گروه معادن
 
نعمت زاده خبر داد:
ارائه پیشنهاد معافیت مالیات بر درآمد شركت‌هاي معدني
گروه معادن - وزیر صنعت، معدن و تجارت از ارائه پیشنهاد معافیت مالیات بر درآمد شرکت‌های معدنی خبر داد.
 
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، محمدرضا نعمت زاده در افتتاحيه اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران با اشاره به اینکه این پیشنهاد از سوی وزارت صنعت ارائه شده اما هنوز مشخص نیست با آن موافقت شود یا خیر، افزود: انجام اکتشافات در حوزه زغال سنگ و فعالیت در این حوزه از اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت محسوب می شود.

او تصریح کرد: تاکنون به اکتشافات عمقی در کشور بجزء حوزه زغال سنگ توجه چندانی نشده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز مرزهای کشور، مرزهای جهانی است و نباید مانند گذشته فقط به بازار داخلی فکر کرد. حتی اگر کشور بزرگی باشیم مانند اتحاد جماهير شوروی سابق دچار فروپاشی مي‌شويم.

وی همچنین از برنامه وزارت صنعت برای انتقال دانش فنی تولید ماشین آلات سنگین خبر داد و خاطرنشان کرد: برای تولید دامپتراک و دستگاه‌های حفاری تونل مذاکرات جدی انجام شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نخستین اولویت فعالیت در بخش معادن، تکمیل اکتشافات است تا نسبت به شناخت ذخایر معدنی برآورد صحیحی انجام شود و براساس آن برنامه‌ریزی لازم به‌عمل آید. ایران یکی از کشورهای غنی از لحاظ ذخایر معدنی است اما تاکنون حدود ۷درصد از مساحت کشور در این زمینه شناسایی شده که کار استخراج آنها در حال انجام است.

وی درباره برنامه‌های امسال این بخش، تصریح کرد: استخراج ۴۵۰میلیون تن مواد معدنی، رسیدن به ۱۸میلیون تن فولاد خام، ۵۰میلیون تن سنگ مس، ۲۰میلیون سنگ تزئینی و ساختمانی و ۴۲۰میلیون مترمکعب کاشی و سرامیک جزو برنامه‌های امسال است.

نعمت‌زاده خطاب به شرکت‌های معدنی خارجی حاضر در این اجلاس، افزود: شرکت‌هایی که در پهنه‌های معدنی ایران اقدام به سرمایه‌گذاری کرده و با دستیابی به ماده معدنی، پروانه اکتشاف تکمیلی اخذ کنند و به بهره‌برداری برسند، می‌توانند نسبت به استخراج مواد معدنی اقدام و فعالیت خود را دنبال کنند.

وی به شرکت‌های ایرانی توصیه کرد: با کاهش حقوق دولتی معادن سنگ‌آهن نسبت به ارتقای توان طراحی و مهندسی، برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند و با ایجاد دفاتر در خارج از کشور نیز برای رشد صادرات خدمات فنی مهندسی کشور تلاش کنند.

وی بر ضرورت ایمنی در معادن کشور تاکید کرد و گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به ارتقای فعالیت‌ها در این زمینه توجه جدی دارد و اکنون ستادی برای اصلاح ساختار، تجهیزات و روش‌ها در معادن زغال‌سنگ تشکیل شده تا بتوان تحولی را در این بخش ایجاد کرد.

وی افزایش سرمایه‌گذاری در مرزهای آبی جنوب کشور را از برنامه‌ریزی‌های مهم دانست و افزود: علاوه بر منطقه آزاد چابهار که به تازگی برای ایجاد یک مجتمع فولاد به ظرفیت 2.3 میلیون تن برنامه‌ریزی شده، منطقه آزاد جاسک هم در استان هرمزگان در دست تصویب قرار دارد که ۲هزار هکتار اراضی برای آن اختصاص یافته تا سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بتوانند در بخش فلزات اقدام به فعالیت کنند.

استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای توسعه معادن

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با بیان اینکه زمینه لازم را برای رشد و توسعه معدن در کشور فراهم می‌کنیم، اظهار کرد: خوشبختانه صندوق توسعه ملی فعال شده است اما چون در زمینه معدن کمتر فعال بوده که البته به نظر من به‌دلیل نبودن متقاضی بود، درحال‌حاضر این صندوق برای حضور در این بخش فعالیت بیشتری داشته و اولویت ما این است که از منابع صندوق برای توسعه معادن استفاده کنیم.

وی به دست‌اندرکاران این بخش توصیه کرد از منابع داخلی به صندوق توسعه ملی روی آورند تا با گشایشی که به وجود می‌آید، از فاینانس و سرمایه‌گذاری‌های خارجی بهره‌مند شوند.

نعمت‌زاده بهره‌گیری از منابع ارزی صندوق توسعه ملی برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: علاوه بر این، استفاده از تامین مالی و سرمایه‌های خارجی در پروژه‌های این بخش اهمیت بسزایی دارد.

کاهش حقوق دولتی معادن سنگ‌آهن

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه این اجلاس در جمع خبرنگاران از احتمال معافیت معدنی‌ها از مالیات بر درآمد خبر داد و گفت: امسال بهره مالکانه معادن باوجود اجازه‌ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت داشت، افزایش نیافت و حتی حقوق دولتی برای معادن سنگ آهن کاهش یافته که در روزهای آینده اعلام می‌شود.

محمدرضا نعمت‌زاده با اشاره به درخواست تولیدکنندگان سیمان مبنی بر افزایش ۲۲ درصدی قیمت این محصول عنوان کرد: این درخواست پذیرفته نیست، چراکه تولیدکنندگان توجیهی برای افزایش قیمت ندارند و باید خود را با قیمت‌های جهانی مطابقت دهند.

وی افزود: در زمینه اکتشاف و سرمایه‌گذاری معدنی اولویت ما افزایش تولید و تمرکز بر پهنه‌های اکتشافی جدید است که در این میان از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تقاضا داریم موضوع را جدی تلقی کنند و ما نیز تلاش می‌کنیم موانع را از پیش‌روی آنها برداریم و برخی قوانین را اصلاح کنیم.

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت سال گذشته با وجود رکودی که در بخش معدن داشتیم، حدود ۱۰درصد رشد ارزش‌ افزوده در این بخش را تجربه کردیم و به رشد ۵ درصدی در بخش صنعت نیز دست یافتیم.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۸
کد مطلب: 24862