گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
کاهش ۸ میلیارد دلاری فروش کاترپیلار در ۲۰۱۵
گروه تجهيزات و ماشين آلات - یکی از راهکارهای پیش‌بینی آینده حوزه معدن و صنایع معدنی توجه ویژه به وضعیت 2 شاخص کلیدی است
به گزارش ماین نیوز، این دو شاخص به شرح زیرند:

1- شاخص baltic: مشخص کننده اجاره روزانه کشتی‌ها است. این شاخص به کمترین رقم خود در کل تاریخ 30 ساله خود رسیده است. این نشان می‌دهد که سفارش کافی برای حمل محموله‌های معدنی و نفتی در دنیا متناسب با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته وجود ندارد.

2- عملکرد شرکت کاترپیلار: این غول سازنده تجهیزات معدنی، فروشی حدود 50 میلیارد دلار در سال دارد و هنگامی که سفارش این شرکت کاهش می‌یابد، نشان از کاهش سرمایه‌گذاری در بخش معدن و انرژی و بروز بحران در آینده نزدیک است.

کاترپیلار این هفته عملکرد مالی خود در سال 2015 را منتشر کرده است که نشان می‌دهد فروش از 55 میلیارد دلار در سال 2014 به 47 میلیارد دلار در سال 2015 کاهش یافته است. طبق گزارش مدیرعامل این شرکت، برآورد شده که فروش کاترپیلار در سال 2016 حدود 42 میلیارد دلار باشد.

کاهش سفارشات این شرکت، همراستا با گزارشات موسسات بین‌المللی در افت سرمایه‌گذاری در بخش معدن و انرژی است. در واقع شرکت‌ها چشم‌انداز روشنی از افزایش قیمت و رشد بازار را مشاهده نمی‌کنند تا نسبت به سرمایه‌گذاری و توسعه ظرفیت‌های معدنی اقدام کنند.

البته تداوم این امر (کاهش سرمایه‌گذاری)، می‌تواند باعث پیشی گرفتن تقاضا از عرضه و افزایش قیمت شود که در این حالت، معادن بیشتری اقتصادی شده و شروع به تولید خواهند کرد که خبر خوبی برای بخش معدن ایران است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۵۹
کد مطلب: 30575