گروه صنایع معدنی فولاد
 
جلسه مهم فولادسازان با رئیس ایمیدرو+جزئیات
گروه صنایع معدنی >فولاد - نتایج جلسه دیروز رئیس هیات عامل ایمیدرو با فولادسازان بزرگ کشور اعلام شد.
 
به گزارش ماین نیوز، نتایج جلسه دیروز مدیران عامل شرکت های فولادی بزرگ کشور با مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو به شرح زیر اعلام شد:

- به منظور فروش موجودی فولاد انبارها، در نظر گرفتن جایزه صادراتی الزامی است. زیرا اگر بخواهیم صادر کنیم، قیمت صادراتی 720 هزار تومان به ازای هر تن است که ارزان تر از قراضه در کشور است.

- مدل خرید دین عملا اجرایی نیست. زیرا فولادساز باید خریدار را نزد بانک تضمین کند و این غیرممکن است. به علاوه سقف اعتبارات آن بسیار اندک است. پیشنهاد شد این خرید توسط دولت در پروژه های عمرانی و مسکن که یک طرف آن دولت است و نیازی به تضمین فولادسازان ندارد، عملیاتی شود.

- با توجه به بازار صادرات 80 درصد فولاد ایران در کشورهای عربی، لازم است برای حل مسایل سیاسی پیش آمده اقداماتی صورت گیرد. امارات اخیرا حساب ایرانیان را بلوکه کرده و تضعیف روابط به صادرات بخش معدن و صنایع معدنی آسیب زده است.

- لازم است فولادسازان نسبت به تشکیل کنسرسیوم مشترک برای فروش اقدام کنند. رقابت در بازار باعث تخفیف ها و زیر فروشی های زیاد شده و عملا در حال صدمه زدن به بخش تولید است. این امر قبل از این در مورد سیمان نیز اجرایی شده و تجربه حاصله موفقیت آمیز بوده است.

- با وجود افت قیمت، دولت همچنان تعرفه واردات مواد اولیه در بخش فروآلیاژها و زغال سنگ را بالا نگاه داشته است. این امر عملا باعث کاهش سودآوری و زیان این صنعت شده است.

- به منظور مدیریت هزینه و کاهش قیمت تمام شده، شرکت ملی فولاد در حال استخدام یک مشاور بین المللی معتبر به منظور مشاوره در کاهش هزینه تولید فولاد داخل کشور است.

- بهای تمام شده تولید برابر با فروش شده است و راهکاری بجز کاهش قیمت سنگ آهن وجود ندارد. هزینه ها و بهره بانکی هم کاهش نیافته است. این امر می تواند سود بخش فولاد را متعادل سازد. اما باعث کاهش سود شرکتهای سنگ آهنی خواهد شد.

البته دقت شود در حال حاضر قیمت گندله و کنسانتره درصدی از قیمت شمش فولاد خوزستان است. این قیمت در روزهای اخیر روندی منفی به خود گرفته و خود به خود در حال کاهش قیمت سنگ آهن هستیم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۷
کد مطلب: 30559