گروه معادن مس
 
با وجود تحریم ها
فاز دوم تغلیظ سونگون ۵ ماه زودتر از برنامه به بهره برداری رسید
گروه معادن >مس - مجری طرح احداث کارخانه فاز دوم توسعه تغلیظ مجتمع مس سونگون گفت: کارخانه جدید تولید کنسانتره مس سونگون در نوع خود جزو پیشرفته ترین کارخانه های جهان است.
به گزارش ماين نيوز، حسین ثقفی با بیان این مطلب گفت: کارخانه فاز دوم توسعه تغلیظ مجتمع مس سونگون از نظر تجهیزات، ظاهر، فضاهای تعمیراتی و مهندسی جزو بهترین کارخانه های تولید کنسانتره مس جهان است و مشابه آن در کشورهای فعال در صنعت مس نظیر کانادا، آمریکا و شیلی به ندرت وجود دارد.

وی ادامه داد: از ویژگی های بارز این کارخانه اینکه 92 درصد مس موجود در خاک استخراجی، استحصال (ریکاوری) می شود که این عدد جزو بالاترین میزان بازیابی جهانی است.

مدیر پروژه تغلیظ مس سونگون خاطرنشان کرد: از دیگر ویژگی ها، تولید محصول با عیار بسیار بالا و میزان تولید مناسب همزمان با افتتاح کارخانه است. همچنین، تا پایان امسال به دلیل انجام آزمایش های ضمانت نامه (گارانتی) و تحویل کارخانه از طرف خارجی، تولید به 100 درصد می رسد.

وی افزود: این طرح در شرایطی اجرایی شد که کشور با مشکلات مختلفی همچون تحریم، تورم، گشایش ال سی، انتقال ارز، حمل و بیمه حمل و نیز جهش نرخ ارز، دست به گریبان بود. با این حال، مدت زمان اجرای آن طبق استاندارد جهانی (برای این نوع پروژه ها 50تا 60 ماه)، 55 ماهه به سرانجام رسید.

به گفته ثقفی، برای برطرف کردن مساله آب باطله، در این مجتمع سیستم تصفیه تیکنر راه اندازی شده و درنتیجه مشکلات زیست محیطی نخواهد داشت.

هفته گذشته کارخانه فاز دوم توسعه تغلیظ مجتمع مس سونگون (با ظرفیت تولید 150 هزار تن کنسانتره مس) با حضور معاون اول رئیس جمهور افتتاح شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۶
کد مطلب: 21448