قائم‌مقام مادکوش در گفت‌وگو با ماین نیوز خبر داد:

پیشرفت 45 درصدی پروژه گندله‌سازی مادکوش

آغاز اجرای کنسانتره‌سازی مادشیمی از اواسط 94

28 اسفند 1393 ساعت 14:29

قائم مقام مدیرعامل شرکت مادکوش با اشاره به پیشرفت 45 درصدی اجرای فاز نخست پروژه 5 میلیون تنی گندله‌سازی این شرکت در منطقه ویژه خلیج فارس در بندرعباس گفت: فاز نخست این پروژه با ظرفیت تولید 2.5 میلیون تن اواخر زمستان سال 1394 به بهره‌برداری خواهد رسید.


ژوبین بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه شرکت مادکوش به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه گسترش سرمایه‌گذاری ارزش پروژه احداث یک واحد گندله‌سازی 5 میلیون تنی را در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در بندرعباس در دست اجرا دارد، توضیح داد: این پروژه در دو فاز 2.5 میلیون تنی اجرا می‌شود که اجرای فاز نخست آن از ابتدای سال 1392 شروع شده و هم‌اکنون حدود 45 درصد پیشرفت دارد و اواخر زمستان سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. فاز دوم را نیز بعد از اتمام فاز نخست شروع می‌کنیم. البته قصد داشتیم این فاز را زودتر شروع کنیم اما به دلیل نگرانی از بابت تامین کنسانتره ترجیح دادیم ابتدا فاز نخست شرکت مادشیمی که کنسانتره‌سازی است راه‌اندازی شود تا از بابت تامین کنسانتره نگرانی نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه کنسانتره‌سازی 2.5 میلیون تنی شرکت مادشیمی نیز اواسط سال 1394 آغاز خواهد شد، افزود: پیش‌بینی می‌شود این پروژه نیز اواخر سال 1396 به بهره‌برداری برسد. به زودی پیمانکار این پروژه نیز انتخاب می‌شود.

او با اشاره به اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت وضعیت طرح‌های کنسانتره‌سازی و گندله‌سازی از جمله گندله‌سازی مادکوش را به صورت ماهانه رصد کرده و از ما گزارش می‌خواهد، اضافه کرد: امیدواریم با توجه به استراتژیک بودن صنعت فولاد و ضعفی که در زنجیره تولید این محصول در کشور وجود دارد، به پروژه‌های در دست اجرای گندله‌سازی و کنسانتره‌سازی با دید متفاوتی نگاه شده و از آنها به صورت ویژه حمایت شود.

قائم مقام مدیرعامل شرکت مادکوش ارزش فاز نخست 2.5 میلیون تنی گندله‌سازی مادکوش را بالغ بر 150 میلیون یورو اعلام کرد و افزود: تکنولوژی مورد استفاده در اجرای این پروژه تکنولوژی آلیس چالمرز یا کوره دوار است و ای پی سی کانترکتور ما نیز در این پروژه یک شرکت چینی است.

بختیاری افزود: از همین الان مشخص است با توجه به کمبود گندله در کشور محصول گندله‌سازی مادکوش تولید نشده به فروش خواهد رفت، چون در منطقه ویژه فولاد هرمزگان و فولاد کاوه جنوب نیاز شدیدی به گندله دارند. فولاد صبا نیز در ضلع شمالی واحد گندله‌سازی مادکوش در حال احداث بوده و حدود 60 درصد پیشرفت دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا گروه گسترش سرمایه‌گذاری ارزش به دنبال ورود به حوزه‌های دیگر زنجیره فولاد از جمله تولید فولاد و یا احیا و نورد نیز است؟ به ماین نیوز اظهار کرد: بعد از راه‌اندازی کنسانتره‌سازی و گندله‌سازی به حضور در زنجیره‌های بعدی تولید فولاد نیز فکر می‌‎کنیم. در این زمینه هم‌اکنون مطالعاتی در گروه ارزش در زمینه احتمال ورود به حوزه‌های احیا، ذوب و نورد در دست انجام است.

به گزارش ماین نیوز، سه شرکت مادکوش (گندله‌سازی)، مادشیمی (کنسانتره‌سازی) و مادکانسار (استخراج و فراوری سنگ آهن) هر سه زیرمجموعه گروه گسترش سرمایه‌گذاری ارزش هستند.


کد مطلب: 22995

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/22995/پیشرفت-45-درصدی-پروژه-گندله-سازی-مادکوش

ماین نیوز
  http://www.minews.ir