گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
رشد اکتشافات در پیچ‌وخم اعتبارات
گروه اكتشاف و زمين شناسي - فعالیت‌های اکتشافی ایران در سال‌های گذشته با رکودی همراه بود که کارشناسان معتقدند در فعالیت‌های دولتی این بخش کمبود منابع اعتباری به دلیل تحریم‌ها و در بخش خصوصی نیز به دلیل کاهش بازارهای صادراتی مواد معدنی و تحت‌تاثیر قرار دادن منابع مالی اکتشافات معدنی، کاهش یافته بود که درحال‌حاضر تقویت سازمان زمین‌شناسی و ورود سازمان ایمیدرو به شناسایی مواد معدنی اکتشافات جان دوباره گرفته است.
 
به گزارش ماين نيوز،‌ بهره‌برداری از مواد معدنی و سوق دادن آن به سوی فرآوری و ارزش‌افزوده در گرو توسعه اکتشافات معدنی است. موضوعی که از نظر رییس هیات عامل ایمیدرو در سال‌های گذشته مورد کم‌توجهی قرار داشته و محدودیت فعالیت‌های معدنی کاری به همراه داشته است.

اعتبارات دلیل رکود اکتشافات دولتی

مدیرکل اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره دلایل کم‌توجهی به اکتشاف در سال‌های گذشته اظهار کرد: فعالیت اکتشافی باید از دو منظر بخش خصوصی و دولتی مورد بررسی قرار گیرد. در واقع فعالیت‌های اکتشافی بخش خصوصی در سال‌های گذشته و محدودیت تحریم‌ها چندان دچار افت نشده و روال عادی خود را طی کرده است اما در بخش خصوصی، فعالیت شناسایی و اکتشاف مواد معدنی تحت تاثیر کمبود منابع مالی و اعتباری قرار گرفته است.

اسدالله کشاورز با بیان اینکه درحال‌حاضر مشکل اکتشافات معدنی کاهش یافته است، ادامه داد: مدتی است که برنامه پهنه‌بندی محدوده‌ها اجرا شده و شناسایی مواد معدنی سرعت بیشتری گرفته است و از سوی دیگر با تقویت سازمان زمین‌شناسی و تخصیص اعتبارات اکتشافات معدنی شرایط بهتری پیدا کرده است به گونه‌ای که این سازمان به اکتشاف عناصر نادر خاکی ورود کرده است. همچنین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی فعالیت‌های معدنی خود را با اجرای اکتشافات گسترده توسعه داده است.

او با نگاهی به نقش تجهیزات و ماشین‌آلات در کندی اکتشافات سال‌های گذشته، افزود: در ۳ سال گذشته از نظر ماشین‌آلات و تجهیزات حفاری مشکل نداشته‌ایم. گرچه اکتشافات برخی مواد معدنی مانند عناصر نادر خاکی منوط به در اختیار داشتن تجهیزات و ماشین‌آلات مجهز و پیشرفته بوده و در سال‌های گذشته این فناوری در معادن ایران وجود نداشت اما هم‌اکنون گواهی کشف برای عناصر نادر خاکی در چند محدوده صادر شده که نشان‌دهنده آغاز شناسایی عناصر نادر خاکی در هر دو بخش خصوصی و دولتی ایران است.

کاهش صادرات و رکود اکتشافات

رییس کمیته معدن خانه معدن ایران با تاکید بر تاثیر کمبود منابع ملی و نقدینگی در کاهش فعالیت‌های اکتشافی سال‌های گذشته گفت: فعالیت‌های معدنی دولت در شرایط تحریمی کشور تحت‌ثاثیر کمبود اعتبارات قرار داشت و همین مسئله زمینه بی‌توجهی به اکتشافات را به وجود آورد؛ در بخش خصوصی نیز رکود در بازارهای جهانی و کاهش بازارهای هدف برای صادرکنندگان و تولیدکنندگان مواد معدنی، معدنکاری را در ایران محدود کرده بود. چراکه با کاهش فروش محصولات معدنی بخش خصوصی نیز توان مالی خود را از دست داد هر چند که در ابتدا نیز قدرت مالی بالایی نداشت.

ناصر عابدیان درباره اینکه محدودیت در تامین تجهیزات با فناوری‌های روز چقدر در رکود اکتشافات ایران موثر بوده است، افزود: در بررسی فعالیت‌های اکتشافات، منابع مالی پایه هستند و تجهیزات و ماشین‌آلات به عنوان ابزاری برای توسعه این فعالیت‌ها به عنوان روبنای معدنکاری محسوب می‌شوند از این رو با محدود شدن منابع اعتباری بخش خصوصی با کمبود تجهیزات نیز روبه‌رو شد.

او با نگاهی به اهمیت حضور شرکت‌های خارجی در توسعه اکتشاف در ایران تصریح کرد: موضوع ورود شرکت‌های خارجی به حوزه معدن در ایران تنها به سال‌های اخیر برنمی‌گردد بلکه در دهه‌های اخیر به لزوم حضور آنها در ظرفیت‌های معدنی کشور تاکید شده اما از آنجایی که طبق قانون معادن، محدوده‌های معدنی جزو انفال هستند و معدنکار تنها حق بهره‌برداری از مواد معدنی را دارد، این امر مانند یک ترمز، سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی را در ایران تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل باید قانون معادن به گونه‌ای تنظیم شود که اشتیاق لازم را برای سرمایه‌گذاران خارجی به ارمغان آورد. با این حال قانون معادن ایران در زمینه فعالیت‌های اکتشافی بخش خصوصی روشن است و با طی کردن روال قانونی و اخذ مجوزهای لازم می‌توانند فعالیت‌های اکتشافی را آغاز کنند.

پس از آنکه دولت به اهمیت نقش معدن در ثروت‌آفرینی برای کشور پی برد، سازمان‌هایی همچون ایمیدرو برای پایان دادن به رکود اکتشافات معدنی برنامه‌های خود را برای شناسایی محدوده‌های جدید آغاز کردند به گونه‌ای که در یک‌سال اخیر بیش از ۱۰۰ هزار کیلومترمربع از وسعت کشور مورد شناسایی مقدماتی قرار گرفته و در امسال نیز نزدیک به ۱۰۰هزار کیلومترمربع دیگر مورد اکتشاف قرار می‌گیرد هرچند در شرایط کنونی نیز عمق اکتشافات در ایران فاصله زیادی از کشورهای پیشرفته معدنی دارد. با این حال برنامه جدی دولت برای بهبود این بخش و آغاز همکاری با شرکت‌های بزرگ خارجی که پس از تعاملات هسته‌ای لوزان بیشتر رخ نموده است بخش اکتشاف را رونق می‌دهد تا به فراخور آن استخراج و واحدهای فرآوری بیشتری شکل گیرد. این امر به طور قطع در رونق اقتصادی کشور نیز نقش بسزایی خواهد داشت بنابراین رفع محدودیت‌های بین‌المللی و کاهش رکود اقتصاد کشور، شناسایی ذخایر معدنی را رونق می‌دهد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۳
کد مطلب: 23345
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت