گروه معادن سنگ آهن
 
دادستان دیوان محاسبات اعلام کرد:
تکذیب گزارش خبرگزاری ایسنا علیه چادرملو و گل گهر
گروه معادن >سنگ آهن - دادستان دیوان محاسبات با بیان اینکه موضوع عدم پرداخت بدهی های شرکت های «چادرملو» و «گل گهر» به وسیله بازرسان دیوان محاسبات در حال پیگیری و رسیدگی است، گفت: انتشار اخبار مبنی بر سکوت دیوان محاسبات در مقابل عدم پرداخت بدهی های معادن چادر ملو و گل گهر به خزانه دولت صحت ندارد و در حدود 1200 میلیارد تومان از بدهی های این دو شرکت به خزانه در سال 92 باقی مانده است.
 
به گزارش ماین نیوز، فیاض شجاعی درخصوص سکوت دیوان محاسبات کشور درباره عدم پرداخت حقوق دولتی دو شرکت چادرملو و گل گهر گفت: در برخی سایت ها عنوان شده سازمان دیوان محاسبات کشور در مقابل بدهی های میلیاردی چادرملو و گل گهر تحت عنوان حق انتفاعی که باید از استحصال کنندگان از معادن مذکور اخذ شود سکوت اختیار کرده، که این موضوع کاملا کذب است.

دادستان دیوان محاسبات کشور ادامه داد: در حال حاضر دیوان دو حکم در این زمینه دارد و براساس بند 55 قانون بودجه سال 92 کل کشور که مقرر شده تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی استحصال کننده از معادن سنگ آهن، مکلف هستندند بر مبنای شمش فولاد خوزستان 5 درصد تحت عنوان حق انتفاع به دولت بپردازند.

شجاعی افزود: دیوان محاسبات وضعیت مالی شرکت های چادرملو و گل گهر را بررسی کرد که براساس آن حدود 1500 میلیارد تومان حق انتفاعی بوده که باید به خزانه کشور پرداخته شود و بعد از پرداخت 40 درصد آن در اختیار ایمیدرو برای توسعه طرح های معادن قرار بگیرد.

دادستان دیوان محاسبات تصریح کرد: بعد از انجام محاسبات و فعالیت های مذکور در زمینه دو شرکت مذکور و همچنین در گزارش تفریغ بودجه سال 92 نیز به صراحت بیان شده و مشخص شده که میزان قابل توجهی از بدهی های شرکت های گل گهر و چادرملو به خزانه پرداخت نشده است،یعنی حدود 1200 میلیاردتومان از بدهی های این شرکت به خزانه در سال 92 باقی مانده است.

فیاض شجاعی در این زمینه اضافه کرد: معادن مذکور از سال 93 مکلف شدند که 30 درصد از قیمت فروش سنگ آهن و تبدیل آن به گنداله و کنستانتره را تحت عنوان حق انتفاع به دولت بپردازد.

دادستان دیوان محاسبات ادامه داد: براساس محاسبات حسابرسان دیوان300 میلیارد تومان مربوط به 9 ماهه سال 93 نیز باید شرکت های گل گهر و چادر ملو به دولت بپردازند.

شجاعی افزود: در موضوع مذکور بر مبنای گزارش های تفریق بودجه سالانه گزارش هایی به دادسرا برای رسیدگی بیشتر ارسال شده است. همچنین به سازمان ایمیدرو اعلام شده که شرکت های چادر ملو و گل گهر به تعهدات خود عمل نکرده اند و همچنین در این زمینه دیوان محاسبات با سازمان ایمیدرو و سازمان امور مالیاتی به منظور اعمال ماده 48 قانون محاسبات عمومی مکاتباتی صورت گرفته و به مدیران دو شرکت مذکور نامه هایی ابلاغ شده است تا بدهی های خود را به خزانه پرداخت کنند و همچنین در این ضرب العجل به مدیران اعلام شده که سریعا پاسخ های لازم را ارائه دهند تا نیاز به صدور اجرائیه یا جلوگیری از استحصال در معادن گل گهر و چادرملو نباشد.

دادستان دیوان محاسبات ادامه داد: شرکت های چادر ملو و گل گهر اعلام کرده اند که قصد عدم پرداخت بدهی خود را ندارند و نکته این که اگر شرکت های مذکور به تعهدات خود عمل نکنند دیوان محاسبات از تمام ظرفیت های قانونی خود در این زمینه استفاده می کند بنابراین سکوتی در مقابل بدهی های میلیاردی شرکت های معادن چادرملو و گل گهر وجود نداشته و سعی شده تا از طریق تعامل دو شرکت مذکور حقوق دولتی را سریعا به خزانه پرداخت کند.

فیاض شجاعی یادآور شد: دیوان محاسبات تمامی موضوعات در رابطه با بدهی های شرکت های چادر ملو و گل گهر را رصد کرده و حتی در این زمینه وزیر صنعت و وزیر اقتصاد مکاتباتی داشته‌اند و فرآیند قانونی کار در حال طی شدن است.

پیشتر نیز عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با انتقاد شدید از کسانی که تاکید دارند چادرملو و گل گهر به هر قیمتی باید بدهی هایشان را به دولت بپردازند، گفت: این افراد می خواهند با ایجاد بحران برای این دو معدن، باعث تعطیلی معدن و بیکاری ده‌ها هزار نفر در شرایط تحریم شوند.

محمد بیاتیان با ابراز تاسف از اینکه کسانی در مورد چادرملو و گل گهر انتقاد می کنند که حتی یک بار نیز برای بازدید به این معادن نرفته اند، گفت: افراد نباید بر اساس یک سری بازی های رسانه ای و سوابق خبری برای چادر ملو و گل گهر حاشیه درست کنند.

به گزارش ماين نيوز، چندي پيش بخش صنعت و معدن خبرگزاري ايسنا با انتشار گزارشي كه حاوي برخي اطلاعات نادرست و قديمي بود مدعي شد كه نهادهای مسئول در برابر بدهي معادن چادرملو و گل گهر سكوت كرده اند.

اين خبرگزاري بدون در نظر گرفتن طلب سنگين چادرملو از فولادسازان ادعا كرد كه دولت در وصول بدهي خود از دو معدن يادشده تعلل مي‌كند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۳
کد مطلب: 23725
 
مرجع : خبرگزاری خانه ملت