گروه معادن سنگ آهن
 
معوقات مزدی کارگران گل گهر هنوز پرداخت نشده
گروه معادن >سنگ آهن - با گذشت دو روز از خاتمه اعتراض صنفی کارگران پیمانکاری معدن گل گهر کرمان هنوز این کارگران منتظرند تا طبق وعده مسئدولان اداری سیرجان مطالبات صنفی آنها محقق شود.
به گزارش ماین نیوز، براساس اخباری که در روزهای دوشنبه 25 مرداد و سه شنبه 26 مرداد توسط رسانه های محلی مخابره شد، نزدیک به 1500 کارگر پیمانکاری معادن شماره 2 و 4 گل گهر در اعتراض به چهار ماه پرداخت نشده و احتمال تمدید نشدن قراردادهای کاری خود مسیر های منتهی به این معدن تجمع کردند.

براین اساس کارگران معترض در ساعت 14 روز یکشنبه (25 مرداد) در مسیری که از طریق جاده سیرجان –شیراز به معدن گل گهر منتهی می شود تجمع کردند و در نهایت چون پاسخی از سوی مسئولان دریافت نکردند برای روز بعد (دوشنبه 26 مرداد) از صبح در مسیری که در جاده خیرآباد معدن گل گهر قرار دارد تجمع کردند.

به گفته منابع کارگران معترضی که در این تجمعات صنفی حضور داشتند به نشانه اعتراض از ورود افرادی که قصد آمدن به محدوده معدن گل گهر را داشتند جلوگیری کرده و در نتیجه دیگر کارگرن معدن نیز نتوانستند در ایام برپایی این اقدام صنفی در سرکار خود حاضر شوند.

آنطور که منابع گفته اند در تجمع روز دوشنبه کارگران پیمانکاری معدن گل گهر، تعدادی از مسئولان اداری سیرجان از جمله فرماندار و رئیس اداره کار با حضور در جمع معترضان به آنها وعده دادند که دست کم بخشی از معوقات مزدی هر کارگر تا پایان ساعت اداری همان روز پرداخت خواهد شد.

برپایه این اطلاعات با گذشت دو روز از خاتمه اعتراض کارگران معدن گل گهر هنوز این وعده محقق نشده و کارگران معترض همچنان منتظر وصول مطالبات مزدی خود هستند.

به نقل از کارگرانی که در این اقدام اعتراضی شرکت داشتند گفته می شود که پیمانکار بصورت میانگین از ابتدای سال جاری بابت مزد و حق بیمه به آنها بدهکار است و جدا از این مسئله در ماه های گذشته قرارداد کارگرانی که خاتمه یافته است دیگر تمدید نشده است.

به گفته این کارگران از قرار معلوم پیمانکار معدن مدعی ناتوانی مالی است و به همین دلیل حتی شنیده می شود که سازمان تامین اجتماعی بابت حق بیمه های پرداخت نشده کارگران معدن گل گهر نزدیک به 8 میلیارد تومان طلبکار است.

فعالان صنفی کارگری استان کرمان می گویند: ادعای مشکلات مالی پیمانکار معادن شماره 2 و 4 گل گهر در حالی است که شنیده می شود مالکان این شرکت بصورت همزمان در چند پروژه معدنی دیگر مشغول درآمدزایی هستند و همین وضعیت دوگانه باعث شده تا کارفرمای اصلی معدن گل گهر در ادامه دادن به همکاری خود با این شرکت پیمانکاری مردد شود.

این منابع تاکید دارند که از نظر کارفرمای اصلی معدن دلیل ناراضیتی کارگران با عملکرد مدیران پیمانکاری بی ارتباط نبست و به همین دلیل چون از تمایل آنها برای همکاری با این شرکت کاسته شده است در نتیجه قرارداد خاتمه یافته کارگران دیگر تمدید نمی شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۷
کد مطلب: 26954
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا