گروه معادن
 
رخدادهای هفته گذشته بازار فلزات رنگی
گروه معادن - به دنبال اعلام برخی خبرها پیرامون مذاکرات هسته‌ای و نوسان نرخ ارز طی هفته گذشته قیمت سایر فلزات پایه نیز تحت تاثیر جو روانی معاملات قرار گرفت، به‌طوری طی این مدت فلزی همچون نیکل و قلع که ابتدای هفته افت 100 تومانی را در هر کیلو تجربه کرده بودند در اواخر هفته با افزایش 200 تومان همراه شدند.
به گزارش ماين نيوز، کارشناسان معتقدند مراجعه متقاضیان خرید طی مدت مذکور به بازار فلزات رنگی در مقایسه با کسادی هفته گذشته نیز به همین دلیل بوده است، چرا که ترس از افزایش قیمت‌ها با توجه به نوسانات مثبت نرخ ارز همچنان برای آنها وجود دارد. فعالان بازار پیش‌بینی کرده‌اند که روند قیمتی فلزات رنگی در کوتاه مدت شاید افزایش زیادی را تجربه نکند، اما در بلند‌مدت مسیر مثبت و پایداری را شاهد خواهد بود. البته این در شرایطی است که روند قیمت‌ فلزات در بورس لندن را هم در میان‌مدت نمی‌توان نادیده گرفت و از آنجا که بازار جهانی این محصولات مسیر صعودی در پیش‌گرفته‌اند در نتیجه به نظر می‌رسد در روزهای آتی با توجه به نوسان مثبت پارامترهای تاثیرگذار شاهد رشد بیشتر قیمت‌ها باشیم.

به گفته کارشناسان حوزه فلزات پایه دلیل اینکه طی یک هفته اخیر نیز خرید و فروش در بازار آزاد به رکود فرو رفته، این بود که تقاضا نسبت به سال گذشته به میزان زیادی کاهش پیدا کرده است و به نظر می‌رسد تجار با وجود شرایط آشفته اقتصادی تمایل چندانی به افزایش قیمت‌ها ندارند.

در عین‌حال طی این مدت، تغییرات بهای نفت در بازارهای جهانی نیز در افت و خیز بهای فلزات در بازارهای داخلی بی تاثیر نبوده و این موضوع بیش از پیش بر تولید و حاشیه سود تولیدکنندگان موثر بوده است هرچند باید گفت افزایش قیمت‌ها در داخل در مقایسه با نرخ فلزات پایه در بازارهای جهانی بیشتر است بنابراین رقابت‌پذیری تولیدکنندگان ایرانی برای صادرات در تهدید خواهد بود و باعث غيرفعال شدن بخشی از ظرفيت توليد داخل می‌شود.

از طرفی هم با توجه به کاهش وضعیت تولید در طولانی مدت اگر نقدینگی بیشتری وارد بازار می‌شد دیگر تولیدکنندگان شاهد این مشکلات نبودند به‌طور کلی در این باب باید گفت تزریق نقدینگی در بازارها کمک بزرگی به اقتصاد کشور به خصوص در بازار فلزات پایه است و محرك خوبی برای این محصولات محسوب می‌شود؛ به خصوص در این روزها که صنعت و بازار این محصولات به شدت تحت تاثیر مشكلات عرضه و تقاضا و همچنین افزایش ناگهانی قیمت‌ها و نوسان ارز است. همچنین از آنجا که وضعيت بازار داخلی فلزات پایه، چندان از بحران جهانی حاکم بر فلزات اثر نگرفته، قيمت باید متکی بر عوامل اساسی تولید از قبیل قیمت‌ حامل‌های جهانی و فضای کسب‌وکار داخلی مانند مالیات‌ها و افزایش نرخ دستمزدها باشد، این در حالی است که روند تغییرات قیمتی در بورس کالا چیز دیگری را نشان می‌دهد.

به عبارت دیگر، قیمت محصولات پایه فلزی در کشور ما با واقعیت‌های جهانی فاصله دارد، چرا که در تعیین قیمت این محصولات، تنها به قیمت‌های بازار لندن و نرخ ارز تکیه می‌شود، حال آنکه شرایط کشور تاثیر بیشتری بر بازار دارد.

پیش‌بینی افزایش قیمت مس در بازار داخلی

کارشناسان حوزه فلزات پایه معتقدند به دلیل افزایشی بودن نرخ ارز و میانگین هفتگی این فلز در بورس جهانی لندن احتمال صعود نرخ این فلز سرخ در هفته جاری وجود دارد، البته این در شرایطی است که به دلیل کمبود تقاضای مس طی هفته گذشته در بازار آزاد به نظر می‌رسد این محصول در هفته آتی تقاضای بیشتری را تجربه کند.

نیکل به سمت صعود

از آنجا که نیکل نسبت به سایر فلزات دیگر از تاثیرپذیری بیشتری برخوردار است؛ به همین دلیل روند صعودی خود را با توجه به جو مثبت بازار آغاز کرده و نسبت به ابتدای هفته جاری افزایشی 200 تومانی را روز پنج‌شنبه در هر کیلو تجربه کرد. بنا بر پیش‌‌بینی‌های آگاهان اقتصادی، قیمت این فلز تا انتهای ماه فروردین مرز 70 هزار تومانی را نیز شاهد خواهد بود.

روی در انتظار کاهش قیمت

با اینکه قیمت روی نسبت به فلزات دیگر در ‌مدت اخیر در بازار آزاد با ریزش کندی همراه بوده است، اما گزارش‌های منتشرشده از سوی رویترز نشان می‌دهد، تولید این فلز در معادن جهان در حال افزایش است؛ البته این رشد تولید به اندازه‌ای نیست که از بازار انتظار می‌رود؛ اما همین خبر بر کاهشی شدن قیمت آن در بازارهای جهانی و به تبع در بازار داخلی با توجه به شرایط داخلی تاثیر بسزایی داشته است.

کاهش لاک‌پشتی قیمت آلومینیوم

بازار آلومینیوم با اینکه‌ مدت زیادی بود در رکود به سر می‌برد، اما اواخر سال گذشته به دلیل بهبود روند تقاضا ناگهان با رشد قیمت مواجه شد، اما این در شرایطی است که افزایش تولیدات این فلز نقره‌ای در بازار داخلی موجب شده تا بازار این محصول با ریزش تدریجی قیمت مواجه شود.

همچنین با وجود اینکه این فلز هم‌اکنون در بازار آزاد حدود 200 تا 300 تومان پایین تر از نرخ جهانی آلومینیوم به فروش می‌رسد، بنا بر پیش‌بینی‌های کارشناسان افزایش نرخ این محصول در بازار‌های جهانی موجب افت نرخ در بازار داخلی تا پایان ماه جاری خواهد شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۸
کد مطلب: 23741
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد