گروه معادن فلزات گرانبها
 
ظهرابی خبر داد:
مجوز توسعه معدن طلای موته صادر نمی‌شود
گروه معادن >فلزات گرانبها - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: مجوز توسعه معدن طلای موته تا زمان بازسازی تخریب های صورت گرفته صادر نخواهد شد.
 
به گزارش ماين نيوز، حمید ظهرابی با بیان اینکه استان اصفهان به دلیل توسعه ناپایدار در حوضه آبخیز زاینده رود آسیب های زیادی را متحمل شده است، اظهار داشت: آلودگی هوا، آب و خاک و کمبود شدید آب، اصفهان را یکی بحرانی ترین کانون های کشور کرده است.

وی اجرای برنامه های اصلاحی و احیایی در حوزه اصفهان را ضروری دانست و افزود: باید شیوه بارگذاری در استان در بخش صنعت و کشاورزی و در واقع حتی توسعه شهرها دوباره بازنگری و اصلاح شود و برخی از توسعه ها باید دوباره برگردد و با توان سرزمین متناسب شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه سازمان محیط زیست در استان اصفهان تجهیزات، امکانات، نیروی انسانی و اعتبارات خوبی ندارد، ادامه داد: این سازمان نمی تواند از عهده مشکلات استان بر بیاید و ضروری است که تناسب امکانات و خدمات لازم را در استان ایجاد کنند.

وی در خصوص آلاینده بودن معدن طلای موته نیز بیان داشت: استفاده از ترکیبات سیانیدی برای استحصال طلا در منطقه معدن طلای موته وجود دارد اما فرآیند شیمیایی آن به صورت آزاد نیست و زمینه مرگ و میر را ایجاد نمی کند.

ظهرابی اظهار داشت: سیانید مورد استفاده در معدن طلای موته در سطح های باطله ایزوله نگهداری می شود و از این رو تقریبا آلودگی را به دنبال نخواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر نحوه مدیریت پسماندها، نحوه برداشت، تخریب های حین برداشت و آزاد شدن برخی فلزات سنگین در معدن طلای موته دارای مشکل اساسی است، ادامه داد: بر همین اساس اداره کل محیط زیست استان به صورت جدی پیگیر این پرونده است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه ادامه صدور مجوز بهره برداری از معدن طلای موته در صورت بازسازی تخریب های زیست محیطی صورت گرفته در این معدن امکان پذیر است، اضافه کرد: مجوز توسعه معدن طلای موته تا زمان بازسازی تخریب های صورت گرفته صادر نخواهد شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۰
کد مطلب: 20996
 
مرجع : خبرگزاری مهر