گروه صنایع معدنی
 
با حضور استاندار آذربایجان غربی؛
اولین نمایشگاه معدن و صنایع سنگ استان افتتاح گردید
گروه صنایع معدنی - با حضور استاندار آذربایجان غربی اولین نمایشگاه معدن و صنایع معدنی استان درارومیه افتتاح گردید.
به گزارش ماین نیوز،مهندس سعادت با حضور در محل نمایشگاه های بین المللی واقع در پارک جنگلی ارومیه اولین نمایشگاه معدن و صنایع معدنی استان آذربایجان غربی را افتتاح و از بخش های مختلف این نمایشگاه بازدید کرد و از نزدیک در جریان آخرین وضعیت معادن استان و مسایل و مشکلات معدن کاران قرار گرفت.

استاندار آذربایجان غربی در این مراسم با اشاره به شاخص های توسعه انسانی در استان گفت: در زمینه های بهداشت، سلامت و آموزش و نرخ سواد در استان واقعا با معضلات جدی مواجه هستیم که مطمئنا باید با حمایت از تولید کنندگان و سرمایه گذاران و برنامه ریزی های دقیق و هدفمند، شاهد ارتقای این شاخص ها در آینده نزدیک باشیم.

مقام عالی استان با اشاره به سفر مدیران و کارشناسان استان به کشور ترکیه و حضور در شهر قونیه برای بازدید از شیوه های نوین کشاورزی در این منطقه ادامه داد: استان قونیه به لحاظ اقلیمی و جغرافیایی بسیار شبیه استان آذربایجان غربی است ولی با وجود این شباهت، استان ما در میزان تولید محصولات کشاورزی در هر هکتار و استفاده از شیوه های نوین آبیاری فاصله زیادی با قونیه دارد.

وی افزود: ما تمام تجهیزات و شرایط مناسب برای اجرا و استفاده از شیوه های نوین آبیاری در استان را داریم ولی نیاز به همت و تلاش مضاعف مدیران و مسئولان و همچنین مشارکت مردم در استفاده از آبیاری مدرن در مزارع خود برای بهبود و افزایش تولید محصولات کشاورزی با کیفیت داریم.

سعادت ادامه داد: آذربایجان غربی آب و خاک مناسب و امکانات و معادن غنی بسیاری دارد، ولی متاسفانه سرمایه گذاری جدی و بهره برداری درستی در این استان انجام نگرفته و سرمایه گذاری های جزئی هم که صورت گرفته در بخش کشاورزی است که ارزش افزوده چندانی نداشته است و از این روست که مشاهده می کنیم مردم استان از نظر درآمد نسبت به متوسط کشور فقیرتر هستند.

استاندار آذربایجان غربی افزود: تولیدات کشاورزی استان خوب است، ولی در مقایسه با استانی مثل قونیه ترکیه که از نظر مساحت و میزان بارندگی و وسعت خاک با آذربایجان غربی مشابهت دارد، بسیار کمتر است؛ محصولات تولیدی کشاورزی قونیه 2 برابر تولیدات استان ماست، علتش هم این است که 70 درصد زمینهای قونیه ترکیه از آبیاری قطره ای استفاده می کنند در حالی که در آذربایجان غربی این رقم 7 درصد است .

سعادت به محورهای توسعه استان نیز اشاره کرد و گفت: صنعت و معدن، تجارت و بازرگانی خارجی و ارتقاء ظرفیتهای بخش کشاورزی و گردشگری، بعنوان اولویت های اصلی توسعه استان قرار گرفته است.

استاندار آذربایجان غربی گفت: ضروری است در بخش صنعت، گردشگری، تجارت و صادرات غیرنفتی و بخش معادن سرمایه گذاری هایی در استان صورت گیرد تا هم درآمد استان افزایش یابد و هم زمینه اشتغال برای جوانان فراهم شود.

در ادامه مراسم مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز گزارشی از نمایشگاه و شرکت های معدنی شرکت کننده در این نمایشگاه ارائه داد.

گفتنی است، این نمایشگاه با حضور بیش از 30 شرکت معدنی از سراسر استان در فضای با متراژ 850 مترمربع از 5 الی 8 اسفند ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی واقع در پارک جنگلی ارومیه برپا خواهد بود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۵۳
کد مطلب: 21892