قیافه خبر داد:

ایجاد کریدور سبز گمرکی بین ایران و روسیه در آینده نزدیک

24 اسفند 1394 ساعت 18:29

نائب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های بین ایران و روسیه در همه حوزه‌ها به ویژه در بخش معدن و صنایع معدنی گسترش یابد.


به گزارش خبرنگار ماین نیوز، قدیر قیافه امروز در نشست فعالان اقتصادی ایران و روسیه (هیات استان چلیابینسک) در محل اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران با اشاره به اینکه استان چلیابینسک روسیه بزرگترین استان تولیدی و صنعتی این کشور محسوب می‌شود، گفت: حتی بزرگترین فولادسازی روسیه یعنی شرکت MMK نیز در این استان فعالیت می‌کند و بنابراین پتانسیل‌های زیادی برای همکاری بین ایران و استان چلیابینسک وجود دارد.

او با بیان اینکه استان چلیابینسک صادرات زیادی به ایران داشته است و این توقع را داریم که مسئولان این استان خرید کالاهای ایرانی را نیز در دستورکار خود قرار دهند، اظهار کرد: تجارت یک جاده دوطرفه است و زمانی می‌توانیم انتظار افزایش تجارت بین ایران و روسیه را داشته باشیم که رابطه تجاری بین دو کشور متقابل و دوطرفه باشد.

قیافه با اشاره به اینکه ایران می‌تواند در حوزه‌هایی مانند کشاورزی، پتروشیمی، پلیمر و معدن و صنایع معدنی کالاهای موردنیاز روسیه را تامین کند، توضیح داد: بخشی از موانع تجاری بین ایران و روسیه با همکاری دولت و بخش خصوصی دو کشور برداشته شده است که از جمله آنها می‌توان به حل مشکل صدور ویزا و تعرفه‌ها اشاره کرد.

نائب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه افزود: ابتدا تصور می‌شد که تعرفه‌های واردات به روسیه بالاست اما بعدا مشخص شد که چنین چیزی نیست و قیمت‌گذاری کالا در این کشور در سطح بالایی قرار داشت که این مشکل نیز حل شده است.

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران خبر داد: مقدمات ایجاد کریدور سبز گمرکی بین ایران و روسیه فراهم شده است.

به گزارش ماین نیوز، در این نشست تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق مشترک ایران و روسیه و اتاق صنعت و تجارت اورال جنوبی به امضای طرفین رسید.

در هیات استان چلیابینسک روسیه که به ایران سفر کرده است، نام تعدادی از شرکت‌های فعال در حوزه‌های معدن و صنایع معدنی نیز به چشم می‌خورد.

از جمله می‌توان به شرکت تسلا گرافیک اشاره کرد که در زمینه تولید مواد کربنی، فلوریت، سیلیکا، تولید سوخت مبتنی بر روی، آهن هیدرات و آهک اشاره کرد که نسبت به توافق با فولادسازانی همچون فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان، مجتمع فولاد خراسان، گروه صنعتی سدید و ... ابراز تمایل کرده است.


کد مطلب: 31289

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/31289/ایجاد-کریدور-سبز-گمرکی-بین-ایران-روسیه-آینده-نزدیک

ماین نیوز
  http://www.minews.ir