گروه معادن ساير حوزه ها
 
مديرعامل شركت املاح معدني ايران خبر داد:
توليد سولفات سدیم صنايع شوینده در اراک و گرمسار
گروه معادن >ساير حوزه ها - مدیرعامل شرکت املاح معدنی ایران گفت: ۸۵ درصد سولفات سدیم مورد نیاز صنایع شوینده کشور از طریق واحدهای این شرکت در اراک و گرمسار تولید می شود.
به گزارش ماين نيوز، علی اکبر ساداتی در جمع خبرنگاران در اراک افزود: شرکت املاح معدنی ایران با دو واحد اراک و گرمسار سالانه ۱۳۰هزار تن سولفات سدیم تولید می کند که با توجه به شرایط تحریم تمامی تولیدات آن در قالب ستاد تنظیم بازار و سیاست های شورای تولید کننده پودر شوینده به صورت سهمیه بندی در اختیار این صنعت قرار می گیرد.

وی توضیح داد:۴۰ درصد ترکیب پودرهای شوینده را سولفات سدیم تشکیل می دهد که خاصیت حجم دهندگی و پرکنندگی دارد و در حال حاضر سالانه ۴۵۰ هزار تن پودر شوینده در کشور تولید می شود که حدود ۱۶۰ هزار تن ماده اولیه سولفات سدیم نیاز دارد.

مدیرعامل شرکت املاح معدنی ایران خاطرنشان کرد: تالاب کویری میقان اراک با وسعت ۲۵۰ کیلومتری یکی از ذخیره گاه های طبیعی بزرگ سولفات سدیم خاورمیانه است که شرکت املاح معدنی ایران، بهره برداری از هشت کیلومتر مربع آن را در اختیار دارد.

ساداتی توضیح داد: تاکنون این شرکت از سطح یک و نیم کیلومتر مربع آن برداشت معدنی داشته که شش دهم درصد از وسعت کل تالاب را شامل می شود و در بهره برداری معدنی با رعایت اصول خاص تلاش دارد کمترین آسیب را به محیط زیست وارد کند.

وی یادآور شد: مصرف پودرهای شوینده به عنوان یکی از شاخص های سنجش توازن بهداشتی کشورها محسوب می شود و در حال حاضر در شرایطی که مصرف شوینده ها در کشورهای پیشرفته ۱۰ تا ۱۳ کیلوگرم برای هر فرد در سال است ، سرانه مصرف شوینده در ایران پنج و نیم کیلوگرم برآورد شده است.

مدیرعامل شرکت املاح معدنی ایران گفت: استانداردهای جهانی تعریف شده برای استفاده از شوینده ها هفت و نیم کیلوگرم برای هر فرد تعیین شده که این شرکت برای تامین نیاز کشور در دهه های آتی و تبدیل ۶۰ هزار تن سولفات سدیم وارداتی به تولید داخل، طرح توسعه این شرکت را در دست انجام دارد.

ساداتی یادآور شد: در طرح توسعه این شرکت استقرار فناوری نوین برای تبدیل بخارهای خروجی به منبع انرژ‍ی فشرده مجدد پیش بینی شده که زمینه حذف سوخت فسیلی را فراهم می کند.

وی توضیح داد: اجرا و تکمیل این طرح توسعه حداقل ۶۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد.

وی عنوان کرد: در ۹ ماه امسال یکصد هزار و ۷۵۰ تن سولفات سدیم در واحدهای اراک و گرمسار شرکت املاح معدنی ایران به ارزش ۱۴میلیون دلار تولید شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰ هزار تن افزایش تولید دارد.

مدیرعامل شرکت املاح معدنی ایران خاطرنشان کرد: نمک تولید شده در واحد گرمسار این شرکت در ۹ ماه امسال ۳۵ هزار تن بوده که سه هزار تن آن به کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق صادر شده است.

ساداتی توضیح داد: این شرکت حمایت زیست محیطی از تالاب کویری میقان اراک به عنوان یک سرمایه طبیعی را وظیفه خود می داند و ایجاد پنج کانال انتقال آب زیر جاده دسترسی تا کارخانه با اعتبار ۳۸۰ میلیون ریال در هفته آتی آغاز می شود.

وی ادامه داد: در گذشته نیز با مشارکت شرکت املاح معدنی پنج کانال ارتباطی انتقال آب در زیر جاده ایجاد شده بود که بستر انتقال پنج هزار لیتر در ثانیه آب را در دو طرف تالاب فراهم شده و رژیم طبیعی منطقه را استقرار و تقویت کرده است.

ساداتی اضافه کرد: در صورت تعیین سهمیه آب از پساب فاضلاب وارداتی به تالاب میقان این شرکت آمادگی درختکاری در منطقه و ایجاد فضای سبز سازگار تا هر میزان که نیاز باشد را دارد.

وی گفت: روش استخراج سولفات سدیم در این تالاب کویری جدایش فیزیکی است و هیچ تغییر شیمیایی در آن انجام نمی شود و مباحثی که در خصوص نوع استخراج سولفات سدیم به صورت غیرعلمی و غیرکارشناسی مطرح می شود پایه و اساسی ندارد.

شرکت املاح معدنی ایران از مجموعه واحدهای شستای تامین اجتماعی است که هم اینک با ۳۳۰ نیروی انسانی فعالیت دارد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۳۶
کد مطلب: 2291
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا