گروه صنایع معدنی فولاد
 
همت در گفت‌وگوی تفصیلی با ماین نیوز مطرح کرد:
حضور ایریتک در پروژه‌های بین‌المللی در آینده نزدیک
گروه صنایع معدنی >فولاد - مدیرعامل شرکت مهندسی بین‌المللی ایران (ایریتک) از حضور این شرکت در اجرای پروژه‌های بین‌المللی در آینده نزدیک خبر داد.
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، علی همت عنوان کرد که با توجه به بهبود شرایط بین‌المللی این انتظار می‌رود که ایریتک به زودی و پس از انجام مذاکرات لازم در اجرای پروژه‌های بین‌المللی حضور فعال داشته باشد.

خبرنگار ماین نیوز با علی همت، مدیرعامل شرکت مهندسی بین‌المللی ایران (ایریتک) گفت‌وگویی انجام داده که متن آن به شرح زیر است:

با توجه به حضور اخیر شرکت ایریتک و شرکت‌‎های زیرمجموعه آن در متک، بزرگترین نمایشگاه فلزات جهان در آلمان بفرمایید حضور در این نمایشگاه چه دستاوردهایی برای ایریتک داشت و آیا با مشتریان داخلی و به ویژه خارجی نیز در این نمایشگاه مذاکراتی انجام شد. اگر انجام شد در چه حوزه‌هایی؟

يكي از مهمترين اهداف استراتژيك شركت ايريتك با چهار دهه تجربه و چهار دهه افتخار در صنايع فلزي و غيرفلزي كشور عزيزمان ايران، حضور در بازارهاي بين‌المللي به خصوص در مناطق خاورميانه و CIS مي‌باشد. اكنون شركت ايريتك با توجه به سوابق پروژه‌هاي انجام شده در كشور قابليت انجام پروژه‌هاي EPC در خارج از كشور را دارد كه يكي از مهمترين اهداف حضور در بزرگترين نمايشگاه فلزات جهان در آلمان نيز بر همين مبنا به عنوان معرفي قابليت‌ها و نام ايريتك انجام گرفته كه خوشبختانه با استقبال بسياري از شركت‌هاي طراز اول دنيا از قيبل SMS – GROUP و OUTOTEC و ... مواجه شد و در حال رايزني براي انجام پروژه‌هاي مشترك در خارج از كشور مي‌باشيم.

به تازگی فهرست شرکت‌هایی که بعد از اجرایی شدن برجام لغو تحریم می‌شوند، منتشر شد که یکی از شرکت‌های حاضر در این فهرست شرکت ایراسکو وابسته به ایریتک بود. بفرمایید این رخداد چه تاثیری بر فعالیت‌های ایراسکو و به طور کلی مجموعه ایریتک خواهد داشت و به طور کلی ارزیابی شما از تاثیرات توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها بر فعالیت‌های ایریتک به ویژه در حوزه برون‌مرزی چه خواهد بود؟

همانطور كه مستحضر هستيد شركت ايريتك در سال 1995 ميلادي در راستاي گسترش فعاليت‌هاي خود، شركت ايراسكو را در كشور ايتاليا تاسيس نمود كه توانست علاوه بر انجام پروژه‌هاي مشترك، تامين مالي پروژه‌هاي معظم زغال سنگ طبس، فولاد هرمزگان و طرح آماك را از طريق شركت ايراسكو فراهم نمايد و پس از آن شركت ايريكا در كشور آلمان را تاسيس نمود كه كليه خريدهاي خارج و ارتباط با تكنولوژی‌ها را به راحتي به انجام برساند اما با توجه به تحريم‌ها تامين منابع مالي متوقف شده بود كه اكنون با توجه به تغيير فضاي بين‌المللي درصدد برگراندن شركت ايراسكو به جايگاه قبلي مي‌باشيم.

اخیرا جمعی از مدیران ارشد ایریتک با مدیرعامل جدید فولاد هرمزگان دیدار داشتند و طرفین بر ضرورت ادامه همکاری فی مابین تاکید کردند. بفرمایید در حال حاضر همکاری ایریتک و فولاد هرمزگان در چه سطحی قرار داشته و آیا به طور مشخص پروژه مشترکی نیز بین دو شرکت در حال اجرا است؟

