنوب کیش متعلق به هلدینگ گسترش صنایع معدنی کاوه پارس بازدید کرد.

در نشستی که پس از این بازدید برگزار شد، سیدمحمد اتابک، مدیرعامل هلدینگ گسترش صنایع معدنی کاوه پارس گفت: مهمترین ویژگی احداث کارخانه فولادسازی فولاد کاوه جنوب کیش در این است که این کارخانه در زمان تحریم آغاز و در زمان تحریم نیز به بهره ‌برداری رسید و این نشان از عزم راسخ دست اندرکاران این مجتمع برای تحقق منویات مقام معظم رهبری داشته است.

در ادامه این نشست علی دهاقین، مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب کیش نیز از راه ‌اندازی 2 مدول کارخانه تولید آهن اسفنجی به روش احیای مستقیم در سالهای گذشته به ظرفیت تجمیعی یک میلیون و 900 هزار تن در سال نیز خبرداد و تصریح کرد: فاز نخست فولادسازی شرکت در بهمن 94 به بهره برداری رسید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن توانست به 65 درصد ظرفیت بعد از دو ماه برسد و در همین مدت نیز با رسیدن به کیفت مطلوب بازارهای جهانی نخستین محموله شمش این شرکت با حجم 20 هزار تن نیز صادر شده است.

مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب کیش افزود: با توجه به چشم اندازی که در بنیاد و کاوه پارس برای سال 95 ترسیم شده است، برنامه ریزی برای 250 میلیون دلار صادرات در سال جاری هدف گذاری شده که امید داریم با حمایتهای لازم و همت کارکنان جوان و تلاشگر این مجموعه این مهم در سال جاری محقق شود.

وی از اهتمام برای تکمیل پروژه فاز دو فولادسازی و همچنین تکمیل پروژه های آب برای رسیدن به تولید 55 هزار مترمکعب در روز و راه اندازی مجدد پروژه گندله سازی سخن به میان آورد.

در ادامه این نشست یحیی آل اسحاق نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در بین مدیران جوان شرکت فولاد کاوه جنوب کیش گفت: امورات مدیریت شامل دو بخش می شود؛ یکی امور جاری و دیگری کارهای تاسیسی. اگر مدیر گرفتار کارهای جاری شود و از راه ‌اندازی فعالیتهای جدید جا بماند رویکرد مدیریتی نداشته است.

او ادامه داد: مدیر باید واحد خودش را چند قدم به جلو ببرد. وظیفه مدیر ایجاد بستر توسعه ماندگار است و در این راستا باید اهداف سازمانی را نیز ملاحظه کند. در این مسیر مدیر باید قدرت ریسک داشته باشد و جهت پیشبرد اهداف باید در بین کارکنان و مدیرانش با جرات اقدام کند.

وی با اشاره به رویکرد بنیاد در حوزه فولاد و احساس وظیفه برای تولید فولاد در زیر مجموعه بنیاد نیز به عنوان نمونه سخن به میان آورد و افزود: با رویکرد تاسیسی که در بخش فولاد در بنیاد می بینیم، آتیه مناسبی است. بنیاد نشان داد که در شرایط تحریم در بخش فولاد که عمدتا نیازمند خارج است، می­توان به نتیجه رسید و احداث کارخانه ای با تکنولوژی روز و با کیفیت استانداردهای جهانی آن هم در دوران تحریم نمونه تحقق اقتصاد مقاومتی است.

آل اسحاق به مواردی از اقتصاد مقاومتی مبنی بر رویکرد برون نگر با نگاه به صادرات اشاره و گفت: از خصوصیات صادرات این است که مجموعه را جهانی می کند و موجب رقابت با کالای خارجی می­شود که این خود عامل پیشرفت مجموعه خواهد شد. صادرات مجموعه را برای رقابت با کالای خارجی از حیث قیمت و کیفیت مکلف می­کند که تکنولوژی لازم را فراهم کند.

عضو هیات امنای بنیاد مستضعفان رویکرد فولاد کاوه جنوب کیش در صادرات را جهت گیری مناسبی برشمرد و یادآور شد: نیروی انسانی با شاخص نیروی ماهر و بارور برای هر مجموعه ای بزرگترین سرمایه است. توانمندسازی نیروی انسانی برای توسعه یکی دیگر از بندهایی است که در چشم انداز سال 95 در بنیاد تعریف و ابلاغ شده است. کسب تجربه دوطرفه است و سود آن هم عاید بنگاه و هم عاید نیروی انسانی می­شود، توصیه می­کنم در شرکت خیزهای جدید بردارید.

عضو هیات امنای بنیاد مکان احداث این کارخانه را دارای مزیت های بسیار مطلوبی عنوان و تاکید کرد: مدیران باید بدانند که بدون هزینه نمی توان کار کرد، مدیر باید قدرت ریسک داشته باشد و این رویکرد می تواند موجب ارتقای شرکت و نیروی انسانی باشد.

وی در ادامه به مکمل های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: سوال اساسی این است که ما این مدل را در چه فضایی می خواهیم اجرا کنیم. شناخت فضا و شرایط و مقتضیات مهم است. تا زمانی که فضای ایران را نشناسیم نمی توانیم در تحقق این نسخه موفق باشیم. اقتصاد نه دستوری است، نه التماسی و نه تهدیدی. اقتصاد با واقعیت سر و کار دارد. اقتصاد سکولار نیست. بر همین اساس شناخت کامل فضای ایجاد کار در جامعه برای پیاده­سازی الگوی ایرانی-اسلامی «اقتصاد مقاومتی» بسیار حایز اهمیت است.

وی شناخت فضای کار را منوط به شناخت خصوصیات جمهوری اسلامی و ایران دانست و تصریح کرد: در ایجاد کار باید هر سه مهم لحاظ شود. منافعی که تعریف می شود باید ملاحظات هر سه مورد را در خود داشته باشد. باید تمامی واقعیت های اقتصادی در چارچوب جمهوری اسلامی ایران بومی سازی شود که در راس آن طبق اصل 110 قانون اساسی خط مشی کلی همه حوزه ها را مقام معظم رهبری مشخص می کند. جهت گیری ها را باید با جهت‌گیری های رهبری منطبق کنیم که در این چارچوب رعایت 24 ماده اقتصاد مقاومتی یک الزام است.

وی ضمن اشاره به اصلی از اقتصادی مقاومتی گفت: در اقتصاد باید درون زای برون نگر باشیم؛ باید برای تولید داخلی برنامه مصرف خارجی را هم تعریف کنیم، باید با رعایت کیفیت، محصولی با استاندارد و قیمت مناسب درخور کلاس جهانی تولید و به بازارهای جهانی عرضه کنیم.

او اقتصاد مقاومتی را پشتیبان محکمی برای صنایع کوچک و متوسط دانست و افزود: اقتصاد مقاومتی تامین کننده امنیت ملی است، پس باید در تحقق آن همه در هر جایگاهی که هستیم نقش موثر داشته باشیم.

وی سه عامل روحیه، فضاشناسی و راهکار را شروط تحقق سیاستهای کلان در اقتصاد مقاومتی دانست.

آل اسحاق در پایان دورنمای اقتصاد کشور را روشن برآورد و اظهار امیدواری کرد که شاهد رشد روزافزون کشور در آینده باشیم.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۵
کد مطلب: 31957