گروه معادن
 
منطقه ویژه لامرد، نقطه تمرکز صنایع معدنی استراتژیک
گروه معادن - منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد برای احداث صنایع معدنی استراتژیک نظیر فولاد، آلومینیوم، منیزیوم، سیمان و پتروشیمی آماده سازی شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد در استان فارس به وسعت 8500 هکتار، برای احداث 10 میلیون تن فولاد، 2 میلیون تن آلومینیوم، 10 میلیون تن سیمان، یک میلیون تن منیزیم، 1.6 میلیون تن آلومینا و نیز 15 میلیون تن پتروشیمی بستر سازی شده است.

این منطقه ویژه، از نظر وجود زیرساخت ها جایگاه مناسبی برای احداث صنایع معدنی انرژی بر محسوب می شود که این منطقه به دلیل مجاورت با ساحل خلیج فارس و منطقه گازی عسلویه (امکان عرضه حداقل 37 میلیون متر مکعب گاز در روز)، مشکل تامین آب و گاز نخواهد داشت. برای تامین برق این طرح ها نیز نیروگاه 8 هزار مگاواتی احداث می شود. این منطقه علاوه بر امکان استفاده از حمل و نقل ریلی، به فرودگاه بین المللی و نیز راه آهن دسترسی دارد.

به تازگی، عملیات اجرایی یک پروژه 350 هزار تنی آلومینیوم با 1.2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ارزی و ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی و همچنین طرح 500 مگاواتی برق در این منطقه آغاز شد.

بنا به این گزارش، برخی از مشوق های سرمایه گذاری در منطقه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد شامل «امکان صدور و ترانزیت کالا به بازار های جهانی»،«معافیت مالیاتی 10 ساله برای صنایع مستقر»، «معافیت از مالیات کالاهای وارد شده به منطقه ویژه به میزان ارزش افزوده»، «امکان ورود موقت مواد اولیه و قطعات خارجی به منطقه جهت تبدیل، تکمیل یا تعمیر به داخل کشور»،«صدور اغلب مجوزهای مورد نیاز در منطقه از سوی مدیریت سازمان منطقه و در نتیجه مواجه نشدن سرمایه گذار با مقررات پیچیده» و نیز «آزادی ورود کالا، ماشین آلات و مواد اولیه از سوی واحدهای مستقر در منطقه ویژه بدون حقوق گمرکی و سود بازرگانی و امکان ورود و خروج کالاها از منطقه به خارج از کشور بدون تشریفات گمرکی» است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۵
کد مطلب: 25178