گروه بورس سهام و فلزات
 
روش‌های تامین مالی صنعت فولاد و معدن در بورس کالا
گروه بورس سهام و فلزات - طی 10 ماهه سال 93 در پی معامله حدود 7.7 میلیون تن انواع محصولات صنعتی و معدنی، تامین مالی کوتاه مدت به ارزش تقریبی 140 هزار میلیارد ریال از طریق قراردادهای سلف در بورس کالای ایران صورت پذیرفته است.
به گزارش ماين نيوز، در پنجمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران که طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه 7 و 8 بهمن با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و جمعی از مدیران ارشد صنعت فولاد و معدن کشور در سالن اجلاس سران برگزار می شود، بورس کالای ایران با برپایی دو کارگاه آموزشی با عناوین "روشهای تامین مالی صنعت فولاد و معدن از طریق قراردادهای سلف موازی استاندارد و قراردادهای آتی" و " آشنایی با گواهی سپرده کالایی" حضور می یابد.

با توجه به نقش تصریح شده بازار سرمایه و بورس های کالایی در تامین مالی بخش تولید در بسته خروج از رکورد تورمی دولت، برگزاری کارگاه های آموزشی در این زمینه در آشنایی هرچه بیشتر مسئولان و دست اندرکاران صنعت فولاد و معدن کشور با ابزارهای تامین مالی در بورس کالا نقش بسزایی را ایفا می کند. از سویی دیگر با توجه به عدم کفایت منابع بانکی و تجربه جهانی در خصوص حرکت به سمت تامین مالی با محوریت بازار سرمایه و بورس های کالایی، برقراری امکان مدیریت ریسک و تامین مالی از طریق ابزارهای مالی نوین در بورس کالا، بستر مناسبی را برای رشد و توسعه پایدار در بخش تولید، هدایت منابع به سمت فعالیت های مولد و بنگاه های تولیدی، جلوگیری از حرکت منابع به سمت سفته بازی و تخصیص بهینه منابع فراهم می سازد.

طی 10 ماهه سال 93 در پی معامله حدود 7.7 میلیون تن انواع محصولات صنعتی و معدنی، تامین مالی کوتاه مدت به ارزش تقریبی 140 هزار میلیارد ریال از طریق قراردادهای سلف در بورس کالای ایران صورت پذیرفته است. همچنین با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن گل گهر برای اولین بار در کشور، تامین مالی برای این مجتمع معدنی به ارزش بیش از 800 میلیارد ریال صورت گرفت. ضمن آنکه در بازار ثانویه نیز تا کنون ارزش معاملات اوراق سلف استاندارد سنگ آهن به بیش از 1650 میلیارد ریال بالغ شده است که حاکی از استقبال فعالان بازار از این ابزار مالی نوین می باشد.

روز چهارشنبه 8 بهمن از ساعت 8.30 الی 10.30 کارگاه آموزشی" آشنایی با گواهی سپرده کالایی " توسط آقای اکبر میرزاپور؛ رییس اداره انبارهای بورس کالای ایران و کارگاه آموزشی " روش های تامین مالی صنعت فولاد در بورس کالا از طریق قراردادهای سلف موازی استاندارد و قراردادهای آتی" توسط آقای محمدرضا ناصرپور رییس اداره توسعه ابزارهای مالی نوین این بورس برگزار می شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۴۷
کد مطلب: 20295