گروه معادن
 
سود صادرکنندگان مواد معدنی و نفت در جیب چین!
گروه معادن - دیروز جمعه ۱۵ ژانویه بورس شانگهای افت 3.55 درصدی دیگری را تجربه کرده و این تنش مثل یک موج دریا در طول روز به سایر بورس‌های شرق آسیا و اروپا و در ادامه به آمریکا رسید.
 
به گزارش ماین نیوز، این افت و ناپایداری در بازار سرمایه، قدرت مالی شرکت‌ها و توان سرمایه‌گذاری آنها را تضعیف و قیمت انرژی و مواد اولیه را کاهش می‌دهد. کاهش قیمت انرژی و مواد اولیه عاملی برای تحریک صنعت و بهبود تراز تجاری کشورهای صنعتی است که واردکنندگان نیازمند آن هستند.

در کشور چین این امر تنها در ۴ قلم نفت، سنگ آهن، مس و زغال سنگ باعث صرفه‌جویی در واردات به میزان ۱۶۰ میلیارد دلار طی ۲۰۱۵ شده است.

در واقع این کاهش از جیب ایران، استرالیا، برزیل، آفریقا و ... و کشورهای صادرکننده نفت و مواد اولیه بوده که با افت ارزش صادرات مواجه بوده‌اند.

نفت: چین در سال ۲۰۱۵ حدود ۳۳۵ میلیون تن نفت وارد کرده که رشد 8.8 درصدی نسبت به ۲۰۱۴ دارد. اما ارزش واردات 45.3 درصد کاهش و به ۱۳۴ میلیارد دلار رسید.

سنگ آهن: واردات ۲۰۱۵ چین حدود 2.2 درصد رشد و به ۵۸ میلیارد دلار رسید اما هزینه آن 39 درصد ارزان‌تر بود.

مس: واردات مس چین در ۲۰۱۵ مشابه ۲۰۱۴ بود اما هزینه آن 17 درصد ارزان‌تر بود و به ۱۹.۲ میلیارد دلار رسید.

در مجموع واردات ۲۰۱۵ چین با 14 درصد افت به ۱۵۶۰ میلیارد دلار رسید و صادرات آن تنها با افت 2.8 درصدی معادل ۲۲۸۰ میلیارد دلار بود. تراز تجاری چین مثبت ۷۲۰ میلیارد دلار است.

تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب: 30286