شركت ايريتك همكاري با شركت فولاد هرمزگان را يكي از اهداف داخلي و جز افتخارات سوابق كاري خود مي‌داند. از آنجايي كه تمامي دانش و اطلاعات ساخت مجتمع فولاد هرمزگان در سازمان ايريتك موجود است، ايريتك آماده همه‌گونه خدمت‌رساني در طرح‌هاي توسعه‌اي فولاد هرمزگان مي‌باشد. لازم به ذكر است كليه طرح‌ها و زيرساخت‌هاي فولاد هرمزگان بر مبناي ظرفيت 3 ميليون تن طراحي شده كه اطلاعات مذكور در واحدهاي مهندسي شركت ايريتك مي‌باشد و در فاز اول با ظرفيت 1.5 ميليون تن به بهترين نحو اجرايي گرديد كه براي افزايش ظرفيت تا 3 ميليون تن با توجه به نقشه‌ها و پتانسيل موجود به راحتي قابل دستيابي مي‌باشد و پروژه مشترك در حال حاضر بررسي‌هاي فني چگونگي افزايش ظرفيت مي‌باشد كه مذاكرات فني با مديران شركت فولاد هرمزگان در حال انجام مي‌باشد.

پیشتر در حاشیه نمایشگاه متک از ارزیابی 40 پروژه احتمالی توسط ایریتک خبر دادید. آیا ارزیابی این پروژه‌ها به نتیجه خاصی رسیده است؟ همچنین عنوان کردید که ایریتک تا چند ماه آینده قرارداد چند پروژه بزرگ را امضا خواهد کرد. در این زمینه چه نتایجی حاصل شده است؟

آغاز و اجرايي نمودن پروژه‌ها منوط به تامين نقدينگي توسط كارفرما و تامين منابع مالي مي‌باشد كه اكنون كارفرمايان با توجه به تغيير شرايط بين‌المللي و اميدواري به تامين منابع غير از كشور چين، در حال ارزيابي شرايط جديد جهت آغاز پروژه‌ها مي‌باشند كه مذاكرات لازم در حال انجام مي‌باشد. قطعا در ماه‌هاي آينده خبرهاي خوشي در اين حوزه براي صنعت كشور ارائه خواهد شد.

یکی از تاکیدات شما بر حضور ایریتک در اجرای پروژه‌های بین‌المللی بوده است. در این زمینه به طور مشخص پروژه‌ای مدنظر شما بوده است و چه برنامه‌ای را برای تحقق همکاری‌های بین‌المللی دارید؟

در حال حاضر مذاكرات مثبتي با كشورهاي CIS آغاز شده است كه اميدواريم نتايج آن به زودي مشخص شود. همچنين شركت‌هاي صاحب تكنولوژي نيز در حال بررسي چگونگي همكاري مشترك در خارج از ايران با ايريتك مي‌باشند.

نظر شما درباره برگزاری کنفرانس آهن و فولاد ایران در کیش توسط متال بولتن چیست؟ با توجه به اینکه این نخستین کنفرانس برگزار شده در ایران توسط متال بولتن محسوب می‌شود که در صورت بهبود شرایط می‌توان انتظار ادامه برگزاری آن در سال‌های آینده را نیز داشت. برگزاری این کنفرانس تا چه حد به نظر شما می‌تواند به جهانی شدن صنعت آهن و فولاد کشور کمک کند؟

با توجه به موقعيت استراتژيك كشور در منطقه و رتبه دوم توليد فولاد در خاورميانه برگزاري همايش‌ها و نمايشگاه‌هاي معتبر فولادي در ايران يك نياز ضروري دو جانبه براي فولادسازي دنيا و ايران مي‌باشد و اميدوارم با توجه به تغييرات شرايط بين‌المللي ارتباط گسترده با فولادسازهاي معتبر دنيا هرچه سريعتر شكل بگيرد و تحقق اهداف چشم‌انداز 1404 با برترين تكنولوژی‌ها و لحاظ نمودن كيفيت در كنار كميت مدنظر قرار گيرد. قطعا حضور برندهاي معتبر در حوزه آهن و فولاد و ارتباط هرچه بيشتر صاحبان دانش روز با شركت‌هاي ايراني به ارتقای توان توليد كيفي كمك خواهد نمود.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی

تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۲
کد مطلب: 27354
 
۱ نظر
 


مهندس خدایی
با سلام و احترام
به مدیریت محترم شرکت ایریتک جناب آقای همت
گروه صنعتی آریا گستر پیمانکاری برادران خدایی
مجری نصب سازه هایی فلزی در تناژ بالا ی ۱۰۰۰تن آماده همکاری با شرکت محترم شما میباشد.
با تشکر مهندس خدایی khodayi.100@gmail.com 09109299806
09353603408 (2572)
۱۳۹۴-۱۰-۲۹ ۲۱:۵۷:۳۷