گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
امین پور در گفت‌وگو با ماین نیوز مطرح کرد:
همکاری بنیان صنعت یکتا با دو شرکت سوئدی و آلمانی
گروه تجهيزات و ماشين آلات - مدیر فروش و رئیس هیات مدیره شرکت بنیان صنعت یکتا درباره فعالیت‌های این شرکت اظهار کرد: بنیان صنعت یکتا با رویکرد اتوماسیون صنعتی در صنایع مشغول به کار است. در واقع فعالیت‌های این شرکت به صورت تخصصی در زمینه راه‌اندازی تجهیزات دوار مانند فن، پمپ و ... در حوزه کنترل سیالات و حمل‌کننده مواد اولیه مانند جرثقیل، آسیاب مواد مورد استفاده صنایع معدنی است.
 
امیرعلی امین پور در گفت‌وگو با ماین نیوز توضیح داد: در حال حاضر این شرکت با دو شرکت اروپایی همکاری دارد که یکی از آنها شرکت سوئدی «اموترون» است. این شرکت صاحب تکنولوژی بوده و سال‌ها برای شرکت‌های بزرگ تکنولوژی ساخته است. از سوی دیگر شرکت اموترون ارتباط خوبی با شرکت‌های بزرگ آلمانی همچون «وم» دارد. این شرکت همچنین موتورهای بزرگی را برای صنایع ایرانی نصب کرده است. در حوزه تجهیزات دوار غول‌آسا که در صنایع فولادی مصرف می‌شود نیز با شرکت «موکوتک» آلمان همکاری می‌کنیم. این شرکت به عنوان گروهی دارای تکنولوژی آلمانی برای راه‌اندازی تجهیزات دوار بررسی‌ها و محاسبات لازم را انجام می‌دهد و تجهیزات مختص به یک موضوع و مشکل را برای شرکت موردنظر طراحی و نصب می‌کند.

وی ادامه داد: این دو شرکت به نوعی پشتیبان شرکت ما هستند و ما به عنوان یک شرکت مهندسی و مهندسی فروش برای محاسبه مشکلات موجود در تجهیزات صنایع فعالیت می‌کنیم. در واقع بنیان صنعت یکتا، ابتدا موضوع یا مشکل را محاسبه می‌کند و اطلاعات را مشتریان ارائه می‌دهد و پس از آن فروش و خدمات راه‌اندازی را به مشتری ارائه می‌کند.

وی درباره حضور بنیان صنعت یکتا در پروژه‌های مختلف اظهار کرد: ما در پروژه‌های فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان و فولاد خوزستان حضور داریم و در صورت بروز مشکل در تجهیزات این واحدها مشکلات را برطرف کرده‌ایم. به عنوان مثال در فولاد صبا تجهیزات در هنگام کار با مشکل همراه شد که ما توانستیم با ارائه خدمات مشکل را حل کنیم. از سوی دیگر در پروژه‌هایی که در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسند مانند فولاد شادگان، MME، فولاد تکنیک، نی‌ریز و فولاد میانه نیز حضور داشته‌ایم. به عنوان مثال در پروژه MME برای کمپرسورهای 6 مگاواتی موردنیاز آن اقداماتی از سوی شرکت ما انجام گرفته است. همچنین از دیگر اقدامات صورت گرفته نصب سیستم کنترل سرعت روی جرثقیل‌های مورد استفاده در صنایع فولاد است که راندمان کاری جرثقیل‌ها را افزایش می‌دهد.

مدیر فروش و رئیس هیات مدیره شرکت بنیان صنعت یکتا با اشاره به بهینه‌سازی مصرف انرژی تصریح کرد: خوشبختانه خدمات ما در این حوزه نیز موثر بوده است بطوریکه در کارخانه ذوب آهن روشن بودن دائمی فن کوره‌ها که تخلیه دود را انجام می‌دهد نوعی مشکل به حساب می‌‌آمد. در نتیجه سیستمی به آنها ارائه کردیم که براساس آن در زمانی که کوره روشن است اما کاری انجام نمی‌دهد، سرعت فن را پایین آورده اما وقتی بارگیری انجام می‌شود، دوباره سرعت را بالا می‌بریم. در واقع رابطه سرعت فن با مصرف انرژی مرتبط است. با استفاده از این سیستم حداقل 25 تا 30 درصد انرژی ذخیره می‌شود.

به گفته امین پور با چنین سیستمی سرمایه‌گذاری شرکت برای نصب این تجهیزات به راحتی بازگردانده می‌شود. البته گاهی گزارش‌ها حاکی از آن است که این سرمایه‌ها بازنمی‌گردد اما به مدیریت کمک می‌کند تا با نگاهی جدید هزینه کند و براساس بررسی مستندات تصمیم خود را نهایی کند.

به گفته امین پور عمده مشکلات موجود در واحدها مربوط به راه‌اندازی موتورهای بزرگ است. در واقع این شرکت با ارائه خدمات سعی بر آن دارد، در راه‌اندازی موتورهایی که مشکل وجود دارد، آسیبی به تجهیزات مکانیکی وارد نشود.

او درباره ارتباط این شرکت با صنایع دیگر نیز عنوان کرد: به غیر از صنعت فولاد ما با صنایع دیگری از جمله صنعت نفت و گاز نیز همکاری‌هایی داشته‌ایم.

وی افزود: در حال حاضر پروژه‌های فولاد نی‌ریز با فولاد تکنیک، فولاد میانه، کانویرهای پروژه گل‌ گهر با فولاد تکنیک در دست مذاکره هستند اما پروژه فولاد شادگان جزو پروژه‌هایی است که به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

رفع تحریم‌ها نیز ارتباط شرکت‌های فعال در زمینه تجهیزات با شرکت‌های خارجی را آسان‌تر از گذشته کرده است. مدیر فروش و رئیس هیات مدیره شرکت بنیان صنعت یکتا درباره این موضوع اظهار کرد: ارتباط خیلی بهتر شده است و شرکت‌های خارجی خیلی بهتر از گذشته پیشنهاد همکاری می‌دهند اما مشکلی که همچنان وجود دارد بحث انتقال ارز است. البته سوئیفت باز شده اما هنوز هیچ بانک اروپایی به صورت رسمی پول از ایران دریافت نکرده است.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۸
کد مطلب: 31239