گروه معادن سنگ و مصالح ساختمانی
 
معاون معدنی سازمان زمین‌شناسی عنوان کرد:
معادن سنگ ایران نیاز به انقلاب دارند
گروه معادن >سنگ و مصالح ساختمانی - معاون معدنی سازمان زمین‌شناسی عنوان کرد: استخراج سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در هر کشوری روش‌های خاصی دارد، حتی برخی از کشورها به عنوان یک صنعت ارزشمند به سنگ‌های قیمتی نگاه می‌کنند اما معادن سنگ‌ ایران نیازمند انقلاب در روش‌های استخراجی هستند.
به گزارش ماین نیوز، بهروز برنا با انتقاد از روش‌های استخراجی نادرست سنگ‌های قیمتی، گفت: ضرورت بهره‌مندی ایران از سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی احساس شده و محدوده‌هایی که این سنگ‌ها درآن نقاط کشف شده‌‌اند باعث شده مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با هدف شبیه‌سازی فرآیندهای فرآوری و بهینه‌سازی روش‌های استخراجی در بهره برداری از معادن تشکیل شده است.

او بیان کرد: در حالی که سنگ‌های قیمتی یک تجارت بسیار سودآوری است اما بخش خصوصی بیشتر در معادن روبازی که ذخایر در دسترس‌تری دارد متمرکز شده است.

معاون معدنی سازمان زمین‌شناسی افزود: بسیاری از فعالان معدنی تلاش داشته‌اند در بهره‌برداری از معادن سنگ‌های قیمتی شرکت داشته باشند اما این ذخایر معدنی نیاز به متولی دارد که از روش‌های کاربردی استخراج استفاده کند و این نوع از فعالیت‌ها را ترویج کند.

برنا افزود: استخراج سنگ‌های قیمتی از معادن کشور مانند صنعت فرش می‌تواند چرخه اقتصادی را در جهت تولید ملی حرکت دهد. زیرا به طور مثال فروش یک کیلو از این سنگ‌های قیمتی می‌تواند در عرض یک سال خوراک خانواده‌ای را تامین کند.

این کارشناس حوزه معدن معتقد است: بهره‌برداری از معادن سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در اشتغالزایی موثر است و بازار مصرف مطلوبی دارد اما متاسفانه روش‌های استخراجی قدیمی تا کنون اجازه نداده یاد بگیریم چگونه این سنگ‌ها را به شکل درستی استخراج کنیم.

برنا با بیان اینکه روش استخراجی سیم برش الماسه در بهره‌برداری از معادن سنگ‌نماها موثر واقع شد، گفت: انقلاب در روش‌های استخراجی غلط سرنوشت معادن سنگ‌های قیمتی را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد، همانطور که در معادن سنگ‌‌نماها این اتفاق افتاد.

او افزود: می‌توانیم از شکاف و ترک‌های سنگ‌های قیمتی در حین بهره‌برداری از معادن جلوگیری کنیم و سنگ‌های قیمتی را مانند مینیاتور بسیار ظریف برش دهیم.

وی در پایان یادآور شد: استفاده از تکنووژی‌های نوین استخراجی در معادن سنگ‌های قیمتی ایران ضروت دارد و باید برای تحقق آن از تجارب کشورهای خارجی استفاده کرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۵
کد مطلب: 21271
 
مرجع : اقتصاد نیوز