گروه معادن مس
 
مرادعلیزاده خبر داد:
جزئیات توقف ۶ طرح غیراقتصادی شرکت ملی مس
گروه معادن >مس - سرمایه مورد نیاز برای اجرایی سازی پروژه های متوقف شده بیش از 2090 میلیون یورو بوده است که توقف احداث کارخانه ذوب و اسید مس سونگون یکی از این پروژه ها بود.
به گزارش ماین نیوز، احمد مرادعلیزاده در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی در خصوص پروژه‌های غیر سودآور ملی مس انجام داده‌اید؟ اظهار داشت: در خصوص اقتصادی یا غیر اقتصادی بودن پروژه‌های شرکت مس در شرایط کنونی، اقدامات کار‌شناسی و فنی دقیقی صورت گرفته است و پس از بررسی گزارش‌ها، از یک سو شش طرح غیر اقتصادی شناسائی و متوقف شدند و از سوی دیگر فعالیت ۳ پروژه تا تکمیل مطالعات مربوطه متوقف شدند.

وی با اشاره به پروژه‌های متوقف شده شرکت ملی مس ادامه داد: سرمایه مورد نیاز برای اجرایی سازی پروژه‌های متوقف شده بیش از ۲۰۹۰ میلیون یورو بوده است که توقف احداث کارخانه ذوب و اسید مس سونگون یکی از این پروژه‌ها بود.

مرادعلیزاده در مورد توقف احداث کارخانه ذوب و اسید مس سونگون گفت: این طرح از یک سو به دلیل هزینه بالای ذوب و نداشتن صرفه اقتصادی و از سوی دیگر به دلیل ایجاد آلایندگی‌های زیست محیطی متوقف شد ضمن اینکه سطح پیشرفت پروژه ذوب درحد تهیه مطالعات اولیه بود بنابراین با کارشناسی‌های دقیق و فنی که صورت گرفت قرار شد از روش هیدورمتالورژی تبدیل کانس به کاتد بجای پروژه ذوب در سونگون استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: اما مطالعات تکمیلی در خصوص فاز ۳ طرح تغلیظ مس سرنگون در راستای تعیین تکلیف معدن سرنگون و امکان سنجی آن به جهت توسعه تا پایان سال جاری ادامه دارد.

مرادعلیزاده ادامه داد: همچنین طرح احداث کارخانه پالایشگاه مس سونگون، معدن و کارخانه تغلیظ نوچون، فاز ۳ تغلیظ مس سرچشمه، فاز ۲ تغلیظ مس می‌دوک به دلیل غیر اقتصادی بودن متوقف شدند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به جزئیات توقف فعالیت ۳ طرح تا تکمیل مطالعات نیز گفت: تجهیز و بهره برداری ازمعادن هفت چشمه، مسجد داغی وکهنگ اصفهان، احداث کارخانجات فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه و احداث کارخانجات کود شیمیایی مس سرچشمه ۳ طرحی هستند که تا تکمیل مطالعات متوقف هستند.

وی تصریح کرد: پس از برنامه ریزی‌ها و بازنگری‌های صورت گرفته در زمینه طرحهای توسعه‌ای در راستای دستیابی به تولید سالانه ۴۰۰ هزار تن مس محتوا توقف ۶ پروژه غیر اقتصادی تا تکمیل مطالعات ادامه دارد.

مراد علیزاده خاطر نشان کرد: تغییرشرایط اجرائی پروژه معادن تفت یزد و توقف موقت تا تعیین تکلیف مسائل اعلام شده از قبیل مجوز محیط زیست، موارد تملک و رفع موانع معارضین و تمرکز برروی فعالیتهای سودآور و مورد نیاز مبرم شرکت در دستور برنامه‌های شرکت میل مس است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۹
کد مطلب: 28131
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا