گروه معادن زغال‌سنگ
 
بازگشت به كار كارگران معدن زغال سنگ نگين طبس
گروه معادن >زغال‌سنگ - کارگران معدن زغال سنگ نگین طبس که روز گذشته را در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات حقوقی خود دست از کار کشیده بودند با وعده مدیریت مبنی بر پرداخت حقوق و دستمزد تا ۲۵ روز آینده به کار بازگشتند.
به گزارش ماين نيوز، منابع کارگری از توافقات اولیه برای آغاز به کار کارگران معدن نگین طبس در پی وعده هایی مبنی بر پرداخت مطالبات صنفی این کارگران خبر می دهند.

در پی اعتصاب صبح روز گذشته (۲۱ اردیبهشت) ۱۵۰ نفر از کارگران معدن نگین طبس در اعتراض به تعویق و تاخیرهای متوالی در پرداخت حقوق کارگران، در جلسه ای که عصر روز گذشته بین نمایندگان کارگری و مدیریت معدن برگزار شد، صورتجلسه ای تنظیم شد که طی آن حقوق کارگران تا تاریخ ۱۵/۳ /۹۴ به طور کامل پرداخت شود.

به گفته منابع آگاه در پی وعده های داده شده مبنی بر پرداخت حقوق کارگران، از صبح امروز سه شنبه کار در معدن از سر گرفته شده است.

به گفته این کارگران حقوق ماههای اسفند و فروردین هنوز به طور کامل به کارگران پرداخت نشده و عیدی امسال نیز، ابتدای اردیبهشت ماه به حساب کارگران واریز شده است.

یکی از کارگران با بیان این مطلب که تاخیر در پرداخت حقوق و دستمزد کارگران معدن نگین پیش از این هم سابقه داشت، گفت: متاسفانه مدتهاست با تاخیر در دریافت حقوق ها مواجه ایم و این وضعیت باعث شده در پرداخت اقساط و مخارج روزمره مان با مشکل مواجه شویم.

این کارگر ادامه داد: حق تونل طبق قانون باید به کارگران پرداخت شود اما در کارگاهی با بیش از ۳۰۰ نفر کارگر هنوز طرح طبقه بندی مشاغل اجرایی نشده و این مسئله باعث شده اجحاف زیادی در حق کارگران صورت بگیرد.

اعتراض دیگر کارگران به عدم همسان سازی و تبعیض در پرداخت حقوق کارگران است. یکی از کارگران در این باره گفت: تعدادی از کارگران ۱۵ روز کار می کنند و ۱۵روز دیگر را در استراحت هستند ولی عده ای از کارگران ۲۱ روز کار می کنند و ۹ روز استراحت دارند، در چنین شرایط مشابهی دستمزد کارگران یکی نیست.

به گفته این کارگر، تبعیض در پرداخت حقوق ها به گونه ای است که حتی گروهی که ۱۵ روز کار می کند گاهی حقوق بیشتری می گیرد.

وی همچنین به بخش دیگری از اجحافی که در ارتباط با برخی کارگران صورت می گیرد اشاره کرد و گفت: متاسفانه گاهی می بینیم کارگری که ۱۶ تا ۱۷ ساعت در روز کار می کند از دریافت پاداش محروم است و پاداش کار او به استاد کارش تعلق می گیرد.

کارگران معدن نگین به تفاوت در پرداخت ها در بین معادن خصوصی و دولتی هم معترضند. به گفته یکی از کارگران، در شرایطی که دو معدن تولید زغال سنگ در جوار هم کار می کنند اما میزان دستمزد کارگران دو معدن تا یک و نیم برابر متفاوت است. کارگران می پرسند چرا با وجود شرایط کاری یکسان دستمزد کارگران دو معدن تا این حد متفاوت است.

به گفته کارگران، علاوه بر تعویق در پرداخت حقوق از سوی شرکت معدنی نگین، یکی از عمده ترین مشکلات کارگران مربوط به کسر از اضافه کاریهای کارگران غیر شیفت در ایام نوروزسال جاری بوده است.

گفتنی است، طبق آخرین اطلاعات دریافت شده، طی صورتجلسه ای که روز گذشته با حضور نمایندگان کارگری، مسولین اداره کار و مدیریت معدن برگزار شد، قرار است حقوق کارگران به طور کامل تا ۱۵ خرداد ماه سال جاری پرداخت شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۸
کد مطلب: 24384
 
۱ نظر
مرجع : خبرگزاری ایلنا
 


پردیس
مسئولان محترم شمارو به جان حضرت زهرا س پیگیری کنید چرا حقوق کارگران اینقد پایین است.لطفا پیگیری کنید.قسمتون دادم (1547)
۱۳۹۴-۰۳-۱۴ ۱۱:۰۵:۴۲