گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
منتخبی در گفت‌وگو با ماین نیوز خبر داد:
صادرات ۱۰ هزار تنی ريخته‌گري تراكتورسازي ايران
صادرات؛ راه خروج از رکود/تولید بدنه موتورهای TU5 و تیبا
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - قائم مقام مدیرعامل شركت ريخته‌گري تراكتورسازي ايران از برنامه این شرکت برای صادرات 10 هزار تن محصول در سال جاری خبر داد و گفت: در هفت ماه امسال بالغ بر 5600 تن محصول صادر کردیم و تا پایان سال نیز امیدواریم به صادرات 10 هزار تن برسیم. ضمن اینکه صادرات سال قبل شرکت نیز حدود 8500 تن بود.
 
محمدرضا منتخبی در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه شركت ريخته‌گري تراكتورسازي ايران بزرگترین شرکت ریخته‌گری چدن در ایران است، گفت: شرکت سالانه بیش از 50 هزار تن قطعه تولید می‌کند و حدود 10 هزار تن صادرات نیز دارد. صادرات ما نیز به کشورهای ایتالیا و کشورهای دیگری مانند بلغارستان انجام می‌شود. همچنین در حال مذاکره با بلاروس برای صادرات قطعه به این کشور نیز هستیم.

وی با اشاره به اینکه شركت ريخته‌گري تراكتورسازي ايران قطعات موردنیاز در صنایع تراکتورسازی و خودروسازی را تولید می‌کند، اظهار کرد: به غیر از قطعات تراکتور، ما قطعات پیچیده چدنی خودروهای سواری را نیز برای شرکت‌های ایران خودرو و سایپا تولید می‌کنیم. ضمن اینکه برای سایر شرکت‌ها نیز می‌توانیم در صورت نیاز قطعه چدنی تولید کنیم و محدودیتی از این بابت نداریم. از جمله اینکه کلاهک مقره را برای انتقال برق و نیرو برای شرکت مقره‌سازی ایران تولید کرده‌ایم.

قائم مقام مدیرعامل شركت ريخته‌گري تراكتورسازي ايران در خصوص تولید محصولات جدید در شركت ريخته‌گري تراكتورسازي ايران نیز به خبرنگار ماین نیوز توضیخح داد: ما چند محصول صادراتی را در سال جاری تولید کردیم. یک تراکتور سنگین توسط شرکت تراکتورسازی ایران در حال توسعه‌ای که تمامی قطعات چدنی آن‌را نیز ما تولید کردیم.

او در خصوص رکود ایجاد شده در بازار خودرو و تاثیر آن بر فعالیت‌های شركت ريخته‌گري تراكتورسازي ايران نیز توضیح داد: البته موضوعاتی مانند تحریم و رکود روی همه صنایع از جمله ما تاثیر منفی داشته است. اما ما تلاش کردیم با صادرات بیشتر این تاثیر منفی را به حداقل برسانیم. ممکن است 10 تا 15 درصد از کل برنامه تولید سال جاری ما محقق نشود اما در عوض تلاش کردیم، میزان صادرات را افزایش داده و از 8500 تن سال قبل به 10 هزار تن در سال جاری برسانیم.

منتخبی در پاسخ به سوال خبرنگار ماین نیوز درباره اینکه پیشنهاد شما برای خروج اقتصاد کشور از رکود چیست؟ عنوان کرد: به نظر من بهترین راه خروج از رکود صادرات است. همین صادرات بود که به شركت ريخته‌گري تراكتورسازي ايران کمک کرد در شرایط سخت روی پای خود بایستد و مواد اولیه موردنیاز خود را نیز از طریق ارز حاصل از صادرات تامین کردیم. البته متاسفانه در حال حاضر در زمینه صادرات مورد حمایت چندانی از سوی دولت قرار نمی‌گیریم.

به گفته وی در حال حاضر ایران خودرو بدنه موتور TU5 را شركت ريخته‌گري تراكتورسازي ايران تامین می‌کند و مذاکراتی نیز با شرکت سایپا در دست انجام است که بدنه موتور تیبا نیز از سوی ما تامین شود و نمونه‌هایی را نیز به آنها ارائه کردیم.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی

تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۶
کد مطلب: 30278