گروه صنایع معدنی فولاد
 
صالحی به ماین نیوز خبر داد:
راه‌اندازی دو خط کنسانتره‌سازی گهر زمین در سه ماهه نخست ۹۴
گروه صنایع معدنی >فولاد - رئیس هیات مدیره و مدیر فنی شرکت مهندسی برسو از راه‌اندازی دو خط کنسانتره‌سازی شرکت گهر زمین با ظرفیت مجموع 4 میلیون تن تا حدود دو ماه دیگر خبر داد.
 
ایرج صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه شرکت مهندسی برسو در زمینه اجرای پروژه‌های کل زنجیره تولید فولاد فعالیت می‌کند، افزود: در همین راستا پروژه احداث سه خط کنسانتره‌سازی در شرکت گهر زمین به ظرفیت هر خط 2 میلیون تن را در دست اجرا داریم که دو خط قرار است طی حدودا دو ماه دیگر و در سه ماهه نخست 1394 به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: کار احداث خط سوم کنسانتره‌سازی گهر زمین نیز بعد از بهره‌برداری از دو خط اول و دوم آغاز خواهد شد.

او با بیان اینکه شرکت مهندسی برسو در پروژه احداث واحد گندله‌سازی 5 میلیون تنی شرکت فولاد مبارکه در سنگان نیز حضور دارد، اظهار کرد: این پروژه نیز طبق هدفگذاری‌های انجام شده قرار است تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد.

صالحی توضیح داد: شرکت مهندسی برسو در زمینه انجام مطالعات امکان‌سنجی و ارزیابی اقتصادی و برگزاری مناقصه پروژه‌های زیادی حضور داشته است و از جمله دیگر پروژه‌های در دست اجرای شرکت می‌توانم به واحد 2.5 میلیون تنی شرکت بوتیای ایرانیان متعلق به میدکو در کرمان اشاره کنم.

رئیس هیات مدیره و مدیر فنی شرکت مهندسی برسو درباره مجموع ظرفیت پروژه‌های در دست اجرای شرکت مهندسی برسو گفت: در حال حاضر در احداث 6 میلیون تن واحد کنسانتره‌سازی، 7.5 میلیون تن واحد گندله‌سازی و 10 میلیون تن واحد آهن اسفنجی و 5 تا 6 میلیون تن ذوب و ریخته‌گری فولاد حضور داشته و کار می‌کنیم.

به گفته وی شرکت مهندسی برسو مشاور اکثر مگامدول‌های احداث شده در کشور بوده است.

صالحی همچنین با اشاره به همکاری برسو با فولاد مبارکه به ماین نیوز گفت: برای فولاد مبارکه مطالعات وسیعی انجام دادیم و تمامی ابعاد این شرکت را برای رسیدن به ظرفیت 10 میلیون تن تولید فولاد بررسی کردیم و برای آنها برنامه رسیدن به این ظرفیت را ارائه دادیم.

رئیس هیات مدیره و مدیر فنی شرکت مهندسی برسو در ادامه به انجام مطالعات امکان‌سنجی پروژه عظیم فولادسازی چابهار که ایمیدرو مدنظر دارد اشاره کرد و در این باره به ماین نیوز توضیح داد: برسو مطالعات امکان‌سنجی احداث مجتمع 10 میلیون تنی فولاد در چابهار را به سفارش ایمیدرو انجام داد و نتایج مطالعات را نیز در اختیار ایمیدرو قرار دادیم. به اعتقاد ما برای اجرای این پروژه عظیم دو گزینه پیش رو است. گزینه اول اینکه یک زنجیره کامل تولید از گندله‌سازی، احیای مستقیم، ذوب و ریخته‌گری و نورد برای تولید 10 میلیون تن محصول را در چابهار ایجاد کنیم. این گزینه در صورتی توجیه دارد که شرکت‌های مطرح جهانی وارد این کار شوند و مشارکت کنند. ضمن اینکه برای تامین کنسانتره موردنیاز این طرح نیز باید فکر اساسی شود. اجرای این گزینه فقط با حضور شرکت‌های قدرتمند خارجی و سرمایه‌گذاری آنها توجیه دارد. در این پروژه احداث دو واحد گندله‌سازی 8 میلیون تنی، 5 مگامدول احیا، 5 واحد فولادسازی مدنظر است. ضمن اینکه احداث نیروگاه و اسکله اختصاصی به منظور واردات مواد اولیه با حداقل قیمت هم در این پروژه دیده شده است. کل سرمایه‌گذاری احداث چنین مجتمع عظیمی با این شرایط بالغ بر 4 میلیارد یورو است که به صورت فازبندی اجرایی خواهد شد.
وی ادامه داد: اما گزینه دوم در مورد احداث فولادسازی در چابهار این است که سرمایه‌گذاران داخلی درگیر این پروژه شوند. طبق این گزینه می‌توانیم جلوی کل صادرات سنگ آهن کشور که بین 20 تا 25 میلیون تن را می‌شود بگیریم و این سنگ را در چابهار فراوری کنیم و تبدیل به کنسانتره و گندله کنیم و یک مدول احیای مستقیم و یک خط 500 هزار تنی میلگرد برای کاربرد محلی نیز احداث کنیم. این گزینه کمک زیادی به توازن زنجیره تولید فولاد در کشور که الان بهم خورده خواهد کرد. در حال حاضر فولاد هرمزگان و صبافولاد احداث واحدهای گندله‌سازی را در دستور کار دارند اما احتمالا این واحدها با کمبود کنسانتره مواجه خواهند شد. می‌توانیم با تولید 10 میلیون تن گندله در چابهار خوراک این واحدهای فولادسازی را تامین کرد. شرکت‌هایی که نیاز به مواد اولیه دارند و شرکت‌های دیگر می‌توانند در سرمایه‌گذاری این پروژه مشارکت کنند.

او با بیان اینکه به دلیل شرایط تحریم کشور شاید اجرای گزینه اول در مورد فولادسازی چابهار چندان امکان‌پذیر نباشد، به ماین نیوز افزود: اگرچه جلوگیری از صادرات سنگ آهن کشور کار ساده‌ای نیست اما همین الان به دلیل افت شدید قیمت جهانی سنگ آهن صادرات این محصول عملا متوقف شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۲۷
کد مطلب: 23037