گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
صنعتی در گفت‌وگوی تفصیلی با ماین نیوز مطرح کرد:
جزئیات حضور فروسیلیس ایران در گیفا ۲۰۱۵
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - سیزدهمین نمایشگاه جهانی صنعت ریخته‌گری (ذوب فلزات و قالب‌سازی) (GIFA)، نهمین نمایشگاه جهانی تکنولوژی استخراج فلزات تحت عنوان (METEC)، یازدهمین نمایشگاه جهانی عملیات حرارتی تحت عنوان (THERMPROCESS) و چهارمین نمایشگاه جهانی فناوری‌های نوین صنعت ریخته‌گری تحت عنوان (NEWCAST) از 16 تا 20 ژوئن 2015 برابر 26 تا 30 خرداد 1394 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی دوسلدورف در کشور آلمان برگزار می‌شود، مجموعه رویدادهایی که از آن به عنوان المپیک شرکت‌های فلزات، صنایع معدنی و ریخته‌گری جهان یاد می‌شود. اما بد نیست بدانیم که در المپیک شرکت‌های فلزات، صنایع معدنی و ریخته‌گری جهان نمایندگانی از ایران نیز حضور دارند که اگرچه تعداد آنها بسیار اندک است اما به هر حال توانسته‌اند با حضور خود علاوه بر معرفی خود پرچم ایران را نیز در این رویداد عظیم بالا نگه دارند.
 
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، چهار نمایشگاه بسیار معتبر یادشده به صورت همزمان و در یک محل در شهر دوسلدورف آلمان برپا می‌شوند و معتبرترین شرکت‌های جهان در حوزه‌های مختلف مرتبط با فلزات، صنایع معدنی و ریخته‌گری به مدت پنج روز آخرین دستاوردها، محصولات و فناوری‌های خود را در معرض دید عموم قرار می‌دهند.

شرکت فروسیلیس ایران یکی از معدود شرکت‌های ایرانی است که در نمایشگاه گیفا 2015 حضور داشته و به ارائه دستاوردها و محصولات خود در این نمایشگاه خواهد پرداخت. این شرکت همچنین براساس اظهارات مدیرعامل آن به صورت جدی به دنبال مذاکره با شرکت‌های معتبر در حوزه فناوری‌های مرتبط با صنعت خود است. خبرنگار ماین نیوز در آستانه برگزاری رویداد عظیم گیفا 2015 با سیروس ابن رسول صنعتی، مدیرعامل شرکت فروسیلیس ایران به گفت‌وگو نشسته و اهداف شرکت فروسلیس ایران از حضور در این نمایشگاه بزرگ و همچنین آخرین وضعیت صنعت فروسیلیس را از وی جویا شده است.

متن این گفت‌وگو با شرح زیر است:

با توجه به اینکه در آستانه برپایی چهار نمایشگاه بزرگ در شهر دوسلدورف آلمان به ویژه نمایشگاه گیفا 2015 هستیم، در ابتدا درباره اهداف شرکت فروسیلیس از حضور در این رویداد مهم توضیح بدهید و اینکه اصلی‌ترین برنامه‌های شما در نمایشگاه امسال چه خواهد بود؟

قبل از هر چیز باید بگویم که امسال ششمین دوره‌ای است که ما در نمایشگاه گیفا حضور خواهیم داشت و در واقع شرکت فروسیلیس ایران سابقه 24 ساله حضور در این نمایشگاه مهم را در کارنامه خود دارد. ما این نمایشگاه را خوب می‌شناسیم و با جو محیطی آن آشنا هستیم. می‌دانیم چه شرکت‌هایی در نمایشگاه حضور دارند و می‌دانیم برای بازاریابی محصولاتمان سراغ چه شرکت‌هایی برویم. موضوعی که در گیفا برای شرکت ما مهمتر از هر چیزی است، حضور در عرصه بین‌المللی است تا انجام کارهای بازرگانی و فروش. بد نیست در همین جا به یک نکته اشاره کنم. دکتر اشمیت در شرکت رزیتان با ما همکاری می‌کرد و همیشه هم فروش خوبی داشت ولی در همین حال در نمایشگاه صنایع شیمیایی آلمان که دقیقا مانند نمایشگاه گیفا بوده و بسیار هم گران است شرکت می‌کرد. وقتی از او دلیل این کار را با وجود فروش خوبش می‌پرسیدیم، می‌گفت همین که برند ما در چنین نمایشگاه بزرگی حضور داشته باشد اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل من هم اعتقاد دارم که صرفا حضور ما در این نمایشگاه مهم مهمترین نکته است. ولی از آنجایی که توانمندی‌های خود را می‌دانیم حتما در این نمایشگاه خرید و فروش و بازاریابی هم خواهیم داشت. به مواد اولیه یا قطعات خاص هم نیم‌نگاهی خواهیم داشت و حتما آنجا پیدا خواهیم کرد. آنچه که مهم است این است که محیط گیفا برای ما غریبه نیست و تقریبا می‌دانیم با چه شرکت‌هایی می‌توانیم مذاکره کنیم و از قبل نیز مذاکرات خود را برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

