گروه معادن مس
 
مس در کمترین قیمت ٦ سال اخیر
گروه معادن >مس - درحالی که قیمت مس به دلیل افزایش عرضه به کمترین میزان در شش سال اخیر رسیده، شرکت معدنی «فریپورت مک موران» اعلام کرده است که به کاهش تولید نگاه می کند.
 
به گزارش ماین نیوز، دومین شرکت تولیدکننده مس جهان «فریپورت» اعلام کرد: در حال بازبینی تجارت نفت، گاز و فعالیت های معدنی باهدف کاهش هزینه هاست. این موارد شامل قابلیت تعدیل طرح های معدنی با حفظ منابع ارزشمند است تا در شرایط بهبود بازار در آینده از عهده افزایش تولید برآید. اگرچه بر پایه این اخبار، سهام شرکت ۱۰ درصد افزایش یافت، اما از ابتدای سال جاری میلادی ۴۶ درصد افت را شاهد بوده است.

قیمت مس از ابتدای سال تاکنون ۱۵ درصد کاهش یافته، چون در دوران رونق بازار، پروژه های متعددی در این بخش اجرا شده است. «فریپورت» انتظار اتمام سریع بازبینی طرح ها را دارد و در گزارش سه ماهه سوم امسال، وضعیت تجدیدنظر در برخی طرح ها را ارائه می کند.

«جیمز مافت» مدیرعامل «فریپورت» گفت: در حال واکنش به چشم انداز نامطمئن اقتصاد جهان و شرایط کنونی بازار مس هستیم؛ شرایطی که تولیدات ما را تحت تاثیر قرار داده است.

«جسیکا فانگ» تحلیلگر BMO Capital Market هم اظهار کرد: این تصمیم نخستین گام برای محدود کردن بازار دارای مازاد عرضه است و می تواند قیمت ها را افزایش بدهد.تقریبا ۱۰ روز قبل مدیریت «فریپورت» با وجود شرایط بازار از تمایل برای ادامه سرمایه گذاری در تجارت معدن و انرژی خبر داد و طی سه روز پس از آن سهام شرکت ۲۵ درصد افت کرد تا اینکه سرانجام مدیریت شرکت به آنچه که سهامدارن خواستار شنیدن آن بودند، پاسخ داد.

به گزارش بلومبرگ، قیمت مس از ابتدای سال به دلیل کندی تقاضای چین ۱۵ درصد کاهش داشته و موجودی مس بورس فلزات لندن نیز دو برابر شده و به ۳۴۴ هزار تن رسیده است.

«استاندارد چارترد» معتقد است که ۹۰ درصد معادن مس همچنان با سودآوری مواجه اند و بسیاری از شرکت ها انگیزه پایینی برای کاهش تولید دارند، بنابراین قیمت می تواند کاهش بیشتری را شاهد باشد.

کاهش تولید و سودآوری

از سوی دیگر شرکت «آنتوفاگاستا» به دلیل تاخیر در راه اندازی پروژه «آنتوکایا» پیش بینی تولید سالانه را کاهش و از افت دو رقمی درصد تولید در نیمه نخست امسال خبر داد.

به گزارش رویترز، این شرکت معدنی که با مشکلاتی نظیر سقوط قیمت مس، افت عیار معدنی، آب و هوای نامساعد و مخالفت های محلی در شیلی دست و پنجه نرم می کند در نیمه نخست امسال ۳۰۳ هزار و ۴۰۰ تن مس تولید کرد که افت ۱۲.۹ درصدی نسبت به دوره مشابه پارسال داشت و کمتر از برآوردهای تحلیلگران بود. با این افت، پیش بینی تولید مس این شرکت در سال ۲۰۱۵ از ۶۹۵ هزار تن به ۶۶۵ هزار تن کاهش می یابد.

همچنین سود «ساوترن کاپر» در نیمه نخست امسال در واکنش به سقوط قیمت مس، کاهش یافت، به طوری که این شرکت از افت ۱۲.۶ درصدی سود در نیمه نخست امسال خبر داد.

این شرکت که تحت کنترل Grupo Mexico قرار دارد، اعلام کرد: سود شرکت در این مدت ۵۷۷ میلیون دلار بوده که نسبت به ۶۶۰ میلیون دلار پارسال کاهش پیدا کرده است.

«جرمن لارئا» مدیرعامل «ساوترن کاپر» و مدیر اجرایی Grupo Mexico گفت: حتی با در نظر گرفتن سناریو کنونی اقتصاد جهان که قیمت فلزات را تحت تاثیر قرار داده است، باور داریم اصول بنیادی مس قوی باقی خواهد ماند.

براساس این گزارش، فروش «ساوترن کاپر» با افت ۶.۵ درصدی به ۲ میلیارد و ۶۵۸ میلیون دلار و تولید با افزایش ۸.۶ درصدی به ۳۵۶ هزار و ۷۰۱ تن رسید.

این شرکت در پرو و مکزیک، معادنی را اداره می کند. وزیر معادن پرو به رویترز گفت: پرو سومین تولیدکننده مس جهان است و تولید مس، طلا و نقره این کشور امسال ۱۳ درصد افزایش خواهد یافت.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۱
کد مطلب: 26608