گروه بورس سهام و فلزات
 
کرباسیان مطرح کرد:
اوراق سلف موازی استاندارد ابزار مناسب تامین مالی
گروه بورس سهام و فلزات - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: اوراق سلف موازی استاندارد که از ابزارهای تامین مالی بوده و در بورس کالای ایران اجرایی شده است، ابزاری مناسب برای تامین مالی تولیدکنندگان به شمار می رود.
 
به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان، افزود: این ابزار تامین مالی می تواند در میان تولیدکنندگان کل کشور مورد استفاده قرار گیرد که بررسی های ایمیدرو نیز در خصوص چگونگی استفاده صنایع از اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا آغاز شده است.

عرضه طلای زرشوران در بورس کالا


کرباسیان در پاسخ به این پرسش که طلای استخراج شده از معدن زرشوران چه زمانی در بورس کالای ایران عرضه می شود؟ گفت: تمام طلای استخراج شده از این معدن به طور حتم در بورس کالای ایران عرضه می شود چرا که معتقدیم مکانیزم بورس کالا بهترین و شفاف ترین سازوکار برای معاملات محصولات است.
وی تصریح کرد: زمان عرضه طلای معدن زرشوران در بورس کالا نیز به آغاز تولید شمش برمی گردد که به محض وقوع این اتفاق، عرضه ها انجام می شود.

کمک بورس کالا در تامین مالی صنایع


اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان نیز در خصوص انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برای تامین مالی صنایع در بورس کالا، گفت: بورس کالا می تواند با طراحی ابزارهای نوین مالی به تامین مالی صنایع کمک کند. اوراق سلف موازی استاندارد نیز یکی از ابزارهای مناسب برای تامین مالی است.

شایان ذکر است طی 10 ماهه سال 93 در پی معامله حدود 7.7 میلیون تن انواع محصولات صنعتی و معدنی، تامین مالی کوتاه مدت به ارزش تقریبی 140 هزار میلیارد ریال از طریق قراردادهای سلف در بورس کالای ایران صورت پذیرفته است.

همچنین با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن گل گهر برای اولین بار در کشور، تامین مالی برای این مجتمع معدنی به ارزش بیش از 800 میلیارد ریال صورت گرفت. ضمن آنکه در بازار ثانویه نیز تا کنون ارزش معاملات اوراق سلف استاندارد سنگ آهن به بیش از 1650 میلیارد ریال بالغ شده است که حاکی از استقبال فعالان بازار از این ابزار مالی نوین می باشد.

گفتنی است روز چهارشنبه 8 بهمن از ساعت 8.30 تا 10.30 کارگاه آموزشی' آشنایی با گواهی سپرده کالایی' توسط اکبر میرزاپور رییس اداره انبارهای بورس کالای ایران و کارگاه آموزشی' روش های تامین مالی صنعت فولاد در بورس کالا از طریق قراردادهای سلف موازی استاندارد و قراردادهای آتی' توسط محمدرضا ناصرپور رییس اداره توسعه ابزارهای مالی نوین این بورس در پنجمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۷
کد مطلب: 20342