مصري‌نژاد در گفت‌وگو با ماين نيوز خبر داد:

پيشرفت 17 درصدي پروژه افزايش ظرفيت گندله‌سازي اردكان

چادرملو براي ادامه حيات نياز به آنومالي دي19 دارد

27 اسفند 1393 ساعت 22:42

مدیر امور مجتمع گندله‌سازی اردکان از پيشرفت 17 درصدي پروژه افزايش ظرفيت 600 هزار تني اين مجتمع تا بهمن ماه سال جاري خبر داد و گفت: به دليل تغيير ماهيت رخ داده در سنگ نياز به مطالعات و تحقيقات بيشتر در جريان اجراي اين پروژه هستيم.


محمود مصري‌ن‍ژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ماين نيوز با اشاره به اينكه گندله‌سازي اردكان داراي ظرفيت 3.4 ميليون تن اسمي است و در سال گذشته توليد اين مجتمع از ظرفيت اسمي عبور كرده و بالغ بر 3.6 ميليون تن شد، افزود: امسال با توجه به برخي مشكلات پيش آمده از جمله تعميرات ناخواسته ناشي از مشكلات نسوز درون كوره توليد گندله‌سازي اردكان نسبت به سال قبل كاهش يافته است و فكر نمي‌كنم امسال بتوانيم به ظرفيت اسمي مجتمع برسيم.

وي با اشاره به اجراي پروژه افزايش 600 هزار تني ظرفيت توليد مجتمع گندله‌سازي اردكان اظهار كرد: با اجراي اين پروژه قصد داريم ظرفيت گندله‌سازي را از 3.4 ميليون تن به 4 ميليون تن برسانيم. در همين راستا قرار است تا پايان سال 1394 اين پروژه به بهر‌ه‌برداري برسد. پيشرفت اين پروژه تا بهمن ماه سال جاري 17 درصد بوده است. دليل تاخير در اجراي اين پروژه تغييرات ايجاد شده در ماهيت سنگ بوده است كه باعث شده تا نياز به مطالعات بيشتري در اجراي پروژه داشته باشيم تا بتوانيم در ادامه تجهيزات متناسب با پروژه را نيز خريداري كنيم.

او ارزش اجراي اين پروژه را بالغ بر 23 ميليارد تومان اعلام كرد و گفت: اميدواريم بتوانيم پروژه را زير اين قيمت نيز اجرا كرده و به بهره‌برداري برسانيم.

مدیر امور مجتمع گندله‌سازی اردکان در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ماين نيوز درباره آخرين وضعيت پروژه فولاد چادرملو توضيح داد: ظرفيت اسمي فولاد چادرملو يك ميليون تن ظرفيت است و با تغييراتي كه در ساختار ايجاد شده است قرار است آهن اسفنجي هات شارژ به اين پروژه تزريق شود و با همان تجهيزات ظرفيت آن‌را به 1.3 ميليون تن مي‌رسانيم.

وي افزود: اين پروژه قرار است تا پايان سال 1394 به بهره‌برداري و توليد برسد. آهن اسفنجي آن با يك سال تاخير به نتيجه خواهد رسيد. در اين فاصله زماني فولاد چادرملو از آهن اسفنجي غدير ايرانيان استفاده خواهم كرد تا بتواند به توليد خود ادامه دهد و سپس آهن اسفنجي گرم را به آن تزريق خواهيم كرد. بنابراين در سال اول از آهن اسفنجي غدير ايرانيان و از سال دوم به بعد آهن اسفنجي گرم به اين پروژه تزريق خواهد شد.

مصري‌ن‍ژاد درباره برخي نگراني‌ها مبني بر پايان عمر معدن چادرملو تا كمتر از دو دهه ديگر و اينكه هنوز محدوده جديدي به اين شركت داده نشده است نيز به ماين نيوز گفت: شركت چادرملو شركت موفقي است چون معدن نيز در اختيار داشته و به سمت فراوري هم رفته است. بناراين از هم‌اكنون بايد به فكر انتهاي عمر معدن چادرملو بوده و فكري براي آن بكنيم. بايد از آنومالي‌هاي جديد به خصوص آنومالي دي19 كه مدت‌هاست دنبال آن هستيم استفاده كنيم اما متاسفانه هنوز به حقيقت نپيوسته است. اميدواريم با درايت مسئولان ايميدرو و وزارت صنعت اين معدن هرچه زودتر به چادرملو واگذار شود و شاهد تداوم پيشرفت چادرملو در اجراي طرح‌هاي توسعه‌اي آن باشيم. البته آقاي كرباسيان در مذاكرات حضوري كه داشتيم اذعان كردند كه ظاهرا موانع دست و پاگيري در اين زمينه وجود دارد كه معدن به چادرملو واگذار شود كه اميدواريم اين موضوع با درايت ايميدرو و وزارت صنعت هرچه زودتر حل و فصل شود.


کد مطلب: 22973

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/22973/پيشرفت-17-درصدي-پروژه-افزايش-ظرفيت-گندله-سازي-اردكان

ماین نیوز
  http://www.minews.ir