گروه معادن سنگ آهن
 
در گفت‌وگوي تفصيلي با ماين نيوز اعلام شد؛
حضور چشمگیر اتوتک در پروژه‌های کنسانتره‌ و گندله ایران
گروه معادن >سنگ آهن - مدیر ارشد بازاریابی پروژه‌های گروه صنعتی بازرگانی ایران اروپا، نماینده رسمی شرکت فنلاندی اتوتك در ایران آخرین وضعیت پروژه‌های اتوتک را در ایران در حوزه‌های تولید کنسانتره سنگ آهن و گندله تشریح کرد.
هومان خواجه نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه اتوتک در حال حاضر دو پروژه کنسانتره‌سازی و سه پروژه گندله‌سازی را در ایران در دست اجرا دارد، افزود: در بخش کنسانتره پس از اتمام مهندسی پروژه اصلاح خطوط کنسانتره گل گهر هم‌اکنون در حال اجرای پروژه احداث کنسانتره‌سازی فولاد خراسان هستیم.

وی افزود: ما توانستیم با ارائه یک بسته فنی و مالی بسیار رقابتی در مناقصه پروژه کنسانتره فولاد خراسان به ظرفیت 2.5 میلیون تن با مشارکت ایریتک و کیسون در مقابل رقبای چینی، روسی و ایتالیایی برنده مناقصه شویم که خوشبختانه قرارداد بعد از گذشت چند هفته فعال و اجرایی شد.

وی گفت: در پروژه اصلاح خطوط کنسانتره گل گهر نیز فاز مهندسی پروژه توسط اتوتک به اتمام رسیده است که امیدواریم با توجه به تسلط کاملی که روی جزئیات فنی این پروژه داریم، بتوانیم برنده مناقصه ساخت کارخانه نیز شويم.

نماینده رسمی شرکت فنلاندی اتوتك در ایران افزود: اتوتک برای اجرای چندین پروژه کنسانتره‌سازی سنگ آهن با ظرفیت‌های 1.2 و 2.5 و 5 میلیون تن در حال مذاکره بوده که نتایج اولیه مذاکرات بسیار امیدوارکننده است.

وی درباره سه پروژه گندله‌سازی در دست اجرای اتوتک در ایران نیز توضیح داد: اجرای پروژه گندله‌سازی 5 میلیون تنی گل گهر2 پیشرفت خوبی داشته و از مرز 70 درصد گذشته است. در پروژه گندله‌سازی 5 میلیون تنی گهر زمین نیز مهندسی پایه پروژه در حال نهایی شدن است. قرارداد پروژه گندله‌سازی 5 میلیون تنی مجتمع ذوب آهن و فولاد بافق هم امضا شده است و مراحل لازم برای اجرایی شدن قرارداد در حال انجام است.

خواجه نصیری افزود: به شرکت‌های فولاد خوزستان و فولاد مبارکه نیز به منظور افزایش تولید واحدهای گندله‌سازی فعلی پیشنهاداتی ارائه کرده‌ایم که در مورد فولاد خوزستان به توافقات اولیه نیز رسیده‌ایم و مذاکرات با فولاد مبارکه همچنان ادامه دارد.

او درباره جزئیات بیشتر این پیشنهادات گفت: فولاد خوزستان دارای دو مدول 2.5 میلیون تنی بوده که به 3.4 میلیون تن افزایش یافته ولی ما معتقدیم که قابلیت ارتقای بیشتر را نیز دارد و راهکارهای خود را نیز ارائه کرده‌ایم. فولاد مبارکه هم از خط موجود خود حدود 7 میلیون تن تولید گندله دارد که پیشنهادات خود را برای افزایش تولید داده‌ایم و منتظر بازخورد آنها هستیم. مذاکرات با چندین مشتری دیگر نیز برای واحدهای گندله‌سازی 1.2 و 2.5 و 5 میلیون تن در مراحل بسیار ابتدایی قرار دارند.

نماینده رسمی شرکت فنلاندی‌الاصل اتوتك در ایران با بیان اینکه این شرکت آمادگی اجرای بسته‌های یکپارچه کنسانتره‌سازی و گندله‌سازی را در ظرفیت‌های مختلف دارد، اظهار کرد: این یکپارچگی مزایای فنی، مالی و زمانی بسیاری را برای مشتریان به دنبال خواهد داشت.

وی خاطرنشان كرد: اتوتک در حال حاضر تنها وارد پروژه‌هایی می‌شود که ظرفیت تولید آنها بیش از 1.2 میلیون تن است، چرا که از نظر ما اجرای پروژه زیر این ظرفیت عملا صرفه اقتصادی لازم را بدنبال نخواهد داشت.

خواجه نصیری عنوان کرد: شرکت اتوتک در اجرای پروژه‌های آبگیری باطله‌های معدنی دارای کارنامه بسیار درخشانی است که از جمله آن می‌توان به پروژه‌ای که در سنگ آهن کارارای استرالیا صورت گرفته اشاره کرد که اخیرا نیز توسط برخی از مدیران و مشاوران ایرانی مورد بازدید و توجه آنها قرار گرفت. احتمالا در فاز دوم پروژه آبگیری باطله شرکت صنعتی و معدنی گل گهر از اتوتک استفاده خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اتوتک برای ارائه فناوری‌های جدید خود را در زمینه فراوری سنگ آهن از جمله SL/RN Xtra و Circored اخیرا پیشنهاداتی از شرکت‌های ایرانی دریافت کرده است، توضیح داد: یکی از این تکنولوژی‌های جدید "سیرکورد" نام دارد که با بهره‌گیری از آن تا 15 درصد کاهش مصرف انرژی محقق می‌شود و امکان استفاده از سنگ آهن با عیارهای پایین را نیز دارد که از مزیت‌های این فناوری احیا فولاد نسبت به فناوری میدرکس آمریکایی است. این فناوری در کشور ترینیداد و توباگو با احداث یک واحد 500 هزار تنی این فناوری مورد استفاده قرار گرفته و ظرف 6 ماه به تولید کامل رسید که اولین واحد سیرکورد جهان است. این فناوری قابلیت اجرا برای واحدهای مگا مدول را نیز دارد.

خواجه نصیری افزود: فناوری SC/RL Xtra نيز برای واحدهای کوچک فولادسازی تا ظرفیت 300 هزار تن در سال استفاده می‌شود که بر پایه زغال سنگ است.

نماینده رسمی شرکت فنلاندی اتوتك در ایران تاکید کرد: اتوتک براساس تعهدی که به کنوانسیون‌های بین‌المللی دارد، تمام پروژه‌های خود را منطبق بر بالاترین استانداردهای زیست محیطی اجرا می‌کند و به همین دلیل مشتری چه بخواهد و چه نخواهد اتوتک ضوابط زیست محیطی تولید پایدار را در اجرای پروژه‌های خود رعایت می‌کند. بر همین اساس است که در رتبه‌بندی 100 شرکت پایدار جهان، برای دومین سال پیاپی به عنوان پایدارترین شرکت حوزه فرآوری مواد معدنی و فلزات جهان برگزیده شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۳
کد مطلب: 21195