گروه بورس سهام و فلزات
 
رکود ادامه‌دار بازار فلزات پایه
گروه بورس سهام و فلزات - بازار بلاتکلیف فلزات پایه نه ‌تنها در این روزها به دلیل طولانی شدن بی‌رونقی در معاملات، زیان زیادی را متوجه فروشندگان داخلی و تجار کرده است، بلکه وضعیت تولیدکنندگان را هم در رکود عمیقی فرو برده به‌طوری که دیگر خبری از پویایی در این بازار نیست، این در حالی است که بنا بر گزارش‌های انتشاریافته، بازارهای جهانی نیز در بی‌رونقی معاملات و نوسان قیمت‌ها به سر می‌برند.
به گزارش ماین نیوز، به این ترتیب رکودی که در حال حاضر دامن تمام بازارهای کالایی را گرفته است با توجه به پارامترهای تاثیر‌گذار و ثبات نرخ ارز به نظر ادامه‌دار می‌رسد. این در شرایطی است که برخی از کارشناسان حوزه فلزات پایه معتقدند این روند تا اواخر ماه جاری ادامه خواهد داشت.

البته نا‌گفته نماند به عقیده برخی دیگر از فعالان آگاه به دلیل طولانی شدن این رکود با شیب کم و با روندی رو به پایین پیش خواهد رفت، مگر آنکه اتفاق یا اخبار جدیدی در بازار بیفتد. از سوی دیگر به اعتقاد فعالان آگاه روند افت قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی نیز ادامه خواهد داشت و همچنین وجود پیش‌بینی رشد اندک نماگرهای اقتصادی جهان در سال میلادی جاری و داده‌های آماری برخی قدرت‌های صنعتی از کاهش تولید و به تبع آن نبود افق روشن از چشم‌انداز اقتصاد جهان حداقل برای دوره میان‌مدت حکایت دارد.

به این ترتیب اگر به معاملات هفته‌های گذشته بازار فلزات پایه بنگریم خواهیم دید که روند رو به پایین بهای نفت تاثیر زیادی نسبت به قیمت‌های جهانی بر سیر نزولی این محصولات داشته است. البته قیمت فلزات در بورس جهانی لندن و نرخ ارز مهم‌ترین نقش را در بازار داخلی فلزات پایه ایفا می‌کنند، به گونه‌ای که با نوسان‌های اخیر بر قیمت‌های داخلی بی‌تاثیر نبوده، اما افت و خیز نرخ نفت با روندی که در پیش‌ گرفته توانسته سکان هدایت قیمت‌ها را در این بازار به دست بگیرد.

از طرفی در خصوص وضعیت قیمت‌ها طی روزهای آینده در بازار داخل باید منتظر ماند و دید که نوسان بهای جهانی فلزات و نرخ ارز تا چه حدی و با چه شتابی در بازار داخل تاثیر خواهد گذاشت و در نهایت این تاثیر منجر به چه اصلاحی در قیمت‌ها خواهد شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۴۱
کد مطلب: 20962
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد