گروه صنایع معدنی فولاد
 
یک مقام مسوول فولاد خوزستان مطرح کرد:
افزایش تولید در پی امکان عرضه خرد محصولات فولادی
گروه صنایع معدنی >فولاد - امکان عرضه خرد محصولات فولادی به اشخاص حقیقی از طریق بورس کالا به درخواست صنف آهن فروشان شکل گرفت اما این امکان علاوه بر کمک به معاملات شفافتر و کم هزینه تر برای اشخاص حقیقی، زمینه رونق صنعت بالادستی و پایین دستی فولاد را ایجاد می کند.
 
به گزارش ماين نيوز، کریم سلمان‌پور، مدیر فروش داخلی فولاد خوزستان با بیان مطلب فوق درباره این امکان جدید و مزیت های آن برای فعالان این صنعت گفت: نکته مهم این تصمیم این است که از این پس اشخاص حقیقی که متقاضی این بودند که به طور مستقیم از بورس، محصولات مورد نیازشان را خریداری کنند این امکان برای آنها فراهم شد.

وی افزود: این امکان، فرصت خوبی برای افراد حقیقی که در بازار فولاد فعال هستند ایجاد می کند چون دیگر مجبور نیستند کالای مورد نیازشان را از طریق اشخاص حقوقی یا حتی واردات با هزینه بالا تأمین کنند. علاوه بر این مزایا برای خریداران خرد حقیقی، برای کارخانه های فولاد نیز این فرصت فراهم می شود که کالای بیشتری را تولید و به دست مصرف کننده برسانند.

مدیر فروش داخلی فولاد خوزستان با اشاره به این نکته که محصولات شرکت هایی چون فولاد خوزستان و مبارکه محصول نهایی نیست، اظهار داشت: محصول شرکت هایی چون شرکت فولاد خوزستان یا مبارکه تولید شمش و تختال است که در کارخانه های نوردی به محصول نهایی تبدیل می شود و در واقع شمش و تختال به شکل مستقیم قابل استفاده برای مصرف کننده حقیقی نیست و این امکان در نگاه اول برای کارخانه هایی که محصول نهایی مانند میلگرد و تیرآهن تولید می کنند کاربرد دارد اما نکته اصلی این است که وقتی فروش محصولات این دسته از کارخانه ها افزایش پیدا کند کارخانه های تولید کننده محصول اولیه نه تنها از افزایش فروش آنها بی نصیب نمی مانند بلکه تولید در صنعت بالا دست نیز افزایش پیدا می کند.

وی با اشاره به 30 شرکت نوردی در سراسر کشور گفت: حل مشکلات کارخانه های نوردی یکی از گام های مثبت برای رشد صنعت فولاد و از آن مهمتر اقتصادی کشور است که با این امکان جدید، زمینه افزایش فروش محصولات آنها را فراهم کرده است، اما قطع به یقین گام های دیگری برای رونق این صنعت باید برداشته شود که این فرآیند کامل شود.

سلمان پور در اینباره توضیح داد: واردات کالاهای مشابه تولید داخل که امکان تولید آن در کشور وجود دارد مانند ورق 2 و مفتول 6.5 با ارز مبادلاتی و بدون تعرفه واردات مشکل باقیمانده این بخش از صنعت فولاد است. در شرایط فعلی فضای کسب و کار فولاد نیاز به توجه ویژه مسوولان دارد چون هم با رکود داخلی مواجه هستیم هم رکود جهانی بر این صنعت و بسیاری از صنایع دیگر سایه انداخته است. بنابراین باید متولیان امر با اتخاذ تصمیمات مهم در خصوص تعرفه ها و عدم اختصاص ارز مبادله ای به محصولات وارداتی به افزایش توان تولید و در نتیجه رقابتی ماندن صنعت فولاد کمک کنند.

سلمان پور تصریح کرد: هر تمهیدی که به کارخانه های نوردی در راستای افزایش فروش محصولات و تأمین نقدینگی مورد نیازشان منجر شود باعث افزایش تولید کارخانه های فولادی و محصولات نیمه نهایی مانند شمش و تختال می شود.

مدیر فروش داخلی فولاد خوزستان درباره اهمیت این اقدام در بخش خروج از رکود گفت: بازار مسکن از مدت ها قبل در رکود بوده اما این تغییر کمک می کند یک بخش از متقاضیان بازار محصولات نهایی فولاد که تا پیش از این اجازه ورود به بورس و خرید مستقیم از آنرا نداشتند بتوانند بدون واسطه و با هزینه کمتری اقدام به خرید کنند.

وی با تأکید بر این نکته که این اقدام یک حرکت برد – برد را از تولید کننده اولیه و نهایی تا مصرف کننده رقم زده است، توضیح داد: این اقدام به افزایش توان تقاضای بازار کمک می کند چون وقتی برای اشخاص حقیقی امکان خرید مسقیم در بورس فراهم نبود آنها از سایر بازارها و حتی محصولات وارداتی از بنادر نیاز خود را تأمین می کردند. اما وقتی کانال توزیع محصولات کوتاه تر شود و هزینه توزیع هم کمتر شود و محصول ارزانتر به دست متقاضی برسد شاهد رشد تقاضا خواهیم بود.

این مقام مسوول فولاد خوزستان در پایان درباره اثر این تصمیم در افزایش درآمد شرکت های فولادی حاضر در بورس تأکید کرد: پیش بینی می کنیم این اقدام باعث افزایش تولید محصولات شرکت های فولادی شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۹
کد مطلب: 21308