گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
رئیس صنعت، معدن و تجارت استان:
چهارمحال و بختیاری قطب تولید منیزیم کشور می‌شود
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: با تولید منیزیم از لاشه سنگ دولومیت، قطب تولید این محصول در کشور می‎شویم.
به گزارش ماین نیوز، سیدنعیم امامی با بیان این که رویکرد جدید استان به سمت استحصال منیزیم از معادن دولومیت است، اظهارکرد: امید است با تولید این محصول از لاشه سنگ دولومیت، بتوانیم قطب تولید منیزیم کشور شویم.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون نخستین واحد تولید منیزیم استان در شهرک صنعتی گندمان فعال است.

امامی با اشاره به وجود معادن بزرگ مس، آهک و سنگ های زینتی در استان، افزود: بزرگ ترین معدن مس رسوبی کشور در منطقه سبزکوه چهارمحال و بختیاری واقع شده است که هم اکنون به علت معضلات زیست محیطی مشکل استحصال دارد.

وی با اشاره به استخراج شش میلیون و 300 هزار تن انواع موادمعدنی در سال گذشته از معادن استان، تصریح کرد: معادن استان در سال گذشته بیش از 300 میلیارد ریال ارزش اقتصادی به همراه داشت.

امامی خاطرنشان کرد: بیشتر برداشت ها از معادن استان سنگ، گچ، سیلیس، آرژیلیت، شن و ماسه، بوکسیت، سنگ تزئینی و سیمان بود که به کشورهای عراق، کویت، مالزی و چین صادر شد.

به گفته ی وی، چهارمحال و بختیاری 187 معدن فعال دارد که زمینه اشتغال 1560 نفر را فراهم کرده است.

امامی با بیان این که چهارمحال و بختیاری دارای معادن بزرگ سنگ آهک است، افزود: اکنون رویکرد ما تبدیل آهک به آهک زنده است که نخستین واحد در دزک با اشتغال 400 نفر در حال احداث است.

به گزارش ایسنا، آهک زنده نتیجۀ تکلیس سنگ آهک در کوره‎های پخت و در دمای بین 950 تا 1200 درجۀ سانتی گراد است. این ماده دارای میل ترکیبی زیادی با آب بوده و نتیجۀ این واکنش تولید آهک شکفته است.

کاربردهای آهک زنده در صنایع بسیار متنوع و فراگیر است. در صنایع ذوب فلزات(آهن - مس و ...) به عنوان فلاکس و کمک ذوب، در صنعت ساختمان در تولید بتن سبک و آجرهای ماسه آهکی، در صنعت تصفیۀ آب و فاضلاب در تحکیم خاک و زمین در کشاورزی و سویل و ده‎ها کاربرد دیگر در تولید انواع مواد شیمیایی تا صنایع رنگ، غذایی، چرم، قند، چسب و ژلاتین است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۰
کد مطلب: 26956
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا