گروه معادن زغال‌سنگ
 
کار کودک در معادن زغال سنگ سمنگان
گروه معادن >زغال‌سنگ - شماری از بزرگترین معادن زغال سنگ افغانستان در سمنگان قرار دارند با اینهمه بیشتر کسانی که در این معادن مشغول به کار هستند را کودکان تشکیل می دهند.
به گزارش ماین نیوز، گفته می شود علت استفاده از کودکان در این معادن راهروهای کوچک و باریکی هستند که عبور از آنها دشوار است. با وجود اینکه این تونلها بدون در نظر گرفته شدن استانداردهای ایمنی حفر شده اند، بسیاری از کودکان بیش از هشت ساعت در روز را در آنجا سپری می کنند.

تصور می رود معدن زغال سنگ دهنه تور که در دارسوف قرار دارد، بیش از صد تونل و به طور متوسط شش هزار کارگر دارد که دو هزار نفر از آنها را کودکان کار تشکیل می دهند.

این معادن فوق العاده ناامن هستند و هیچ احتیاط ایمنی در آنها پیش بینی نشده است. خطر ریزش و مسمومیت حاصل از انتشار گاز در تونلها بسیار بالا است در حالیکه کودکان در این معدن فاقد تجهیزات ایمنی اولیه مانند کلاه هستند. بعضی از این کودکان در عمق هزار متری داخل این تونلها کار می کنند و بعضی از آنها حتی شبها را هم زیرزمین بسر می برند.

صنعت معدن افغانستان برای فقدان استانداردها و مقررات شناخته شده است. سال گذشته در پی انفجار گاز متان در داخل یک تونل در دارسوف سمنگان، 22 معدنچی جانشان را از دست دادند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۷
کد مطلب: 22625