گروه بورس سهام و فلزات
 
افزایش بیش از ۳۰۰ تومانی قیمت مس در بورس کالا
گروه بورس سهام و فلزات - همان طور که بر اساس پیش‌بینی کارشناسان حوزه فلزات پایه انتظار می‌رفت، قیمت مس در معاملات روز یکشنبه بورس کالای ایران با افزایش بیش از 300 تومانی در هر کیلو نسبت به آخرین معامله در هفته گذشته مواجه شد. این در شرایطی است که قیمت فلز سرخ در بازارهای جهانی روز جمعه گذشته کاهش یافت و به 5 هزار و 880 دلار در هر تن رسید. البته به گفته معامله‌گران افزایش نرخ این فلز در بازارهای داخلی به دلیل میانگین مثبت هفتگی این فلز بوده است.
به گزارش ماین نیوز، همچنین می‌توان افزایش بهای فلز سرخ را بیشتر از بازارهای جهانی، مربوط به روند مثبت نرخ نفت طی هفته گذشته هم دانست.

البته این شرایط بر معاملات روز گذشته بورس کالا نیز حاکم بود؛ چرا که روز یکشنبه عرضه‌های مس در تالار صنعتی با روند نزولی همراه شد و کاهش را در هر کیلو نسبت به معامله قبلی تجربه کرد. از طرفی میزان تقاضای محصولات مسی در این تالار معاملاتی نسبت به هفته گذشته به خصوص برای مفتول شرکت صنایع ملی مس افزایش یافته بود، به‌طوری که به گفته یکی از کارشناسان حوزه فلزات پایه دلیل این رشد تقاضا پیش‌بینی برای افزایش قیمت‌ها در روزهای پایانی سال جاری بوده است. به گفته این فعال آگاه حتی شنیده‌شده در بازار غیررسمی این محصولات برخی فروشندگان در این روز از فروش محصولات خود اجتناب کرده‌اند تا طی هفته‌های باقی مانده از سال جاری سود بیشتری به دست آورند.

به این ترتیب، روز یکشنبه 10 اسفندماه، بورس کالای ایران شاهد معامله بیش از 219هزار تن انواع کالا بود که در این میان چهار هزار تن مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران راهی تالار معاملات شد. این شرکت همچنین 3500 تن مس مفتول را در این روز عرضه کرد.

از دیگر محصولات عرضه‌شده شرکت ملی صنایع مس ایران در این روز می‌توان به 100 تن سولفور مولیبدن و 18 تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، 270 تن مس مفتول شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان نیز در این روز روی تابلوی معاملات رفت. از طرفی تالار محصولات صنعتی و معدنی همچنین شاهد عرضه 100 تن شمش روی زنجان به قیمت پایه 7 هزار و 900 تومان بود.

بر این اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت 19 هزار و 304 تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته افزایش 372 تومانی را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول 4 هزار تن بوده درحالی‌که میزان تقاضا 860 تن ثبت شد. همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت 20 هزار و 37 تومان عرضه شد که نسبت به آخرین معامله، رشد 373 تومانی در قیمت پایه را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول 3 هزار و 500 تن بوده است، درحالی‌که تقاضاکنندگان خواستار یک هزار و 200 تن از این محصول بوده‌اند.

مفتول مس شركت دنیای مس کاشان نيز در اين روز با قیمت پایه 20 هزار و 92 تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته، افزایش 373 تومانی در هر کیلو را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول 270 تن بود که با میزان تقاضا برابری می‌کرد. از سوی دیگر این فلز سرخ هم اکنون در بازار آزاد با قیمت 21 هزار و500 تومان در هر کیلو به فروش می‌رسد که نسبت به شنبه گذشته افزایش 400 تومانی داشته است.

از طرفی در بازار آزاد اگرچه در مقايسه با هفته‌های گذشته قیمت‌ها مثبت به ثبت رسید، اما همچنان تجار سعی در رشد قیمت‌ها دارند، به‌طوری که با وجود پایین آمدن نرخ این محصولات در بازارهای جهانی همچنان تلاش برای رشد قيمت‌ها در بازار غیررسمی ديده می‌شود. در اين ميان قوی‌ترین پیش‌بینی اين است که اگر نوسان مثبت قيمت ارز در روزهای پایانی سال جاری ادامه پيدا کند، احتمال دارد روند صعودی قیمت‌ها در بازار داخلی این محصولات هم ادامه‌دار باشد، چرا‌که در هر صورت بخشی از اين نوسانات بازار جنبه روانی دارد، اما موضوع ديگری که وجود دارد این است که بسياری از کارشناسان قیمت نفت را هم صعودی پیش‌بینی کرده و معتقدند با توجه به پارامترهای موجود رشد بیشتری را هم تجربه خواهد کرد.

از سوی دیگر آمار منتشر‌شده در مورد کاهش موجودی انبارهای لندن، بسياری از فعالان اقتصادی را نگران کرده است، زيرا اگرچه با رشد قیمت‌ها همزمان شده، اما چون بهبود مجدد تقاضا به‌عنوان يک حرکت بازار قابل پیش‌بینی است، انتظار افزايش قيمت‌های داخلی را دامن زده است که اين مساله بر بازارهای جهانی هم موثر خواهد بود، البته در کنار اين موارد شاهد افزايش حجم مصرف مواد اوليه نیز هستيم که اين موارد حکايت از افزايش قيمت‌ها در کوتاه مدت و ميان‌مدت می‌کند، با اين حال کارشناسان معتقدند نمی‌توان با اطمينان گفت که بازار فلزات داخلی نيز همانند بازارهای جهانی به سرعت تغيير مسير دهد، چراکه با توجه به دورنمای مبهم نرخ ارز قدرت تاثیر‌گذاری اين عامل، بيشتر از بهای فلزات اساسی در بورس لندن است، هر‌چند در کوتاه‌مدت پیش‌بینی افزایش روند ارز نیز وجود دارد. در این بین مهم‌تر از همه این موارد این است که پیش‌بینی می‌شود چین به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات پایه در جهان با رشد تقاضا برای خرید انواع فلزات در نیمه دوم سال 2014 میلادی روبه‌رو خواهد شد.

همچنین بزرگ‌ترین تولیدکننده مس در جهان نیز، با پیش‌بینی رونق اقتصادی چین در سال آینده میلادی اظهار كرده: چین در سال گذشته، مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته است و می‌توانیم امیدوار باشیم این کشور در سال جاری میلادی با حل بحران‌های پیش‌رو، بارونق اقتصادی و افزایش تقاضا در بخش‌های مختلف رو‌به‌رو باشد که این رونق شاید بتواند آتیه فلزات پایه را تامین و در نهایت موجب ثبات قیمت‌ها در بورس کالا و بازارهای داخلی شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۱:۰۷
کد مطلب: 22127
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد