گروه صنایع معدنی فولاد
 
مدیر قراردادهای برسو در گفت‌وگو با ماین نیوز خبر داد:
راه‌اندازی دو پروژه فولادی برسو در ۹۳ و ۹۴
تحقق هدف تولید 55 میلیون تنی فولاد بعید است
گروه صنایع معدنی >فولاد - عضو هیات مدیره و مدیر واحد بازاریابی و قراردادهای شرکت مهندسی برسو آخرین وضعیت پروژه‌های در دست اجرای این شرکت را تشریح کرد.
 
جواد شیبانی در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه شرکت مهندسی برسو در سال 1372 تشکیل شد و زمینه فعالیت آن امور مشاوره‌ای عمدتا در حوزه صنعت فولاد است، افزود: برسو در حال حاضر 10 پروژه را در ارتباط با صنعت فولاد در دست اجرا دارد که از آن جمله می‌توان به پروژه احیای مستقیم کوثر متعلق به گل گهر و دو پروژه بوتیای ایرانیان متعلق به میدکو اشاره کرد.

وی افزود: در حوزه گندله‌سازی نیز در پروژه احداث گندله‌سازی 5 میلیون تنی فولاد مبارکه در منطقه سنگان حضور داریم که پیمانکار آن شرکت آذران است. در پروژه احیا و فولادسازی صبافولاد نیز حضور داریم. به غیر از این موارد در پروژه فولاد تربت حیدریه شامل 1.5 میلیون تن ذوب و احیا و فولادسازی و 3 میلیون تن ورق هم حضور داریم. این پروژه باید به صورت فاینانس اجرا شود و مراحل فاینانس آن نیز طی شده و ال‌سی اولیه هم باز شده و این پروژه به زودی فعال می‌شود.

وی گفت: یک سری پروژه‌های کوچک مربوط به مطالعات امکان‌سنجی و فنی و اقتصادی و طراحی جانمایی نیز توسط برسو در دست اجرا است.

مدیر واحد بازاریابی و قراردادهای شرکت مهندسی برسو در پاسخ به این سوال که کدام یک از پروژه‌های در دست اجرای برسو زودتر از بقیه به بهره‌برداری می‌رسند؟ عنوان کرد: پروژه احیای مستقیم گل گهر باید اسفند امسال راه‌اندازی شود که ظرفیت تولید آهن اسفنجی آن 1.7 میلیون تن تعریف شده است. برای سال بعد نیز امیدواریم پروژه احیای مستقیم صبافولاد به ظرفیت 1.7 میلیون تن به بهره‌برداری برسد. با این وجود دو پروژه گندله‌سازی یادشده بعید است زودتر از سال 1395 به بهره‌برداری برسند.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ماین نیوز مبنی بر اینکه آیا با توجه به روند کنونی ایران خواهد توانست به هدف 55 میلیون تن تولید فولاد تا 1404 دست پیدا کند، توضیح داد: با توجه به وضعیت فعلی پروژه‌ها دورنما چنین چیزی را نشان نمی‌دهد. با توجه به وضعیت سرمایه و نقدینگی و اینکه پروژه‌های فولادی نیاز به نقدینگی بالایی دارند و با توجه به قیمت نفت و تحریم‌ها به نظر نمی‌رسد هدف تولید 55 میلیون تن فولاد تا 1404 قابل تحقق باشد.

شیبانی اظهار کرد: شرکت برسو در پروژه کنسانتره 4 میلیون تنی شرکت گهر زمین نیز حضور دارد که این پروژه هم‌اکنون در حال اجرا است. ضمن اینکه برسو در دو پروژه فولاد استانی یعنی بافت و قائنات هم حضور دارد. جمعا می‌توان گفت برسو در 9 میلیون تن پروژه فولادسازی به عنوان مشاور حضور دارد.

مدیر واحد بازاریابی و قراردادهای شرکت مهندسی برسو همچنین با بیان اینکه شرکت ملی فولاد طرحی را به میزان 10 میلیون تن فولاد تعریف کرده تا در مناطقی که امکان جذب سرمایه‌گذار خارجی وجود دارد اجرا شوند، توضیح داد: مطالعات فنی و اقتصادی این پروژه را برسو انجام داد و پیشنهاد دادیم که این پروژه می‌تواند در چابهار انجام شود.البته این پروژه هنوز نتوانسته سرمایه‌گذار پیدا کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۳:۰۶
کد مطلب: 20842