آیا تکنولوژی خاصی در نمایشگاه گیفا مدنظر شما است که به دنبال آن خواهید رفت؟

من به دنبال فرومنگنز هستم نه به عنوان خرید بلکه به دنبال خرید تکنولوژی خوب فرومگنز هستم، چون فکر نمی‌کنم تکنولوژی هندی‌ها و چینی‌ها چندان قوی باشد. در گیفا می‌خواهم با آلمانی‌ها بیشتر صحبت کنم. اگر تحریم‌ها برداشته شود شاید به سمت تولید فرومنگنز برویم. البته طرح آن‌را داریم ولی فعلا محیط زیست مجوز آن را نداده است. در این زمینه دو طرح 50 هزار تنی برای فرومنگنز و 16 هزار تنی برای فروسیلیکومنگنز داریم که هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

فرق بین فرومنگنز و فروسیلیکومنگنز چیست؟

فروسیلیکومنگنز یک سه جزئی جوان است که در حال جایگزینی با فرومنگنز از سوی فولادسازان است. البته فروسیلیکومنگنز هنوز مانند فرومنگنز جا نیفتاده است ولی من شنیده‌ایم که فولادسازان ایرانی نیز در حال جایگزینی آن با فرومنگنز هستند. ما تکنولوژی آن‌را از هندی‌ها داریم ولی دنبال تکنولوژی بهتر هستیم. در نمایشگاه تلاش خواهم کرد با شرکت الکم نروژ، دماگ آلمان و احتمالا بی اچ پی مذاکراتی در این زمینه داشته باشم.

روند دوره‌های اخیر نمایشگاه گیفا را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا نمایشگاه امسال شعار خاصی دارد که محوریت فعالیت شرکت‌ها نیز روی آن باشد؟

در هر دوره از نمایشگاه گیفا در هر قسمت تغییراتی ایجاد می‌شود که ملموس است. برخلاف نمایشگاه‌های ایران که شعار می‌دهند ولی اثری در آنها وجود ندارد. من فکر می‌کنم امسال در بخش قطعات و تکنولوژی خیلی تغییرات در نمایشگاه خواهیم داشت. البته در سالن 13 که ما هستیم شرکت‌ها همان شرکت‌های دوره گذشته هستند و خیلی تغییرات نخواهیم داشت. در بخش تکنولوژی و تجهیزات اروپایی‌ها سرامد دنیا هستند و احتمالا در این بخش شاهد بیشترین تغییرات و عرض اندام شرکت‌ها در نمایشگاه خواهیم بود.


با توجه به اینکه طی چند ماه گذشته رکود شدیدی بر بازار مواد معدنی و صنایع معدنی حاکم شده و بسیاری از شرکت‌های فعال در این عرصه به دنبال بازارهای جدید هستند و بازار خاورمیانه و ایران نیز بازار جذابی محسوب می‌شود فکر می‌کنید رقابت شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران به ویژه بعد از رفع تحریم‌ها چطور خواهد بود؟ به طور کلی استراتژی شما برای دوران پس از تحریم چیست؟

