گروه صنایع معدنی سیمان
 
شيخان خبر داد:
صادرات سيمان ايران به عراق و افغانستان سخت‌تر شد
گروه صنایع معدنی >سیمان - با توجه به کلینکر مازاد و ذخیره شده در انبارها طی سال گذشته به مدت 20 روز، تولید این محصول را با توافق وزارت نفت متوقف کردیم تا به عرضه و تقاضای این محصول بازگردد.
به گزارش ماين نيوز، دبیر انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سیمان ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: در حال حاضر کلینکر از سوی کارخانه ها در حال تولید می باشد و این درحالی است که قرار بر این بود وزارت نفت به ازای هر متر مکعب عدم مصرف سوخت ناشی از توقف تولید، یارانه نقدی به کارخانه های سیمان پرداخت کند اما تاکنون هیچ یارانه ای دریافت نشده است.

عبدالرضا شیخان در مورد وضعیت صادرات این صنعت اظهار داشت: با اینکه در سال 93 نسبت به سال 92 صادرات محصولات این صنعت مشکلات کمتری داشت اما به طور میانگین صادرات این صنعت وضعیت مناسبی نداشته و در فروردین ماه سال جاری نیز نسبت به سال گذشته 6 درصد کاهش تقاضای داخلی و 20 درصد کاهش صادرات را شاهد بودیم.

وی افزود: متاسفانه برای صادرات سیمان ایران قوانین جدیدی وضع شده که صادرات این محصول را به عراق و افغانستان سخت تر می کند. عراق تعرفه ورود کالاها را افزایش داده که این موضوع منجر به کاهش صادرات سیمان ایران می شود که باید برای رفع این مشکل تعرفه ترجیحی توسط سازمان توسعه و تجارت وضع شده و با دولت نیز در این رابطه به تفاهم برسند.

او در رابطه با برنامه های افزایش صادرات سیمان کشور اظهار داشت: با توجه به کاهش تقاضا و مشکلات صادراتی این محصول، برای رفع این مشکلات به دنبال بازارهای جدید صادراتی در کشورهای شمال آفریقا و آسیای میانه هستیم.

شيخان همچنین در مورد ارائه درخواست افزایش قیمت سیمان گفت: طبق برآورد ما، صنعت سیمان برای حفظ و بقای خود نیاز به افزایش 17 درصدی قیمت دارد که این افزایش برای حفظ کارخانه های فعلی کشور می باشد البته این خبر هنوز نهایی نشده ولی درخواست آن ارائه شده که از طرف دولت باید تصویب گردد.

وی در رابطه با عرضه سیمان در بورس کالا اظهار داشت: در حال حاضر هنوز موفق به عرضه سیمان در بورس کالا نشده ایم اما به زودی عرضه این محصول را در بورس صادراتی خواهیم داشت.

به گزارش ماين نيوز، با توجه به مازاد عرضه به تقاضا در این صنعت عرضه این محصولات در بورس کالا باعث خواهد شد تا قیمت آنها به تعادل رسیده و حالت رقابتی پیدا کند. اما در این رابطه با موانعی روبرو بوده و تاکنون عرضه این محصول در بورس کالا در هاله ای از ابهام قرار دارد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۵
کد مطلب: 24343
 
مرجع : بورس نيوز