به نظر من هیچ استراتژی برای بعد از تحریم نه تعریف می‌شود نه تعریف خواهد شد. چون در ایران نتایج دوره پساتحریم چند سال بعد دیده خواهد شد. نباید با خودمان شوخی کنیم و به خودمان دروغ بگوییم. مملکت ما یک سری زیرساخت‌ها را ندارد و پیش از تحریم‌ها هم نداشت و این خیال خام است که بگوییم بعد از تحریم خیلی وضعیت کشور بهتر می‌شود. البته بهتر می‌شود ولی چون زیرساخت‌های لازم به ویژه در بخش صنعت را نداریم پس از تحریم اتفاق خیلی متغیرتری نسبت به امروز رخ نخواهد داد. استراتژی ما برای بعد از تحریم خیلی تعریف شده نیست. مبادلات به هر حال بهتر می‌شود. ولی اینکه در کدام بستر شرکت‌ها وارد می‌شوند بسیار مهم است. هنوز زیرساخت‌های فنی و مهندسی ما کافی نیست. نمی‌توانیم بگوییم استراتژی ما بعد از تحریم چیست. اگر همه چیز درست شود تازه در کل بخش صنعت وارد احیای زیرساخت‌های خود باید شویم. در مورد شرکت فروسیلیس ایران هم تقریبا تافته جدا بافته نیستیم. ما اگر بتوانیم با شرکت دماگ آلمان کار کنیم مسلما در مورد فرومنگنز بسیار بهتر از هندی‌ها است. امروز اگر شرکت فروسیلیس خوب کار می‌کند برای این است که آلمانی‌ها آن‌را ساخته‌اند. تاکید من بر این است که ما نباید خودمان را برای بعد از دوران تحریم فریب بدهیم. بعد از تحریم هر کس از زیرساخت‌های خودش شروع کند و سران کشور هم کاری کنند که زمینه ورود تکنولوژی‌های جدید به کشور فراهم شود و در عین حال روی بهبود زیرساخت‌های کشور نیز سرمایه‌گذاری وسیعی کنند.

به نظر شما کدام بخش از زیرساخت‌های صنعت فروسلیس در کشور باید مورد تقویت قرار بگیرند؟

تجهیزات و قطعات. امروزه تکنولوژی غبارگیرها در دنیا تغییر کرده است. سیستم الکترودهای کوره ما مربوط به 20 سال پیش است. یا مثلا ترانس‌های کوره، سیستم‌های کولینگ کوره‌ها نیز تغییر پیدا کرده‌اند. البته ما امیدواریم با بهبود شرایط در طرح توسعه آینده خود این موارد را لحاظ کنیم.

در یک سال اخیر چه تحولاتی در بازار و صنعت فروسلیس ایران و دنیا رخ داده است؟

بازار در این مدت بسیار بد شده است. اولا دولت سیاست‌های حمایتی خود را از این صنعت کم کرده است. تعرفه‌های واردات در دو مرحله کاهش داده شد. یک بار از 25 درصد به بهانه ارز مبادلاتی به 12 درصد کاهش یافت و بار دیگر از 12 درصد به 8 درصد کاهش یافت. از همین مقطع بازرگانان استفاده کردند و فروسیلیس را وارد کردند و با 400 تا 500 تومان زیر قیمت ما فروختند که ضربه بدی به صنعت بود. از سوی دیگر چین که 8 میلیون تن فروسیلیس تولید می‌کند و رکود زیادی در این کشور حاکم است، تولید فولاد خود را به دلیل مسائل محیط زیستی به شدت کاهش داده است و به همین دلیل با مازاد تولید فروسیلس آن هم به میزان بسیار زیاد مواجه شده و به همین دلیل مجبور شده تا فروسیلیس را زیر قیمت به بازار عرضه کند. البته خود چینی‌ها هم دوست ندارند محصولشان را زیر قیمت بازار بفروشند اما با این حجم تولید و انباشت محصول چاره دیگری ندارند. به طور کلی بازار جهانی فروسیلیس و فولاد در یک سال گذشته و حتی امسال بازار بسیار کم رونقی بوده است.

پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2018 بازار فولاد و به تبع آن بازار محصولات وابسته به صنعت فولاد از جمله فروسلیس بهبود یابد. نظر شما در این باره چیست؟

احیای جاده ابرشیم پروژه بسیار بزرگی بوده که از سوی چین تعریف شده است. چین قصد دارد با اجرای این پروژه از طریق راه‌آهن به آسیا برسد. اگر این پروژه اجرا شود قطعا بازارهای فولاد و سیمان پررونق خواهند شد. چین قصد دارد این پروژه را از سال 2016 کلنگ بزند. البته معلوم نیست بتواند موافقت اجرای آن‌را بگیرد. این پروژه از ایران نیز خواهد گذشت. اگر این پروژه اجرا شود بازار عوض خواهد شد و از سوی دیگر آمریکا و اروپا نیز باید از یک سری سیاست‌های انقباضی در وام‌های بلندمدت دست بردارند تا رکود بر بازار پایان یابد. سیاست دولت ما هم الان انقباضی است. امروز در صنعت کشور هزینه نمی‌کند و به پروژه‌ها پول تزریق نمی‌کند چون می‌خواهد با این کار تورم را کنترل کند. این سیاست درستی نیست. فولادسازان کشور به دلیل همین شرایط به شدت بدهکار شده‌اند. به عنوان مثال همین الان ذوب آهن اصفهان حدود 10 میلیارد تومان به فروسیلیس ایران بدهکار است.

اما با وجود چنین بازار راکدی باز هم در گیفا حضور پیدا کردید.

فرصت‌هایی در این نمایشگاه‌های معتبر در حوزه مذاکرات بدست می‌آید که اگر حضور نداشته باشیم بدست نمی‌آوریم. من اعتقاد دارم که ارتباطات مجازی خیلی خوب هستند اما هیچ چیز جای مذاکرات فیس تو فیس (چهره به چهره) را نمی‌گیرد.


تولید سال قبل شرکت فروسیلیس ایران چقدر بود؟

در حدود پنج، شش سال گذشته که بنده مدیرعامل شرکت بود پنج سال پشت هم تولیدمان از 25 هزار تن که ظرفیت اسمی شرکت بوده به 27 هزار تن رسیده است. سال قبل نیز تولید شرکت به 27 هزار و 100 تن رسید که 2 هزار تن بالاتر از ظرفیت اسمی بود. خوشبختانه فروش هم داشتیم و دپو هم نداشتیم و هم فروش داخلی کردیم و هم صادرات. در کنار تولید فوق حدود 7 تا 8 هزار تن نیز میکروسیلیکا به عنوان محصول جانبی تولید داشتیم و 3 هزار تن نیز فروسیلیکو منیزیم.

سال قبل چقدر صادرات داشتید؟

حدود 10 تا 15 درصد تولید خود را صادر کردیم و مابقی تولیدات نیز در بازار داخلی به فروش رفت. سعی ما بر این است که امسال بازارهای صادراتی خود را تقویت کنیم. عمده صادرات ما نیز به ترکیه، ارمنستان و آذربایجان انجام می‌شود و امسال کشور آلمان را هم به بازارهای صادراتی خود اضافه کردیم. دو پارتی 400 تنی را به آلمان صادر کردیم که راضی هم بودند و در گیفا مذاکراتی تکمیلی را در این زمینه خواهیم داشت. امیدواریم اگر مشکلات حل شوند بازارهای صادراتی در اروپا راه بیفتند.

یعنی کیفیت محصولات شما اینقدر بالاست که می‌توانید به کشوری مانند آلمان صادرات داشته باشید؟

شرکت فروسیلیس ایران به جرات در حوزه کاری خود در خاورمیانه شرکت شماره یک است آزمایشگاه شرکت استاندارد جهانی دارد. ما دو سال است که محصول فروسیلیس اچ پی را روانه بازار کردیم که موردنیاز خودروسازان و هواپیماسازان و سازندگان قطعات حساس است.

به جزء فروسیلیس اچ پی برنامه دیگری برای تولید محصولات جدید دارید؟

غیر از اچ پی، دنبال جوانه‌زاها هم هستیم. دنبال سه جزئی‌ها هستیم. با افزودن فلزات دیگر به این سه جزئی می‌توانیم سوپرسید تولید کنیم. امکانات این کار را داریم ولی فعلا اقدامی در این راستا نکرده‌ایم.


واحد تحقیق و توسعه شرکت فروسیلیس ایران در چه شرایطی است؟

واحد تحقیق و توسعه نیاز بازار ما را کنترل می‌کند. کنترل مصرف مشتریان را هم دارد. واحد تحقیق و توسعه اگر اتفاقی برای مصرف‌کننده بیفتد با مهندسی فروش جوینت می‌شوند تا مشکل مصرف‌کننده را برطرف کنند. البته در حال حاضر به دلیل شرایط رکود نتوانسته‌ایم برنامه‌های دیگری را نیز که مدنظر ما برای واحد تحقیق و توسعه است به اجرا درآوریم.

چندی پیش در گفت‌وگو با ماین نیوز از صدور بی‌رویه مجوزها در صنعت فروآلیاژ و فروسیلیس انتقاد کردید. اخیرا هم در خبری اعلام شد که قرار است بزرگترین واحد در همین صنعت در زنجان احداث شود. نظر شما در این باره چیست؟

متاسفانه در یک صنعت بعضا از دور دم خروس را می‌بینند. بازار فروسیلیس و فروآلیاژ کشش این مجوزها را ندارد. در برنامه پنج ساله دولت باید ظرفیت تولید فولاد 55 میلیون تن که به نظر من دست یافتنی نیست برسد. به نظر من در بهترین ظرفیت ما به 25 میلیون تن می‌رسیم. هر یک تن فولاد 5 کیلو مصرف فروسیلیس دارد. به همین دلیل تولید فروسیلیس کشور طی 10 تا 15 سال آینده مشخص است. امروز مصرف و تولید فولاد کشور حدود 10 میلیون تن است. صدور بی‌رویه مجوز باعث می‌شود صنعت فروسلیس و فروآلیاژ نیز به بلای صنعت ماکارونی و فرش ماشینی تبدیل شود.

در حال حاضر چقدر ظرفیت تولید فروسیلیس در کشور وجود دارد؟

60 هزار تن فروآلیاژ ازنا، 12 هزار تن همدان و 27 هزار تن نیز فروسلیس ایران. مقدار ناچیزی نیز توسط سایر واحدها تولید می‌‍شود. در حال حاضر حدود 90 هزار تن ظرفیت تولید فروسیلیس در کشور داریم که این میزان تولید برای تولید 16 میلیون تن فولاد کافی است. به نظر من ما حداقل برای 5 سال آینده نیازی به فروسیلیس نداریم. اگر این طرح‌ها به بهره‌برداری برسند قطعا با انباشت فروسیلیس مواجه خواهیم شد. متاسفانه ما به جای رقابت با خارجی‌ها در حال رقابت با خودمان هستیم. به جای تقویت واحدهای فعلی به دنبال رشد دادن واحدهای کوچک و خرد کردن واحدهای بزرگ هستیم. دنیا دقیقا برعکس ایران در این زمینه عمل می‌کند.

شاید به دلیل اینکه صنعت فروسیلیس و فروآلیاژ سود مناسبی دارد این تعداد درخواست مجوز به وزارت صنعت داده شده است.

مگر در ایران چقدر زغال سنگ با خاکستر زیر 10 درصد داریم که بتوانیم از آن برای تغذیه کوره‌های فروسیلیس و فروآلیاژ استفاده کنیم. باید زغال چوب مصرف کنیم، مگر چقدر ایران در جنگل داریم؟ خمیر الکترود در ایران تولید نمی‌شود و هنوز در حال واردات آن هستیم. باید تمام این موارد در برنامه‌ریزی لحاظ شوند. چون صرفا سود یک صنعت خوب است دلیل نمی‌شود بی حساب و کتاب مجوز سرمایه‌گذاری در آن صنعت داده شود. صنعت فروآلیاژ و فروسیلیس پتانسیل‌های خوبی دارند ولی دردسرهای عظیمی هم دارند. امروز ما در حال از دست دادن مزیت برق ارزان هستیم. قیمت حمل و نقل هم به همین شکل افزایش خواهد یافت. متاسفانه بعضا با رابطه مجوز می‌دهند و وقتی این گونه مجوز داده می‌شود ما محکوم به شکست هستیم، نه شکست امروز بلکه شکست فردا یا چند سال بعد.

غرفه امسال شما در گیفا 2015 چگونه است؟

ما برحسب تجربه این بار برای اولین بار متراژ غرفه خود را در گیفا افزایش دادیم. سال‌های قبل متراژ غرفه ما بین 12 تا 20 متر بود و امسال به 40 متر رساندیم. یک شرکت بسیار خوب آلمانی نیز کار طراحی غرفه را انجام داد که برای آن 20 هزار یورو هزینه کردیم. من به همراه همکاران خود در این نمایشگاه بزرگ به دنبال یک سری نوآوری‌ها در سیستم کوره هستیم. در این زمینه با شرکت‌هایی مانند الکم نروژ، اس ام اس دماگ آلمان و بی اچ پی در زمینه فرومنگنز نیز مذاکراتی خواهیم داشت.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی و علیرضا جعفری‌نژاد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۱۱
کد مطلب: 25307